Architektura MuratorWydarzeniaLilium Tower - niezrealizowany projekt Zahy Hadid dla Warszawy

Lilium Tower - niezrealizowany projekt Zahy Hadid dla Warszawy

W 2008 roku zaprezentowano wizualizacje Lilium Tower, wieżowca projektu Zahy Hadid, który miał powstać w samym centrum Warszawy. W przekroju przypominał kwiat lilii, a pod względem wysokości przewyższał Pałac Kultury. Przypominamy ten i inne niezrealizowane projekty Hadid w Polsce.

fotka z /zdjecia/tw_3_a.jpg

Zaha Hadid zrealizowała w czasie swojej kariery budynki w różnych zakątkach świata. Stosunkowo niewiele z nich znajduje się w Wielkiej Brytanii, do której projektantka przeprowadziła się jeszcze na początku lat 70-tych. Podczas, gdy pierwsze zaprojektowane przez nią obiekty powstały w Europie, większość późniejszych znajduje się w Azji. Podobnie jak inni starchitekci, w związku z kryzysem finansowym w Europie i Stanach Zjednoczonych, zleceniodawców znajdowała w Abu Zabi, Baku, Pekinie czy Seulu.

Nigdy natomiast nie zrealizowano planów budowy wieżowców według jej koncepcji w Warszawie. W 2008 roku zaprezentowano wizualizacje Lilium Tower, która miała powstać w samym centrum stolicy, w sąsiedztwie hotelu Marriott. Projekt przewidywał budowę czteroskrzydłowego gmachu na planie nieregularnego krzyża. Zaoblony szczyt wieżowca kształtem przywodził na myśl lilię. Sięgając wysokości 240 metrów miał przewyższać znajdujący się w niedużej odległości Pałac Kultury. Obiekt o łącznej powierzchni 101,205 m2 miał pomieścić luksusowe apartamenty, hotel, spa, podziemną strefę handlową, restaurację i podziemny parking. Firma Lilium, założona  przez izraelski koncern deweloperski BSR oraz fundusze inwestycyjne z Luksemburga i Holandii, planowała ukończenie budowy w 2012 roku. Do realizacji obiektu nie doszło jednak ze względu na kryzys finansowy.

Kolejnym, mniej znanym projektem, który pracownia Zahy Hadid opracowała dla Warszawy, była koncepcja Muzeum Historii Polski nad Trasą Łazienkowską. Propozycja architektki złożona na głośny konkurs z 2009 roku nie spotkała się jednak z uznaniem jury i nie otrzymała ani nagrody, ani wyróżnienia. Natomiast w 2011 roku prasę obiegła wiadomość o planach budowy domu prywatnego według jej koncepcji w Zakopanem. Projekt obiektu o powierzchni niemal 600 m2 miał zamówić jeden z najbogatszych Polaków, Tomasz Gudzowaty. Budowa ruszyła w 2014 roku, ze strony polskiej w realizację obiektu zaangażowane było biuro Karpiel Steindel.

Tagi:
Stół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł? Warszawska DESA Unicum wystawia stół Mesa projektu Zahy Hadid z 2007 roku. Jego cena może przekroczyć 2 mln zł.
Hyperloop. Zaha Hadid Architects dla innowacji w transporcie Hyperloop to nowy superszybki środek transportu. Nie porusza się po szynach czy jezdni, ale mknie w powietrzu, w tunelach. Projektowaniem rozwiązań dla tego futurystycznego pojazdu na terenie Włoch zajmie się słynna londyńska pracownia architektoniczna Zaha Hadid Architects.
Nowa stacja moskiewskiego metra od Zaha Hadid Architects Moskiewskie metro każdego roku przewozi 2,5 miliarda pasażerów, a ich dzienna liczba dochodzi do 10 milionów. Nową stację podziemnej kolei w Moskwie zaprojektuje londyńskie biuro Zaha Hadid Architects. W swoim zwycięskim konkursowym projekcie architekci zaproponowali innowacyjny system oświetlenia i informacji dla pasażerów.
Egzoszkielety w architekturze: projekt konstrukcji hotelu Morpheus w Makao Stalowy egzoszkielet hotelu Morpheus projektu biura Zaha Hadid Architects docenił ostatnio brytyjski Instytut Inżynierów Konstruktorów (IStructE), przyznając budynkowi główną nagrodę w kategorii Innowacje budowlane w corocznym konkursie Structural Awards. Prezentujemy szczegółowe założenia projektu egzoszkieletu, nad którym pracowali specjaliści z BuroHappold Engineering.
Wieżowiec Zahy Hadid otwarto dla publiczności Generali Tower można było odwiedzić po raz pierwszy w niedzielę 15 października 2017. Mediolańska wieża ma 170 metrów wysokości, jej budowa zakończy się na początku 2018 roku.
Matematyczna galeria Zahy Hadid Przy projektowaniu wystawy o matematyce inspiracją dla Zahy Hadid były prądy powietrza wywoływane przez unoszący się samolot. Otwarta w grudniu w londyńskim Muzeum Nauki Mathematics: The Winton Gallery jest jedyną stale dostępną muzealną ekspozycją stworzoną przez znaną architektkę.