Rojst Millenium

Galeria Sztuki w Częstochowie - to tutaj kręcono Rojst. Kiedyś działała tu Cepelia; fasadę zdobią szklane mozaiki

Wyjątkowy budynek dawnej BWA uważni obserwatorzy mogą kojarzyć z serialu Rojst - to tutaj mieści się klub z 3. sezonu Millenium. Dziś działa tu kino i galeria sztuki. Kiedyś jeden z lokali obok BWA, tak jak w Katowicach, zajmowała Cepelia; wciąż widać po niej ślady. Szklana mozaika zdobiąca górną część budynku nie jest w najlepszym stanie.

Spis treści

  1. Galeria sztuki w Częstochowie, relikt PRL-u. Mozaiki, Cepelia i marmurowe podłogi
  2. Rojst - gdzie kręcono serial? Nie tylko w Częstochowie

Galeria sztuki w Częstochowie, relikt PRL-u. Mozaiki, Cepelia i marmurowe podłogi

Częstochowskie Biuro Wystaw Artystycznych zaczęło kiełkować w 1968 roku. Projekt zlecono Włodzimierzowi Ściegiennemu, który później zasłynie innym budynkiem w mieście - przepięknym Pałacem Ślubów z wyjątkowymi wnętrzami, które zachowały się do dziś. Budowę BWA ukończono w 1977 roku - budynek ozdobiony szklanymi mozaikami ułożonymi w kolorowe pasy stanął w reprezentacyjnym miejscu, na alei Najświętszej Maryi Panny. Wzorem innych inwestycji tego typu, obok galerii sztuki ulokowano sklep Cepelii, po którym dziś został już tylko szyld i kurczące się ze starości naklejki na szybach. 

Zobacz także: Krakowskie BWA, czyli Bunkier Sztuki - tak wygląda po remoncie

Wydaje się być niewielki, a jednak mieści dziś galerię, kino i usługi, a wewnątrz, pomiędzy "kubikami" bryły, znalazło się miejsca dla dziedzińca. Od 2006 roku w galerii znajduje się osobna przestrzeń dla dzieł Beksińskiego. Budynek dopiero czeka na remont - na pewno zasługują na niego mozaiki, które odpadają ze ścian.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Rojst - gdzie kręcono serial? Nie tylko w Częstochowie

Chociaż w Rojst Millenium kręcono przede wszystkim w Częstochowie, sceny kręcono również na Dolnym Śląsku - w Świdnicy, Dzierżoniowie czy Wałbrzychu. W trzecim sezonie wracamy też na katowickie osiedle Zadole. Pojawia się front i foyer Hotelu Katowice, który posłużył za imitację wyburzonego Hotelu Silesia, grającego jeszcze w drugim sezonie serialowy Hotel Centrum. Dziś Hotel Katowice jest już w remoncie.

Posterunek policji gra z kolei była siedziba Komitetu Miejskiego PZPR w Częstochowie, później służący za przychodnię. Drugim najczęściej występującym w 3. sezonie budynkiem jest postmodernistyczny częstochowski dworzec kolejowy. Szpital to świdnicka Fabryka Aparatury Pomiarowej PAFAL - również przeznaczona do remontu. W ostatnim odcinku można zobaczyć Dom Kultury w Rudzie Śląskiej.

Gdyby Rojst zaczęto kręcić dekadę później, zbiór budynków, których można by użyć w serialu, znacznie by się skurczył. Serialowe miasto wyglądałoby zupełnie inaczej.

Zobacz, jak wygląda Pałac Ślubów projektu Włodzimierza Ściegiennego: