Architektura MuratorWydarzeniaPOW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla: wydanie drugie poprawione

POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla: wydanie drugie poprawione

Jest już drugie, uzupełnione wydanie książki „POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla” autorstwa Małgorzaty Omilanowskiej i Katarzyny Uchowicz. Centrum Architektury zapowiada też, że w przyszłym roku ukażą się kolejne tomy z serii ilustrowanych przewodników po Warszawie: MURanów i ŚRÓDmieście północne.

POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla
POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla; fot. P. Lyczkowski - Centrum Architektury

Ilustrowane przewodniki po stolicy, wydawane przez Centrum Architektury od 2014 roku, cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, że kolejne wydania od razu znikają ze sklepowych półek, a ich nakłady szybko się wyczerpują. Centrum Architektury stara się jednak systematycznie wznawiać kolejne wydania. Tym razem przyszedł czas na „POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla” autorstwa Małgorzaty Omilanowskiej i Katarzyny Uchowicz. Właśnie ukazało się drugie, uzupełnione wydanie książki, którego partnerem została Elektrownia Powiśle.

Czytaj też: Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci |

„POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla” obejmuje obszar od Mariensztatu po Trasę Łazienkowską, od Skarpy Warszawskiej po brzeg Wisły i przedstawia 60 budynków, założeń architektonicznych, mostów, pomników i rzeźb znajdujących się na tym terenie. Każdemu obiektowi towarzyszy syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim. Prezentacje architektury poprzedzone są dwujęzycznym wstępem z zarysem historii dzielnicy oraz przedmową. Powiśle – jak pisze we wstępie Ewa Kuryłowicz – dla Warszawy stało się nową „dzielnicą łacińską”, gdzie budynki akademickie oraz te przeznaczone dla kultury i sztuki przemieszane są z restauracjami, klubami i przestrzeniami prawdziwej, wielopokoleniowej integracji, której sprzyja i którą współtworzy architektura. Pomysłodawczynią i projektantką serii jest ilustratorka Magdalena Piwowar. Dotychczas ukazały się przewodniki po Saskiej Kępie, Żoliborzu, Mokotowie, Ochocie i Pradze. W planach na 2021 roku jest MURanów i ŚRÓDmieście północne.

POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla
POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla; fot. P. Lyczkowski - Centrum Architektury
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.