Architektura MuratorProjektyMieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach programu Mieszkanie Plus od S.A.M.I Architekci

Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach programu Mieszkanie Plus od S.A.M.I Architekci

W ramach programu Mieszkanie Plus Toruń zyska pierwsze nowoczesne osiedle w technologii prefabrykacji. Za projekt zespołu odpowiada warszawska pracownia  S.A.M.I Architekci.

Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach  programu Mieszkanie Plus od  S.A.M.I Architekci
Mieszkanie Plus Toruń, proj. S.A.M.I Architekci. Przedmiotem podpisanej umowy jest budowa zespołu mieszkalnego z placem zabaw, drogami osiedlowymi i ciągami pieszym
Osiedle Mieszkanie Plus ToruńToruń, rejon ul. Okólnej i Andersa
AutorzyS.A.M.I Architekci, architekci Mariusz Lewandowski, Anna Kalbarczyk, Kamila Doniec, Paweł Pyłka
Generalny wykonawcaPekabex BET
InwestorPFR Nieruchomości
Powierzchnia użytkowa15000.0 m²
Projekt (data)2019
Data realizacji (początek)2020

Mieszkanie Plus Toruń w awangardzie

Pierwsza inwestycja rządowego programu Mieszkanie Plus realizowana w technologii prefabrykacji niebawem stanie się faktem. 24 kwietnia MDR Toruń i Pekabex BET zawarły umowę dotyczącą budowy 320 mieszkań przy ul. Okólnej na południu miasta.

Prefabrykacja we współczesnych postaciach może dać wiele korzyści. Szacuje się, że w zależności od przyjętego sposobu montażu gotowych elementów,  czas realizacji inwestycji można skrócić od 20 do 40 procent, a gotowe moduły pozwalają na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań na poziomie od 3 do 5 procent. Dzięki temu, że elementy wytwarzane są  w halach produkcyjnych możliwa jest  stała kontrola jakości nieosiągalna podczas tradycyjnej budowy. Toruń to pierwszy projekt, który zamierzamy realizować w tej technologii, ale planujemy, by w przyszłości tego typu inwestycji było znacznie więcej – zaznacza Wojciech Caruk, prezes zarządu PFR Nieruchomości.

Czytaj też: BBGK Architekci zwycięzcą konkursu na współczesny system prefabrykacji |

Za realizację inwestycji i dostarczenie prefabrykatów odpowiadać będzie polska spółka Pekabex. Przez wiele lat budowaliśmy mieszkania na terenie Skandynawii i cieszymy się, że nasi partnerzy jako pierwsi na polskim rynku uwierzyli w sprawdzone, nowoczesne technologie budowlane. Chcielibyśmy wspólnie z PFR Nieruchomości tworzyć nowoczesny system budownictwa mieszkaniowego – mówi Tomasz Seremet, członek zarządu Grupy Pekabex.

Mieszkanie Plus Toruń z infarstrukturą społeczno-kulturalną

Osiedle Mieszkanie Plus Toruń przy Okólnej, zaprojektowane przez warszawską pracownię S.A.M.I Architekci, to osiem czterokondygnacyjnych budynków, a w nich 320 mieszkań. Najwięcej będzie lokali dwupokojowych (208). Co czwarty będzie miał trzy pokoje (88), a 8% to kawalerki (24). 16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 384 miejsca parkingowe.

Proponujemy proste w formie, dostępne cenowo budynki, które zyskają indywidualny charakter dzięki zróżnicowanym elementom w ludzkiej skali – balkonom, wejściom i przestrzeniom wytwarzającym się pomiędzy nimi – podkreśla Mariusz Lewandowski, właściciel pracowni S.A.M.I Architekci.

Osiedle powstanie w sąsiedztwie istniejącej już zabudowy mieszkaniowej i ścieżki spacerowo-rowerowej wzdłuż ul. Andersa. Na jego terenie przewidziano miejsca rekreacji oraz plac zabaw. W promieniu 500 metrów znajdują się przystanki autobusowe, sklepy, przedszkole, szkoła, centrum kultury i przychodnia lekarska, a w odległości ok. kilometra – stacja kolejowa Toruń Kluczyki.

Autor: Piotr Prus
Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią: nowe osiedle Mieszkanie Plus projektu Atelier Tektura Wkrótce ma rozpocząć się realizacja osiedla Mieszkanie Plus w Nakle według projektu warszawskiej pracowni Atelier Tektura. Architekci zaproponowali proste bryły wykończone tynkiem i płytkami przypominającymi cementową cegłę.
Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM Projekt osiedla Mieszkanie Plus Ratuszowa według projekt BE DDJM Architekci powstanie w technologii BIM. Ten nowy zespół na warszawskiej Pradze ma zostać oddany do użytku na przełomie 2021 i 2022 roku.
Nowy Nikiszowiec w Katowicach Projekt zespołu Nowego Nikiszowca, realizowany w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, nawiązuje bezpośrednio do idei historycznego osiedla, stanowi jednak jego krytyczne rozwinięcie. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Aleksander Drzewiecki.
Mieszkanie Plus Wrocław: osiedle na wrocławskim Zakrzowie. Wyniki konkursu Znamy wyniki kolejnego konkursu Mieszkanie Plus Wrocław. Osiedle na wrocławskim Zakrzowie zaprojektuje BE DDJM Architekci. Na podium także Kuryłowicz & Associates i 22Architekci. „To konkurs, który przejdzie do historii” – powiedział Zbigniew Maćków, jeden z jurorów, podczas ogłoszenia wyników Mieszkanie Plus Wrocław.
Osiedle przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu Warszawskie Atelier Tektura i paryskie studio Bartolo + Contré Architects zwyciężyły w konkursie na jedno z pierwszych niskobudżetowych osiedli we Wrocławiu. Zespół zaplanowano na Popowicach przy nabrzeżu Odry.
Współczesny system prefabrykacji według Urba Architects W połowie grudnia spółka PFR Nieruchomości ogłosiła wyniki konkursu na kompleksowy system prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. Prezentujemy założenia wyróżnionej pracowni Urba Architects z Krakowa.