Architektura MuratorRealizacjeOsiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio

Ukończono pierwsze domy osiedla Nowe Kolibki projektu sopockiej pracowni Roark Studio. Zlokalizowany w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zespół wyróżnia się dużą ilością zieleni i architekturą nawiązującą do willowej zabudowy Gdyni.

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio
Osiedle Nowe KolibkiGdynia, ul. Bernadowska
AutorzyRoark Studio, Jakub Bladowski, Krzysztof Pietras, Anna Modrzejewska, Piotr Kluzowicz
InwestorInvest Komfort
Powierzchnia użytkowa23300.0 m²

Osiedle powstaje przy ul. Bernadowskiej na granicy Gdyni i Sopotu, w otoczeniu lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, zaledwie 800 metrów od plaży. W ramach założenia przewidziano 19 trzykondygnacyjnych budynków z 327 mieszkaniami o powierzchni od 46 do 153 m2. Domy usytuowano w taki sposób, aby wykształcić przestrzenne wnętrza urbanistyczne i w jak największym stopniu otworzyć się na istniejącą i projektowaną zieleń. Zabudowa jest stosunkowo zwarta przy ulicy i „rozluźnia się” w kierunku lasu – tłumaczą autorzy.

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio

Budynki rozplanowano wokół dwóch przecinających się pieszych pasaży – głównego, łączącego wejście od ul. Bernadowskiej z wejściem do lasu, oraz alei łączącej wszystkie wnętrza urbanistyczne osiedla, zakończonej boiskiem, kortem tenisowym oraz placami zabaw. Znaczne różnice wysokości architekci potraktowali jako atut, projektując wbudowane w skarpy pawilony usługowe i kaskady wodne. Przy alejach przewidzieli też drewniane podesty i liczne siedziska oraz starannie zaaranżowaną zieleń. Taka kompozycja możliwa była dzięki prawie całkowitemu wyeliminowaniu ruchu samochodowego z wnętrza osiedla. Większość miejsc parkingowych znalazła się bowiem w podziemnych halach garażowych. Jedenaście hal będzie mogło pomieścić w sumie ponad 400 aut, podczas gdy na zewnątrz zaplanowano jedynie 50 miejsc postojowych.

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio

Pierwsze trzy budynki osiedla Nowe Kolibki oddano do użytku w styczniu tego roku. Ich proste bryły stanowić mają nawiązanie do tradycyjnej architektury gdyńskiego modernizmu. Licowane kamieniem przyziemie kontrastuje tu z tynkowanymi elewacjami powyżej, a całość dopełnia drewniana stolarka i szklana zabudowa balkonów, chroniąca mieszkańców przed silnym wiatrem. Podwyższone szklane balustrady zabezpieczają też przestrzenie tarasów na dachach.

Nowe Kolibki to nie jedyne willowe osiedle powstający obecnie w tej okolicy. Tuż obok, przy ul. Zwycięstwa na Orłowie, trwa realizacja kolejnego zespołu mieszkalnego według projektu pracowni Arch-Deco.

Gdynia i Tel Awiw w Warszawie. Debata Bogna Świątkowska, Justyna Glusman, Jakub Bielecki i Paweł Kowalski porozmawiają w Muzeum POLIN o tym, czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu.
Gdynia – Tel Awiw: nowa wystawa w Muzeum Polin [FILM] Muzeum Polin zaprasza na spotkanie z Gdynią i Tel Awiwem, dwoma białymi miastami zbudowanymi ze snów o lepszej przyszłości. Oba powstały w tym samym czasie jako porty-bramy na świat, eleganckie kurorty i perły modernistycznej architektury.
Najlepiej zaprojektowane wnętrze Gdyni Centrum Designu w Gdyni ogłosiło wyniki konkursu na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne. W tym roku jury jednogłośnie postanowiło nagrodzić aranżację Willi Wincent projektu Maćka Ryniewicza oraz Rafała Kaletowskiego.
Gdynia i Tel Awiw – w poszukiwaniu lepszego jutra Gdynię i Tel Awiw dzieli 3000 km, łączy czas powstania i poszukiwanie nowych dróg rozwoju, by uczynić je jak najlepszymi miejscami do życia. Historię obu miast w aspekcie społecznym, politycznym i architektonicznym przypomina wystawa otwarta ostatnio w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Zapisy na wydarzenia IX Weekendu Architektury w Gdyni Wielu fanów architektury czeka cały rok na to wydarzenie. Weekend Architektury w Gdyni (22-25 sierpnia) to cykliczne wydarzenie skierowane do profesjonalistów, fanów i miłośników architektury, tematyki rozwoju miast czy fotografii architektonicznej. Wystartowały już zapisy online na Archi Spacery oraz Archi Prelekcje oraz Archi Spacery
Weekend Architektury w Gdyni 2019 – znamy program tegorocznej edycji W tym roku Weekend Architektury w Gdyni odbywać się będzie pod hasłem Minimum. Dyskusje dotyczyć mają między innymi rozwiązań proekologicznych i ważnych potrzeb społecznych w mieście.