Architektura MuratorKonkursyWydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020

Wydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020

Jury konkursu DETAIL Prize 2020 wyłoniło finalistów. Wśród 13 realizacji z całego świata znalazła się siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach projektu pracowni BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.

Wydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020

To już 9. edycja konkursu DETAIL Prize, w którym co dwa lata nagradzane są innowacyjne projekty o wyróżniającej się architektonicznej i technicznej jakości oraz detalach dobrze wpisanych w całościową koncepcję. W tym roku nadesłano 257 realizacji z 28 krajów. Pierwszej selekcji dokonała redakcja niemieckiego magazynu „DETAIL”, a następnie wybrane prace oceniło międzynarodowe jury w składzie: Sandra Hofmeister (redaktor naczelna magazynu), Louisa Hutton (Sauerbruch Hutton) i Anna Ramos (dyrektor Mies van der Rohe Foundation). Na razie poznaliśmy 13 finalistów. Wśród nich znalazła się siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach projektu pracowni BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe. Od 14 września do 30 października na finałowe realizacje będzie można głosować na stronie www.detail-online.com.  

W głównej kategorii DETAIL Prize jurorzy nagrodzą trzy realizacje, w których całościowa koncepcja i detale najlepiej się łączą. Po raz pierwszy wybiorą też wyróżniające się projekty wybudowane przez szkoły architektury. W tym przypadku nacisk zostanie położony na sam proces budowy oraz architekturę jako wyraz zasad nauczania i metod badawczych. Laureatów poznamy w styczniu 2021 roku, ich prace zostaną także zaprezentowane podczas monachijskich targów BAU 2021.

Finaliści DETAIL Prize 2020: z czym konkuruje Wydział Radia i Telewizji


Wohnregal, Berlin (Niemcy), proj. FAR frohn&rojas

Muzeum The Twist, Jevnaker (Norwegia), proj. BIG – Bjarke Ingels Group

Centrum przy kościele bł. Ruperta Mayera, Poing (Niemcy), proj. meck architekten gmbh

Thapar University Learning Laboratory, Patiala (Indie), proj. McCullough Mulvin Architects

Hotel Bauhofstrasse, Ludwigsburg (Niemcy), proj. VON M, Matthias Siegert, prof. Dennis Mueller

Haus D // 6, Oberberg, proj. Aretz Dürr Architektur

Adidas World of Sports Arena, Herzogenaurach (Niemcy), proj. Behnisch Architekten

Centrum Alpin Sport, Schruns (Austria), proj. bernardo bader architekten

Tipperne Tower – Tipperne Bird Sanctuary, Ringkøbing Fjord (Dania), proj. Johansen Skovsted Arkitekter

Plac Karen Blixens, Kopenhaga (Dania), proj. Cobe

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Katowice (Polska), proj. BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe

Helsińska Biblioteka Centralna Oodi, Helsinki (Finland), proj. ALA Architekcts

Pawilon wystawowy festiwalu DDW, Eindhoven (Holandia), proj. bureau SLA

Tagi:
Autor: (Red.)
Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.
Kopalnia Wieczorek z nową funkcją. Wyniki konkursu na projekt Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach Na działce po kopalni Wieczorek w Katowicach powstać ma tzw. Dzielnica Nowych Technologii. Konkurs na projekt zagospodarowania terenu wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, która większość nowych funkcji zaproponowała pod ziemią. Na powierzchni zaprojektowała zielone założenie integrujące historyczne budynki.
Wokół katowickiej Strefy Kultury: .KTW i Pierwsza Dzielnica Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Ogrody Tysiąclecia w Katowicach projektu Atelier PS Projekt Ogrodów Tysiąclecia w Katowicach zakłada realizację dziewięciu punktowców o dachach i elewacjach prawie całkowicie pokrytych zielenią. O idei tego nowatorskiego w skali Polski założenia pisze dla nas Marek Skwara.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Biurowiec Craft w Katowicach W bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach powstanie nowy biurowiec projektu pracowni architektonicznej Czora & Czora