Architektura MuratorKonkursyNowy budynek ASP we Wrocławiu: konkurs SARP

Nowy budynek ASP we Wrocławiu: konkurs SARP

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu we współpracy ze z lokalnym oddziałem SARP ogłaszają dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku uczelni. Składanie wniosków do 23 sierpnia.

Nowy budynek ASP we Wrocławiu: konkurs SARP
Centrum Sztuk Użytkowych Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we wrocławiu, proj. PAG Pracownia Architektury Głowacki / Tomasz Głowacki; fot. archiwum pracowni

Przedmiotem konkursu architektonicznego jest opracowanie koncepcji nowego budynku dydaktyczno-administracyjnego na terenie kampusu ASP przy ul. Traugutta we Wrocławiu. W pierwszym etapie zadaniem uczestników jest zaproponowanie nowego ukształtowania pierzei od strony wschodniej, którą w przyszłości stanowić będą trzy podobnej kubatury obiekty, w tym budynek będący celem realizacyjnym konkursu w etapie drugim. Ten zlokalizowany zostanie w centralnej części pierzei, w miejscu istniejącego, dwukondygnacyjnego obiektu przeznaczonego do rozbiórki. Jak czytamy w regulaminie, powinien on charakteryzować się dyspozycją przestrzenną o uniwersalnych walorach użytkowych, dającą możliwość adaptacji do zmieniających się w czasie potrzeb, odpowiadać na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym poprzez energooszczędność i racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz, co oczywiste, umożliwić w przyszłości realizację budynków objętych opracowaniem studialnym. Cała nowo projektowana pierzeja powinna przy tym zachować architektoniczną spójność z usytuowanym vis-a-vis gmachem Centrum Sztuk Użytkowych zrealizowanym w 2012 roku według projektu Pracowni Architektury Głowacki.

Czytaj też: Nowa siedziba ASP we Wrocławiu. Centrum Sztuk Użytkowych Centrum Innowacyjności |

Konkurs na projekt nowego budynku ASP: jury, pula nagród, terminarz

W ośmioosobowym jury znaleźli się architekci Maciej Miłobędzki (przewodniczący), Michał Goncerzewicz, Marcin Major, Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UM Wrocławia, Daria Kieżun i Stanisław Lose, a także prof. Wojciech Pukocz, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Wojciech Orzechowski, kanclerz uczelni.

Pula nagród wynosi 120 tys. zł (I nagroda – 40 tys. zł, II nagroda – 30 tys. zł, III nagroda – 20 tys. zł oraz dwa wyróżnienia po 15 tys. zł każde). Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa  23 sierpnia, termin składania opracowań studialnych 15 października, a składania prac konkursowych w drugim etapie 7 stycznia 2022 roku. Planowane rozstrzygnięcie konkursu 21 stycznia 2022 roku. Więcej informacji oraz regulamin na www.wroclaw.sarp.org.pl.

Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach
Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach SARP Katowice zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Składanie wniosków do 9 sierpnia.
Art in Architecture: konkurs na najlepsze instalacje artystyczne we wnętrzach Trwa trzecia edycja Art in Architecture Festival. Wydarzeniu towarzyszy konkurs na najciekawsze instalacje artystyczne zrealizowane zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i publicznych. W jury m.in. architekci Przemo Łukasik, Katarzyna Kuo Stolarska, Oskar Zięta i Witold Dudek.
Konkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie Trwa konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Zadaniem uczestników jest też zaproponowanie wieży widokowej z tężnią i parkiem ekologicznym.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.
Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.
Konkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt nowego zagospodarowania promenady nadmorskiej w Ustce. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Maćkowa czeka na projekty do 23 listopada.