Architektura MuratorProjektyW Bydgoszczy powstaną mieszkania dla seniorów

W Bydgoszczy powstaną mieszkania dla seniorów

Nowe mieszkania będą zaprojektowane specjalnie dla osób starszych, szczególnie tych z niepełnosprawnościami ruchowymi. Bezprogowe wejścia, większe łazienki i windy, szersze drzwi, podświetlane listwy podłogowe – to wszystko ma ułatwić seniorom codzienność.

W Bydgoszczy powstaną mieszkania dla seniorów

Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego to spółka utworzona przez Miasto Bydgoszcz, która buduje mieszkania na wynajem dla osób nie mogących sobie pozwolić na własne lokum. Jedną z najnowszych inwestycji towarzystwa jest dom dla seniorów, który ma powstać przy ulicy Jasnej 33. W środę, 19 września, BTBS podpisało umowę z pracownią architektoniczną Futura, którą tworzą Sławomira i Andrzej Malingowscy.

Budynek ma być zaprojektowany tak, aby jak najbardziej ułatwić funkcjonowanie osób starszych, szczególnie tych z niepełnosprawnościami ruchowymi. To odpowiedź m.in. na postulaty Bydgoskiej Rady Seniorów, MOPS-u i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy często zgłaszają nam problemy związane z warunkami lokalowymi – mówi wiceprezydent Iwona Waszkiewicz. Obiekt będzie 5-kondygnacyjny, mieszczący łącznie 12 specjalnie zaprojektowanych mieszkań. Wejście będzie bezprogowe, łazienki i windy większe, drzwi szersze, na korytarzach znajdą się uchwyty, zastosowane będzie mocniejsze oświetlenie, a także identyfikacja kolorystyczna poszczególnych kondygnacji. Pomyśleliśmy o detalach. To znaczy m.in. o podświetlanych listwach podłogowych z czujnikami ruchu, tak by wstając w nocy z łóżka, nie iść po ciemku do włącznika światła. Myślimy też o specjalnych uchwytach firanek, które zapobiegną ich zrywaniu się, tak by przewracająca się osoba mogła się chwycić zasłon. Zaraz po wejściu do budynku seniorzy będą mieli stojak na odłożenie laski. Ten budynek ma być perełką. Podpatrujemy więc wszystkie stosowane obecnie w mieszkalnictwie rozwiązania – przekonuje Magdalena Kwiatkowska, prezes BTBS. Ostatnie piętro ma pełnić funkcję przestrzeni wspólnej. Zaplanowano tam m.in. taras widokowy oraz salę spotkań, która ma być też wykorzystywana jako punkt rehabilitacyjny i gabinet masażu.

Przyszli lokatorzy będą musieli mieć powyżej 60 lat i wpłacić 40% wartości mieszkania. Zakończenie realizacji zaplanowano na 2020 rok.