Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Kropka Studio
Kropka Studio
Kraków, ul. Wrocławska 48
tel. +48 500 559 071 Gosia Łapaj
tel. +48 501 014 298 Kuba Kowalczyk
e-mail: biuro@kropka-studio.pl
http://kropka-studio.pl/

Kropka Studio zostało założona w 2012 roku przez Małgorzatę Łapaj i Kubę Kowalczyka, absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (2009). Doświadczenia zawodowe zdobywali, pracując w biurach w Polsce i w Holandii. Na koncie mają przede wszystkim projekty wnętrz i domów jednorodzinnych, w tym m.in. Dom na Jurze, który reprezentował Polskę na wystawie V4 Family Houses. Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej w 2014 roku. Najnowsza realizacja studia, Dom w Górach, pokazywany jest na tegorocznej ekspozycji.

Kuba Kowalczyk

Kuba Kowalczyk

Małgorzata Łapaj

Małgorzata Łapaj

Rynek Łazarski z jedną z największych na świecie poduszek ETFE Dobiega końca przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu według konkursowego projektu Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata. Nad przyszłym targowiskiem montowany jest dach z jedną z największych na świecie jednokomorowych poduszek z folii ETFE.
DtEA 2021 – wyniki konkursu Design that Educates Awards Rozstrzygnięto trzecią edycję międzynarodowego konkursu Design that Educates Awards. Obok realizacji z całego świata znalazły się też dwa projekty z Polski!
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej Studenci architektury mogą projektować obiekty użyteczności publicznej ze studentami kierunku budownictwo, inżynieria środowiska czy gospodarka przestrzenna. Uczy to nie tylko pracy w zespole, lecz również daje przedsmak tego, jak może wyglądać współpraca z branżystami nad projektem w przyszłej pracy – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Łódzkiej piszą Aleksandra Ołowska i Paulina Suchenek. W ramach cyklu Wydziały Architektury w Polsce prezentyjemy Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
V4 Family Houses 2020, czyli domy Grupy Wyszehradzkiej w nowej formule Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wernisaż wystawy „V4 Family Houses 2020”. Spotkanie w formule on-line już  13 kwietnia! „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Finaliści IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Aż 459 realizacji zgłoszono do IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze obiekty architektury powstałe w latach 2015-2019. Jury wyłoniło właśnie 49 finalistów! Konkurs co kilka lat stwarza okazję do spojrzenia na polską architekturę z szerokiej perspektywy. Dzięki niemu zyskujemy cenny materiał do porównań i analiz. To oczywiste, że płynące z tych badań wnioski nie dotyczą jedynie architektury, bardzo wiele mówią o nas samych, o społeczeństwie, o problemach nas nurtujących – tłumaczy przewodniczący jury Dariusz Herman.
Jak zaprojektować ciszę i komfort Efektem współpracy polskich projektantów i polskich producentów jest nowatorskie rozwiązanie, które nie tylko skutecznie redukuje poziom hałasu w pomieszczeniu, ale także wyróżni się w nim ciekawą formą. Poznajcie panele akustyczne EHØ.
Live Studio na WA PG Od trzech lat na Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej prowadzone są zajęcia typu live studio. Pod opieką doświadczonych prowadzących i przy współpracy z zewnętrznymi konsultantami różnych branż studenci są w stanie przygotować profesjonalne opracowanie, które będzie można wykorzystać w realnym projekcie. Uczą się organizacji pracy, zarządzania projektem oraz odpowiedzialności i elastyczności w rozdzielaniu zadań – podczas semestru pojawiają się zarówno zadania, które mogą być realizowane indywidualnie, jak i wymagające zaangażowania całej grupy – piszą Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz.
Rozmowa z Marcinem Kościuchem, współautorem siedziby „Wiadomości Wrzesińskich" Dla nas ekologia to też elastyczność, dostosowywanie architektury do tempa zmian – o ekologicznych aspektach tanich rozwiązań i materiałów oraz tworzeniu przestrzeni stymulujących kreatywność z Marcinem Kościuchem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Znamy 47 finalistów konkursu Życie w Architekturze! Znamy już 47 finalistów VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje powstałe w latach 2013-2014, które walczyć będą o uznanie internautów w plebiscycie na Ulubieńca Polski i pretendować do nagród głównych. Już za tydzień poznamy 15 finalistów konkursu.
Dom na Jurze projektu Kropka Studio: Małgorzata Łapaj & Kuba Kowalczyk Po winiarni Dominus (Herzog & de Meuron) i Domu Gabionowym (Titus Bernhard) siatki wysypane kamieniem na stałe weszły do repertuaru materiałów stosowanych przez architektów. Bryła Domu na Jurze projektu Małgorzaty Łapaj i Kuby Kowalczyka wykończona została koszami gabionowymi wypełnionymi lokalnym wapieniem. To rodzaj maskowania sprawiający, że budynek wtapia się w krajobraz.