Szkoła Podstawowa nr 174 w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Szkoła Podstawowa nr 174 w Warszawie, proj. xystudio; fot. Marcin Czechowicz

Szkoła Podstawowa nr 174 w Warszawie

2021-05-26 19:39

Zaproponowana przez architektów z xystudio forma nie kojarzy się z instytucją hierarchiczną, lecz jest materializacją zasad otwartości i dostępności – pisze Magdalena Pios.

Nazwa obiektuZakopana szkoła – Szkoła Podstawowa nr 174
Adres obiektuWarszawa, plac Wojska Polskiego 28
Autorzyxystudio, architekci Filip Domaszczyński, Marta Nowosielska, Dorota Sibińska
Współpraca autorskaarchitekt Anna Prałat
KonstrukcjaGama Robert Gruza, Artur Więckus
InwestorUrząd m.st. Warszawy, dzielnicy Wesoła
Powierzchnia terenu13058.0 m²
Powierzchnia zabudowy723.0 m²
Powierzchnia użytkowa600.0 m²
Powierzchnia całkowita723.0 m²
Kubatura3146.0 m³
Projekt2019
Data realizacji (koniec)2020
Koszt inwestycjiok. 2 800 000 zł

Zakończona w 2020 roku rozbudowa szkoły integracyjnej w Wesołej – położonej w prawobrzeżnej części miasta dzielnicy Warszawy – zrealizowana została na podstawie projektu warszawskiej pracowni xystudio. Biuro opracowujące dokumentację budowlaną i wykonawczą zostało wybrane na podstawie przetargu, w którym określone już było umiejscowienie na działce oraz program nowego obiektu. Dodatkowe skrzydło zaplanowano w północno-zachodnim narożniku terenu, między istniejącym budynkiem a parkingiem. Realizacja tej koncepcji wiązałaby się z wycięciem dwudziestu dużych drzew, dlatego architekci – Filip Domaszczyński, Marta Nowosielska i Dorota Sibińska – przekonali władze dzielnicy oraz dyrekcję szkoły do zmiany lokalizacji oraz programu funkcjonalnego.

Projektanci zaproponowali budowę nowej części za istniejącą szkołą, gdzie między budynkiem a zlokalizowanym poniżej terenem rekreacyjnym znajdował się trudny do zagospodarowania wał ziemny. To ukształtowanie terenu zainspirowało architektów do częściowego zagłębienia obiektu. Dzięki temu prostopadłościenna bryła wydaje się niższa, a podzielone na płaszczyzny o różnym wykończeniu elewacje dodają formie lekkości. Skromne materiały elewacyjne – surowe deski modrzewiowe, blacha i tynk – nadają jej naturalny i bezpretensjonalny charakter.

KUP DOSTĘP