Architektura MuratorProjektyMieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach programu Mieszkanie Plus od S.A.M.I Architekci

Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach programu Mieszkanie Plus od S.A.M.I Architekci

W ramach programu Mieszkanie Plus Toruń zyska pierwsze nowoczesne osiedle w technologii prefabrykacji. Za projekt zespołu odpowiada warszawska pracownia  S.A.M.I Architekci.

Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach  programu Mieszkanie Plus od  S.A.M.I Architekci
Osiedle Mieszkanie Plus Toruń, proj. S.A.M.I Architekci
Osiedle Mieszkanie Plus ToruńToruń, rejon ul. Okólnej i Andersa
AutorzyS.A.M.I Architekci, architekci Mariusz Lewandowski, Anna Kalbarczyk, Kamila Doniec, Paweł Pyłka
Generalny wykonawcaPekabex BET
InwestorPFR Nieruchomości
Powierzchnia użytkowa15000.0 m²
Projekt2019
Data realizacji (początek)2020

Mieszkanie Plus Toruń w awangardzie

Pierwsza inwestycja rządowego programu Mieszkanie Plus realizowana w technologii prefabrykacji niebawem stanie się faktem. Właśnie dobiega końca budowa mieszkań przy ul. Okólnej na południu miasta. Osiedle Mieszkanie Plus Toruń, zaprojektowane przez warszawską pracownię S.A.M.I Architekci, to osiem czterokondygnacyjnych budynków, a w nich 320 mieszkań. Najwięcej będzie lokali dwupokojowych (208). Co czwarty będzie miał trzy pokoje (88), a 8% to kawalerki (24). 16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 384 miejsca parkingowe.

Proponujemy proste w formie, dostępne cenowo budynki, które zyskają indywidualny charakter dzięki zróżnicowanym elementom w ludzkiej skali – balkonom, wejściom i przestrzeniom wytwarzającym się pomiędzy nimi – podkreśla Mariusz Lewandowski, właściciel pracowni S.A.M.I Architekci.

Czytaj też: BBGK Architekci zwycięzcą konkursu na współczesny system prefabrykacji |

Za realizację inwestycji i dostarczenie prefabrykatów odpowiada polska spółka Pekabex. Przez wiele lat budowaliśmy mieszkania na terenie Skandynawii i cieszymy się, że nasi partnerzy jako pierwsi na polskim rynku uwierzyli w sprawdzone, nowoczesne technologie budowlane. Chcielibyśmy wspólnie z PFR Nieruchomości tworzyć nowoczesny system budownictwa mieszkaniowego – mówi Tomasz Seremet, członek zarządu Grupy Pekabex.

Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach  programu Mieszkanie Plus od  S.A.M.I Architekci
Osiedle Mieszkanie Plus Toruń, proj. S.A.M.I Architekci

Budowa osiedla Mieszkanie Plus Toruń rozpoczęła się jesienią 2020 roku i postępuje w bardzo szybkim tempie. Gotowe ściany złożone z trzech warstw, posiadające warstwę izolacyjną i gotową elewację, przyjeżdżają z fabryk i są montowane na placu budowy przez kilkuosobowe ekipy. Obecnie finalizowany jest montaż ostatnich dwóch z ośmiu budynków składających się na toruńskie osiedle. Równolegle prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz bloków. Jak podkreśla firma Pekabex, prace budowlane postępują w tempie „budynek w miesiąc – piętro w tydzień”. Planowane zakończenie wznoszenia konstrukcji wszystkich budynków przypada na początek sierpnia.

Na tej budowie pracują dwie brygady montażowe, a każda składa się z sześciu osób. To specjaliści w swojej dziedzinie. Taka  sześcioosobowa  ekipa stawia piętro w tydzień, a budynek w miesiąc. Technologia prefabrykacji pozwala nie tylko przyspieszyć czas realizacji, ale także dzięki cieńszym ścianom „oszczędzana” jest powierzchnia mieszkania, a to przekłada się na większą powierzchnię użytkową dla najemcy. PUM wzrasta o ok. 5-7%, oznacza to, że przy inwestycji na 10 tys. m², mieszkańcy zyskują łącznie ok. 500 m² powierzchni w swoich mieszkaniach – dodaje Przemysław Borek, prezes Pekabex.

Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach  programu Mieszkanie Plus od  S.A.M.I Architekci
Osiedle Mieszkanie Plus Toruń, proj. S.A.M.I Architekci

Mieszkanie Plus Toruń: mercedes prefabrykacji

Osiedle powstanie w sąsiedztwie istniejącej już zabudowy mieszkaniowej i ścieżki spacerowo-rowerowej wzdłuż ul. Andersa. Na jego terenie przewidziano miejsca rekreacji oraz plac zabaw. W promieniu 500 metrów znajdują się przystanki autobusowe, sklepy, przedszkole, szkoła, centrum kultury i przychodnia lekarska, a w odległości ok. kilometra – stacja kolejowa Toruń Kluczyki.

Jak wiemy papier wszystko przejmie - można drukować ładne kolorowe rysunki, ale w tym wypadku realny efekt pozytywnie mnie zaskakuje, a tempo jest oszałamiające. Jak widać warto wracać do sprawdzonych metod realizacji w nowoczesnym wydaniu. Patrząc na przekrój prefabrykowanej ściany od razu widać, że jest to mercedes w porównaniu do rozwiązań komercyjnych. Opracowując projekt przywiązywaliśmy dużą wagę do tego, żeby mieszkańcom się dobrze mieszkało - zaprojektowaliśmy bardzo dobre mieszkania, wygodne i duże - nie oszczędzaliśmy na wielkości pokoi czy łazienek. Wprowadziliśmy maksymalnie dużo nasadzeń drzew, żywopłotów i zieleni. Udało nam się także wzbogacić przestrzeń o ogródki w parterach – chwali Mariusz Lewandowski z S.A.M.I Architekci.

Zobacz, gdzie powstanie osiedle Mieszkanie Plus Toruń

Autor: Piotr Prus
Osiedle Mieszkanie Plus w Nidzicy projektu Czora & Czora Osiedle Mieszkanie Plus w Nidzicy realizowane będzie we współpracy z samorządem. W ramach inwestycji powstaną w sumie 64 mieszkania.
Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią: nowe osiedle Mieszkanie Plus projektu Atelier Tektura Wkrótce ma rozpocząć się realizacja osiedla Mieszkanie Plus w Nakle według projektu warszawskiej pracowni Atelier Tektura. Architekci zaproponowali proste bryły wykończone tynkiem i płytkami przypominającymi cementową cegłę.
Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM Projekt osiedla Mieszkanie Plus Ratuszowa według projekt BE DDJM Architekci powstanie w technologii BIM. Ten nowy zespół na warszawskiej Pradze ma zostać oddany do użytku na przełomie 2021 i 2022 roku.
Nowy Nikiszowiec w Katowicach Projekt zespołu Nowego Nikiszowca, realizowany w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, nawiązuje bezpośrednio do idei historycznego osiedla, stanowi jednak jego krytyczne rozwinięcie. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Aleksander Drzewiecki.
Mieszkanie Plus Wrocław: osiedle na wrocławskim Zakrzowie. Wyniki konkursu Znamy wyniki kolejnego konkursu Mieszkanie Plus Wrocław. Osiedle na wrocławskim Zakrzowie zaprojektuje BE DDJM Architekci. Na podium także Kuryłowicz & Associates i 22Architekci. „To konkurs, który przejdzie do historii” – powiedział Zbigniew Maćków, jeden z jurorów, podczas ogłoszenia wyników Mieszkanie Plus Wrocław.
Osiedle przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu Warszawskie Atelier Tektura i paryskie studio Bartolo + Contré Architects zwyciężyły w konkursie na jedno z pierwszych niskobudżetowych osiedli we Wrocławiu. Zespół zaplanowano na Popowicach przy nabrzeżu Odry.