Architektura MuratorRealizacjeOsiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio

Ukończono pierwsze domy osiedla Nowe Kolibki projektu sopockiej pracowni Roark Studio. Zlokalizowany w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zespół wyróżnia się dużą ilością zieleni i architekturą nawiązującą do willowej zabudowy Gdyni.

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio
Osiedle Nowe KolibkiGdynia, ul. Bernadowska
AutorzyRoark Studio, Jakub Bladowski, Krzysztof Pietras, Anna Modrzejewska, Piotr Kluzowicz
InwestorInvest Komfort
Powierzchnia użytkowa23300.0 m²

Osiedle powstaje przy ul. Bernadowskiej na granicy Gdyni i Sopotu, w otoczeniu lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, zaledwie 800 metrów od plaży. W ramach założenia przewidziano 19 trzykondygnacyjnych budynków z 327 mieszkaniami o powierzchni od 46 do 153 m2. Domy usytuowano w taki sposób, aby wykształcić przestrzenne wnętrza urbanistyczne i w jak największym stopniu otworzyć się na istniejącą i projektowaną zieleń. Zabudowa jest stosunkowo zwarta przy ulicy i „rozluźnia się” w kierunku lasu – tłumaczą autorzy.

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio

Budynki rozplanowano wokół dwóch przecinających się pieszych pasaży – głównego, łączącego wejście od ul. Bernadowskiej z wejściem do lasu, oraz alei łączącej wszystkie wnętrza urbanistyczne osiedla, zakończonej boiskiem, kortem tenisowym oraz placami zabaw. Znaczne różnice wysokości architekci potraktowali jako atut, projektując wbudowane w skarpy pawilony usługowe i kaskady wodne. Przy alejach przewidzieli też drewniane podesty i liczne siedziska oraz starannie zaaranżowaną zieleń. Taka kompozycja możliwa była dzięki prawie całkowitemu wyeliminowaniu ruchu samochodowego z wnętrza osiedla. Większość miejsc parkingowych znalazła się bowiem w podziemnych halach garażowych. Jedenaście hal będzie mogło pomieścić w sumie ponad 400 aut, podczas gdy na zewnątrz zaplanowano jedynie 50 miejsc postojowych.

Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio

Pierwsze trzy budynki osiedla Nowe Kolibki oddano do użytku w styczniu tego roku. Ich proste bryły stanowić mają nawiązanie do tradycyjnej architektury gdyńskiego modernizmu. Licowane kamieniem przyziemie kontrastuje tu z tynkowanymi elewacjami powyżej, a całość dopełnia drewniana stolarka i szklana zabudowa balkonów, chroniąca mieszkańców przed silnym wiatrem. Podwyższone szklane balustrady zabezpieczają też przestrzenie tarasów na dachach.

Nowe Kolibki to nie jedyne willowe osiedle powstający obecnie w tej okolicy. Tuż obok, przy ul. Zwycięstwa na Orłowie, trwa realizacja kolejnego zespołu mieszkalnego według projektu pracowni Arch-Deco.

Nowy terminal promowy w Gdyni Nowy terminal promowy to inwestycja niezwykle istotna dla konkurencyjności portu. Podobnie jak w innych tego typu obiektach najważniejsze były tu rozwiązania funkcjonalne – o inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdynia pisze Daniel Załuski.
Zespół hotelowo-usługowy przy skwerze Kościuszki w Gdyni W dwuetapowym konkursie inwestorskim na projekt nowych budynków przy skwerze Kościuszki w Gdyni zwyciężyła pracownia Bedra Cichosz Architekci. Laureaci zaproponowali autorską interpretacją gdyńskiego modernizmu, projektując zespół o dwóch odmiennych obliczach.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.