Architektura MuratorWydarzeniaKsiążki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery

Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery

Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.

Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery. TOP 10
Kolaż okładek architektonicznych książek dla dzieci

Zestawienia wartościowych książek o architekturze dla dzieci zwykle otwiera bestsellerowy D.O.M.E.K. Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Wydawnictwa Dwie Siostry, 2008), choć od jego wydania minęło już 14 lat. W książce Aleksandry Machowiak i Daniela Mizielińskiego znajdziemy wyłącznie współczesne i bardzo oryginalne domy. Poznamy też ich projektantów. Każdy z obiektów został zilustrowany, opisany i celnie nazwany. Dzieciaków raczej nie zdziwi, że tak odjechane pomysły można wprowadzać w życie, a domy mogą być tak różnorodne. Szok za to mogą przeżyć ich rodzice, a wśród części nauczycielek publikacja będzie siać zgorszenie. Najważniejsze, co podarujemy naszym dzieciom z tą książką, to wskazanie, że nigdy nie należy ulegać schematom, że najbardziej szalone pomysły mogą zostać zrealizowane, że nawet coś tak znanego, jak dom nie musi wyglądać stereotypowo: czerwony dach, firanki w oknie i komin. Co najwyżej będziecie wzywani do szkoły czy przedszkola przez psychologa… – pisał o tej najpopularniejszej książce o architekturze dla dzieci Robert Skitek („A-m” 05/2018). Jest tu zarówno Rem Koolhaas, jak i Álvaro Siza, Shigeru Ban i MVRDV, Steven Holl, Bjarke Ingels, Neutelings Riedijk, Kengo Kuma, Tadao Ando, Przemo Łukasik i wielu, wielu innych. D.O.M.E.K. zdobył szereg nagród i został wpisany na międzynarodową Listę Honorową IBBY 2010 – najlepszych książek dla dzieci z całego świata.

Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery. TOP 10
Fragment książki D.O.M.E.K. Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Wydawnictwa Dwie Siostry, 2008), od lat uznawanej za jedną z najlepszych książek o architekturze dla dzieci

Nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazała się ostatnio jeszcze jedna szczególnie warta polecenia książka o architekturze dla dzieci. Czy powtórzy sukces D.O.M.K.U? W publikacji Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata znajdziemy odpowiedzi na pytania: dlaczego w Amsterdamie są wąskie domy, jak remontuje się weneckie kanały czy kto wymyślił metro, ale też refleksje dalece wykraczające poza standardowe książki o architekturze dla dzieci: czy projektując miasto od początku, można uniknąć popełnianych dawniej błędów, jak poradzić sobie z nadmiarem śmieci wytwarzanych w wielkich metropoliach, korkami na ulicach, dzielnicami biedy. Dubaj i Londyn, Rio de Janeiro i Warszawa, Prypeć i Mahendraparvata, ale też Watykan i Masdar to tylko kilka z miast, po których oprowadza nas autor, Michał Strzałkowski. Każde stanowi przykład jakiejś miejskiej cechy, czasem wyjątkowej i unikalnej, ale ilustrującej bardziej złożone zagadnienie czy problem.

Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery. TOP 10
Jedna z ilustracji Łukasza Majewskiego do książki „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata”; il. serwis prasowy

Charakter krótkiego przeglądu ma również książka Ale miasta! (wydawnictwo Wytwórnia, 2018). Autorka Joanna Łozińska wraz z ilustratorem Maćkiem Blaźniakiem zabierają nas w podróż po 41 miastach. W miastach rozwijała się i upadła niejedna cywilizacja. Rozkwitła tu sztuka, nauka i kultura, ale też handel i systemy władzy, demokracja i dyktatura. W miastach jak w lustrze odbija się cała historia ludzkości – wszystkie nasze zdobycze i porażki. Każde miasto jest wyjątkowe. Ma swoje indywidualne cechy i snuje ciekawe opowieści o sobie, ludziach, którzy je tworzyli. Chciałabym zachęcić młodych ludzi do poznawania miejsc, w których żyją czy też zwiedzają podczas wakacyjnych wypraw. Rozbudzić ciekawość i namówić do uważnego obserwowania otoczenia, słuchania ludzi i wyciągania wniosków. Namówić do stawiania pytań: Dlaczego miasto uważamy za kosmopolityczne? Co było powodem powstawania miast ukrytych w lasach tropikalnych, na pustyniach czy wśród wysokich gór? Komu zawdzięczamy rozwój naszej cywilizacji? Dlaczego w jednych miastach kwitnie przemoc, a inne są przyjazne dla mieszkańców? – pisze Łozińska. Książka została doceniona w plebiscycie must have towarzyszącym Łódź Design Festival 2019.

Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery. TOP 10
Jedna z rozkładówek książki Ale miasta!, wydawnictwo Wytwórnia, 2018

Wśród najciekawszych książek o architekturze dla dzieci często wymienia się też Miastonautów Tytusa Brzozowskiego, architekta i akwarelisty (Babaryba, 2017). Książka przenosi czytelników do baśniowego architektonicznego świata, pełnego odniesień do architektury polskich miast. Każda rozkładówka to intensywnie kolorowa miejska panorama, w której możemy doszukiwać się nawiązań do architektury m.in. Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Lublina i kilku innych polskich miast. W Miastonautach poukrywane są różne zagadki – można śledzić chłopca wędrującego z pingwinem śladem tajemniczej dziewczyny, a także szukać na każdej planszy odpowiednią liczbę kostek domina i spaceinvaderów.

Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery. TOP 10
Jedna z ilustracji Tytusa Brzozowskiego do książki Miastonauci (Babaryba, 2017); il. serwis prasowy

Na naszej liście książek o architekturze dla dzieci nie mogło zabraknąć Archistorii. Opowieści o architekturze Magdaleny Jeleńskiej, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (Muchomor, 2018). Chcesz zobaczyć jak dawna elektrownia w Londynie została zmieniona w nowoczesną galerię? Potrafisz porównać kopuły  bazyliki św. Piotra i  Tadż Mahal? Chcesz wiedzieć, po co powstał łuk triumfalny w Paryżu, a czemu służy łuk w St. Louis? Czy wiesz co łączy operę w Sydney z Koloseum? Autorka, Magda Jeleńska, przenosi nas w fascynujący świat budowli, odkrywa przed nami formy i materiały pokazując jak mogły być użyte przed tysiącem lat, a jak dzisiaj. Zestawia w zaskakujący sposób budynki z różnych stron świata i z różnych epok rezygnując z chronologicznego porządku – czytamy w nocie wydawcy. Stroną graficzną książki zajęły się Agata Dudek i Małgosia Nowak, czyli Acapulco Studio.

Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery. TOP 10
Jedna z rozkładówek książki Archistorie. Opowieści o architekturze Magdaleny Jeleńskiej, Muchomor, 2018; il. serwis prasowy