Architektura MuratorKonkursyBBGK Architekci zwycięzcą konkursu na współczesny system prefabrykacji

BBGK Architekci zwycięzcą konkursu na współczesny system prefabrykacji

PFR Nieruchomości ogłosiło wyniki konkursu na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. Główną nagrodę ze wskazaniem do realizacji otrzymała pracownia BBGK Architekci, autorzy wielokrotnie nagradzanego budynku Sprzeczna 4 w Warszawie.

BBGK Architekci zwycięzcą konkursu na projekt współczesnego systemu prefabrykacji
System prefabrykacji zaproponowany przez BBGK Architekci

Różnego rodzaju systemy prefabrykacji stosowano w Polsce w zasadzie od połowy lat 50. Wszystkie miały jednak ograniczenia, a główną wadą pozostawał koszt realizacji, wciąż zbyt wysoki, by szybko zaspokoić ciągły niedobór mieszkań. W 1967 roku Departament Techniki Ministerstwa Budownictwa we współpracy z SARP-em zorganizował ogólnopolski konkurs na nowy kompleksowy system budownictwa mieszkaniowego. Zwyciężył zespół pod kierunkiem Marii i Kazimierza Piechotków z warszawskiego BSiPBO. Zaproponowany przez nich system W-70 (W jak Warszawa, 70 – ponieważ miał być wdrożony w 1970 roku) umożliwiał większą różnorodność zabudowy i elastyczność w kształtowaniu wnętrz. System postanowiono wdrożyć w całym kraju, w czym pomóc miały terenowe wytwórnie prefabrykatów, tzw. fabryki domów. Szacuje się, że w systemie W-70 i jego udoskonalonej z czasem wersji Wk-70 powstało w Polsce ponad 35% zabudowy wielkopłytowej, w tym osiedle K w Nowych Tychach (proj. Maria i Andrzej Czyżewscy, 1977-1979) czy część Ursynowa Północnego (proj. Marek Budzyński, 1971–1978).

Dziś, po ponad 50 latach, spółka PFR Nieruchomości powraca do pomysłu poszukiwania w drodze konkursu nowoczesnych, powtarzalnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą całemu rynkowi zwiększyć skalę realizowanych inwestycji i obniżyć ich koszty. 14 grudnia w siedzibie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju ogłoszono wyniki konkursu. Powszechne wykorzystywanie nowego systemu prefabrykacji pozwoli osiągnąć efekt skali. Liczymy na duże oszczędności i zwiększenie podaży mieszkań. Nie chcemy budować ciągle tak samo, a przez to tyle samo. Nowe technologie to nowe możliwości ożywienia rynku budowlanego w Polsce – mówił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Sąd konkursowy oceniał projekty przesłane przez cztery zespoły. Zadecydowano o nieprzyznawaniu pierwszego miejsca. Drugą nagrodę ze wskazaniem do realizacji otrzymało warszawskie biuro BBGK Architekci, autorzy wielokrotnie nagradzanego budynku Sprzeczna 4, uznawanego za manifest współczesnej prefabrykacji. Zwycięski projekt oceniono jako najbardziej elastyczny, dostosowany do współczesnych potrzeb i wymagań. Pracę charakteryzuje duża wrażliwość w kształtowaniu urbanistycznym zabudowy, wysoka skuteczność funkcjonalna i kultura kształtowania środowiska mieszkaniowego – uzasadniało jury.

Trzecie miejsce przyznano firmie Unihouse oddział Unibep z Bielska Podlaskiego, a wyróżnienie pracowni Urba Architects z Krakowa. To dla nas duże wyróżnienie. To także wskazówka dla wszystkich inwestorów, że budownictwo modułowe w technologii drewnianej może z powodzeniem być stosowane przy realizacji programu Mieszkanie Plus – mówił Roman Jakubowski, dyrektor Unihouse oddział Unibep SA.

Logika założonych w konkursie rozwiązań była inna niż powszechnie przyjęta w polskim procesie projektowym. Najpierw tworzone będą elementy, na ich bazie – sekcje budynków, a dopiero na końcu powstanie finalny budynek.

Konkurs był zorganizowany przez PFR Nieruchomości we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów. Na początku stycznia 2019 roku odbędzie się wystawa pokonkursowa wszystkich zgłoszonych prac.

BBGK Architekci zwycięzcą konkursu na projekt współczesnego systemu prefabrykacji
System prefabrykacji zaproponowany przez BBGK Architekci
Sala wielofunkcyjna w Muzeum Katyńskim W sali wielofunkcyjnej zastosowano ten sam arsenał skromnych, choć poruszających środków wyrazu, jaki wykorzystano w realizacji muzeum – o nowym projekcie BBGK Architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze W miejscu biurowców przy ul. Wołoskiej powstać ma nowy zespół mieszkaniowy według projektu pracowni BBGK Architekci. Inwestycja realizowana będzie w ramach specustawy zwanej Lex Deweloper.
Wojciech Kotecki z BBGK Architekci o budynku Sprzeczna 4 [FILM] Współczesna prefabrykacja może być jak rękawiczka, uszyta na miarę potrzeb mieszkańców i kontekstu. Przystępując do projektowania Sprzecznej, o prefabrykacji nie wiedzieliśmy nic. Po prostu zaproponowaliśmy budynek, który uważaliśmy za dobry, a prefabrykacja poszła w ślad za naszą myślą. O realizacji budynku Sprzeczna 4 w Warszawie w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Wojciech Kotecki z pracowni BBGK Architekci.
Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wyniki konkursu W konkursie na projekt wysokościowca w Porcie Popowice we Wrocławiu zwyciężyła pracownia BBGK Architekci. Staraliśmy się stworzyć budynek, który oprócz „bycia ikoną”, pozwoli zaprojektować komfortowe mieszkania, a ponadto będzie aktywizować najbliższą przestrzeń i stworzy dobrą relację z portem i wodą – tłumaczą autorzy.
Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim: miasto ogłasza przetarg w formule PPP Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim ma szansę stanąć w połowie 2023 roku. Władze miasta ogłosiły właśnie postępowanie na wybór partnera, który wybuduje i poprowadzi nową Emilię.
Konkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku dydaktycznego UW przy ul. Bednarskiej Konkurs SARP Bednarska na projekt nowego budynku naukowo-dydaktycznego Uniwersytetu Warszawskiego wygrała pracownia BBGK Architekci. Na podium także WXCA i Stelmach i Partnerzy. Przentujemy laureatów konkursu SARP Bednarska.