Architektura MuratorWydarzeniaPOW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla: wydanie drugie poprawione

POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla: wydanie drugie poprawione

Jest już drugie, uzupełnione wydanie książki „POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla” autorstwa Małgorzaty Omilanowskiej i Katarzyny Uchowicz. Centrum Architektury zapowiada też, że w przyszłym roku ukażą się kolejne tomy z serii ilustrowanych przewodników po Warszawie: MURanów i ŚRÓDmieście północne.

POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla
POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla; fot. P. Lyczkowski - Centrum Architektury

Ilustrowane przewodniki po stolicy, wydawane przez Centrum Architektury od 2014 roku, cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, że kolejne wydania od razu znikają ze sklepowych półek, a ich nakłady szybko się wyczerpują. Centrum Architektury stara się jednak systematycznie wznawiać kolejne wydania. Tym razem przyszedł czas na „POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla” autorstwa Małgorzaty Omilanowskiej i Katarzyny Uchowicz. Właśnie ukazało się drugie, uzupełnione wydanie książki, którego partnerem została Elektrownia Powiśle.

Czytaj też: Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci |

„POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla” obejmuje obszar od Mariensztatu po Trasę Łazienkowską, od Skarpy Warszawskiej po brzeg Wisły i przedstawia 60 budynków, założeń architektonicznych, mostów, pomników i rzeźb znajdujących się na tym terenie. Każdemu obiektowi towarzyszy syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim. Prezentacje architektury poprzedzone są dwujęzycznym wstępem z zarysem historii dzielnicy oraz przedmową. Powiśle – jak pisze we wstępie Ewa Kuryłowicz – dla Warszawy stało się nową „dzielnicą łacińską”, gdzie budynki akademickie oraz te przeznaczone dla kultury i sztuki przemieszane są z restauracjami, klubami i przestrzeniami prawdziwej, wielopokoleniowej integracji, której sprzyja i którą współtworzy architektura. Pomysłodawczynią i projektantką serii jest ilustratorka Magdalena Piwowar. Dotychczas ukazały się przewodniki po Saskiej Kępie, Żoliborzu, Mokotowie, Ochocie i Pradze. W planach na 2021 roku jest MURanów i ŚRÓDmieście północne.

POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla
POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla; fot. P. Lyczkowski - Centrum Architektury
Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.