Architektura MuratorWydarzeniaPOW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla: wydanie drugie poprawione

POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla: wydanie drugie poprawione

Jest już drugie, uzupełnione wydanie książki „POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla” autorstwa Małgorzaty Omilanowskiej i Katarzyny Uchowicz. Centrum Architektury zapowiada też, że w przyszłym roku ukażą się kolejne tomy z serii ilustrowanych przewodników po Warszawie: MURanów i ŚRÓDmieście północne.

POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla
POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla; fot. P. Lyczkowski - Centrum Architektury

Ilustrowane przewodniki po stolicy, wydawane przez Centrum Architektury od 2014 roku, cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, że kolejne wydania od razu znikają ze sklepowych półek, a ich nakłady szybko się wyczerpują. Centrum Architektury stara się jednak systematycznie wznawiać kolejne wydania. Tym razem przyszedł czas na „POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla” autorstwa Małgorzaty Omilanowskiej i Katarzyny Uchowicz. Właśnie ukazało się drugie, uzupełnione wydanie książki, którego partnerem została Elektrownia Powiśle.

Czytaj też: Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci |

„POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla” obejmuje obszar od Mariensztatu po Trasę Łazienkowską, od Skarpy Warszawskiej po brzeg Wisły i przedstawia 60 budynków, założeń architektonicznych, mostów, pomników i rzeźb znajdujących się na tym terenie. Każdemu obiektowi towarzyszy syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim. Prezentacje architektury poprzedzone są dwujęzycznym wstępem z zarysem historii dzielnicy oraz przedmową. Powiśle – jak pisze we wstępie Ewa Kuryłowicz – dla Warszawy stało się nową „dzielnicą łacińską”, gdzie budynki akademickie oraz te przeznaczone dla kultury i sztuki przemieszane są z restauracjami, klubami i przestrzeniami prawdziwej, wielopokoleniowej integracji, której sprzyja i którą współtworzy architektura. Pomysłodawczynią i projektantką serii jest ilustratorka Magdalena Piwowar. Dotychczas ukazały się przewodniki po Saskiej Kępie, Żoliborzu, Mokotowie, Ochocie i Pradze. W planach na 2021 roku jest MURanów i ŚRÓDmieście północne.

POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla
POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla; fot. P. Lyczkowski - Centrum Architektury
ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.
Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.
Wszystko składane. Rower, aparat i przedmieścia: premiera książki i dyskusja z autorem Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na premierę książki „Wszystko składane”, będącej zapisem kilkunastu wypraw fotografa Macieja Rawluka na przedmieścia Warszawy. W dyskusji z udziałem autora udział wezmą: Olga Drenda, Jakub Gondorowicz, Adam Mazur i Robert Zydel.
„Najlepsze miasto świata” w finale Nagrody Literackiej Nike Ogłoszono finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. W finałowej siódemce jest „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” Grzegorza Piątka. Przypominamy recenzję książki, jaka ukazała się na łamach „Architektury-murator”.
Maksimum śląskiej architektury Przewodnik był dobrą okazją, by śmielej oddzielić budownictwo od architektury. Ale książkę cechuje maksymalistyczne podejście: prezentacja aż 120 realizacji – Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje książkę Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim”. Tylko w wydaniu cyfrowym: fragment publikacji do pobrania.