Stół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł?

i

Autor: Archiwum Architektury Stół Mesa, proj. Zaha Hadid, 2007; fot. DESA Unicum

Stół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł?

2021-10-01 14:32

Warszawska DESA Unicum wystawia stół Mesa projektu Zahy Hadid z 2007 roku. Jego cena może przekroczyć 2 mln zł.

Zaha Hadid, brytyjska architektka irackiego pochodzenia, była ikoniczną postacią dla współczesnej architektury, a także pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Pritzkera oraz Złoty Medal RIBA. Do jej pierwszych znaczących realizacji należą Vitra Fire Station w Weil am Rhein w Niemczech (1993), Millennium Dome w Greenwich w Wielkiej Brytanii (1999) i stacja narciarska w Innsbrucku w Austrii (2002) i nagrodzony EU Mies van der Rohe Award parking i dworzec tramwajowy Hoenheim North w Strasburgu (2002). Była też autorką takich realizacji jak Muzeum Alpinizmu w Tyrolu Południowym („A-m” 11/2015), Centrum Kultury w Baku („A-m” 2/2014), Centrum Kulturalne w Seulu („A-m” 6/2014), Muzeum Riverside w Glasgow („A-m” 9/2011), Opera w Kantonie („A-m” 6/2011) czy Muzeum MAXXI w Rzymie („A-m” 3/2010).

Czytaj też: Lilium Tower - niezrealizowany projekt Zahy Hadid dla Warszawy |Ponadto projektowała buty, biżuterię, meble i jachty. Niezależnie od rozmiarów, każdy projekt nosił charakterystyczny rys – miękkość i płynność linii, która stała się znakiem rozpoznawczym jej stylu. Pochodzący z 2007 roku stół Mesa łączy w sobie wszystkie niepowtarzalne cechy prac architektki: ekstrawagancję, opływowe kształty, a także rzeźbiarską formę. Nawiązuje przy tym do słynnej instalacji Elastika z 2005 roku, zaprojektowanej przez Zahę Hadid w budynku Moore na  Miami Art Fair. Sama autorka porównała stół Mesa do lilii wodnych unoszących się na powierzchni stawu. Lśniąca powierzchnia mebla to efekt pokrycia go powłoką z azotanu srebra, która tworzy wrażenie lustrzanego odbicia.

Stół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł?

i

Autor: Archiwum Architektury Stół Mesa, proj. Zaha Hadid, 2007; fot. DESA Unicum

W 2007 roku stół Mesa był najdroższym obiektem na wystawie Vitry w Szwajcarii w Buckminster Fuller Dome. To niezwykle rzadki obiekt, część limitowanej serii mebli stworzonych przez projektantkę – mówi Cezary Lisowski z działu projektów specjalnych w Desie Unicum. Do 5 października można oglądać mebel w siedzibie Desy przy ul. Pięknej w Warszawie. Tego dnia o godz. 19.00 odbędzie się też aukcja „Design. Rzecz to piękna”, podczas której stół pójdzie pod młotek. To pierwszy tego typu obiekt na polskim rynku aukcyjnym. Jego cena może przekroczyć 2 mln zł. W  2018 roku zaprojektowany przez Hadid stolik kawowy Liquid glacial colour został sprzedany za 300 tys. dolarów. W gronie rekordzistów może znaleźć się również „Mesa”. Estymacja cenowa stołu z kolekcji marki Vitra  to 1,6 -2,2 mln zł. Aukcję poprzedzi m.in. spotkanie  z krytykiem architektury Marcinem Szczeliną, redaktorem naczelnym magazynu „Architecture Snob”, który przybliży postać Zahy Hadid i opowie o jej najbardziej znanych realizacjach. Wykład Marcina Szczeliny zaplanowano 2 października o godz. 14.00 w siedzibie Desy Unicum. Więcej informacji na stronie desa.pl.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ

Stół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł?

i

Autor: Archiwum Architektury Stół Mesa, proj. Zaha Hadid, 2007; fot. DESA Unicum