Architektura MuratorRealizacjeOsiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio

Ukończono pierwsze domy osiedla Nowe Kolibki projektu sopockiej pracowni Roark Studio. Zlokalizowany w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zespół wyróżnia się dużą ilością zieleni i architekturą nawiązującą do willowej zabudowy Gdyni.

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio
Osiedle Nowe KolibkiGdynia, ul. Bernadowska
AutorzyRoark Studio, Jakub Bladowski, Krzysztof Pietras, Anna Modrzejewska, Piotr Kluzowicz
InwestorInvest Komfort
Powierzchnia użytkowa23300.0 m²

Osiedle powstaje przy ul. Bernadowskiej na granicy Gdyni i Sopotu, w otoczeniu lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, zaledwie 800 metrów od plaży. W ramach założenia przewidziano 19 trzykondygnacyjnych budynków z 327 mieszkaniami o powierzchni od 46 do 153 m2. Domy usytuowano w taki sposób, aby wykształcić przestrzenne wnętrza urbanistyczne i w jak największym stopniu otworzyć się na istniejącą i projektowaną zieleń. Zabudowa jest stosunkowo zwarta przy ulicy i „rozluźnia się” w kierunku lasu – tłumaczą autorzy.

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio

Budynki rozplanowano wokół dwóch przecinających się pieszych pasaży – głównego, łączącego wejście od ul. Bernadowskiej z wejściem do lasu, oraz alei łączącej wszystkie wnętrza urbanistyczne osiedla, zakończonej boiskiem, kortem tenisowym oraz placami zabaw. Znaczne różnice wysokości architekci potraktowali jako atut, projektując wbudowane w skarpy pawilony usługowe i kaskady wodne. Przy alejach przewidzieli też drewniane podesty i liczne siedziska oraz starannie zaaranżowaną zieleń. Taka kompozycja możliwa była dzięki prawie całkowitemu wyeliminowaniu ruchu samochodowego z wnętrza osiedla. Większość miejsc parkingowych znalazła się bowiem w podziemnych halach garażowych. Jedenaście hal będzie mogło pomieścić w sumie ponad 400 aut, podczas gdy na zewnątrz zaplanowano jedynie 50 miejsc postojowych.

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio

Pierwsze trzy budynki osiedla Nowe Kolibki oddano do użytku w styczniu tego roku. Ich proste bryły stanowić mają nawiązanie do tradycyjnej architektury gdyńskiego modernizmu. Licowane kamieniem przyziemie kontrastuje tu z tynkowanymi elewacjami powyżej, a całość dopełnia drewniana stolarka i szklana zabudowa balkonów, chroniąca mieszkańców przed silnym wiatrem. Podwyższone szklane balustrady zabezpieczają też przestrzenie tarasów na dachach.

Nowe Kolibki to nie jedyne willowe osiedle powstający obecnie w tej okolicy. Tuż obok, przy ul. Zwycięstwa na Orłowie, trwa realizacja kolejnego zespołu mieszkalnego według projektu pracowni Arch-Deco.

Zespół hotelowo-usługowy przy skwerze Kościuszki w Gdyni W dwuetapowym konkursie inwestorskim na projekt nowych budynków przy skwerze Kościuszki w Gdyni zwyciężyła pracownia Bedra Cichosz Architekci. Laureaci zaproponowali autorską interpretacją gdyńskiego modernizmu, projektując zespół o dwóch odmiennych obliczach.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.
UrbanLab Gdynia szuka pomysłów na miasto! UrbanLab Gdynia ogłasza nabór do drugiej edycji programu Pomysł na Miasto. Poszukiwane są koncepcje mikroinnowacji odpowiadających na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu w mieście.