Wystawa

Niezwykłe projekty Syrkusów - inspiracja dla nowoczesnej architektury mieszkaniowej

„Do zamieszkania! Projekty Heleny i Szymona Syrkusów” - nowa wystawa plenerowa prezentująca architektoniczny dorobek małżeństwa Syrkusów ruszy 16 maja w warszawskiej galerii Art Walk na placu Europejskim. Ich modernistyczne budynki sprzed wojny i z PRL-u miały zagwarantować mieszkańcom zdrowe i wygodne warunki do życia - a była to wtedy duża odmiana.

Spis treści

  1. Syrkusowie kontra kryzys mieszkaniowy. Powietrza, słońca i zieleni!
  2. "Do zamieszkania! Projekty Heleny i Szymona Syrkusów" - wystawa na placu Europejskim w Warszawie
Dom na czasie, czyli... z czego budować. Radzi ekspert

Syrkusowie kontra kryzys mieszkaniowy. Powietrza, słońca i zieleni!

Przed i po wojnie Warszawa walczyła z kryzysem mieszkaniowym. Problemem było nie tylko przeludnienie i ogromny niedobór lokali, ale też warunki, w jakich zmuszeni byli żyć mieszkańcy. W stosunku do zarobków przeciętnego pracownika o stałych przychodach schludne mieszkania były zbyt drogie. Lokale w Warszawie były ciemne, ciasne, zawilgocone i niedostatecznie naświetlone. Na to wszystko chcieli zaradzić m.in. Helena i Szymon Syrkusowie - małżeństwo architektów.

Projektowane przez nich budynki mieszkalne były więc odpowiednio zaplanowane, nasłonecznione i suche oraz wyposażone w prywatną łazienkę. Osiedla otaczała zieleń i tereny rekreacyjne mieszczące budynki edukacyjne i przychodnie. Do najbardziej rozpoznawalnych projektów Syrkusów należy niewątpliwie Osiedle WSM Koło II z charakterystycznymi wejściami do klatek przypominającymi ser szwajcarski. Budynki zasłynęły tym, że odwiedził je Pablo Picasso. W jednym z mieszkań, na ścianie, narysował węglem wielką Syrenkę.

Syrkusowie, projektując, skupiali się na potrzebach mieszkańców, jednocześnie dbając o formę. W efekcie powstawały obiekty i osiedla zaspokajające wszystkie najważniejsze potrzeby lokatorów, będące jednocześnie (do dziś) jednymi z najlepszych przykładów modernistycznego budownictwa mieszkalnego w Polsce.

"Do zamieszkania! Projekty Heleny i Szymona Syrkusów" - wystawa na placu Europejskim w Warszawie

Awangardowe projekty Heleny i Szymona Syrkusów, choć tworzone kilkadziesiąt lat temu, wciąż pozostają aktualne. Wyrastając z kryzysu mieszkaniowego i chęci zmiany miasta na lepsze, koncepcje te mogą dziś inspirować do bardziej zielonego, innowacyjnego i społecznego myślenia o osiedlach i architekturze mieszkaniowej Warszawy – mówi Kacper Kępiński, kurator wystawy i kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki.

Wystawę plenerową "Do zamieszkania! Projekty Heleny i Szymona Syrkusów" można oglądać od 16 maja do 31 sierpnia 2024 roku w galerii Art Walk na placu Europejskim. Tego dnia o godz. 18:00 odbędzie się też oprowadzanie kuratorskie poprowadzone przez Kacpra Kępińskiego.

Wystawa zaprezentuje najlepsze realizacje Syrkusów, w tym m.in.:

  • osiedle WSM na Rakowcu,
  • osiedle Koło II na Woli,
  • osiedle Praga I na Nowej Pradze,
  • willę Zofii Rosińskiej na Saskiej Kępie,
  • dom wypoczynkowy doktora Berensteina w Konstancinie-Jeziornie.

Wstęp jest bezpłatny.

Zobacz także: Osiedle TOR. Bloki solidne niczym schrony były odpowiedzią na potężny kryzys mieszkaniowy w Warszawie

Źródło: ghelamco