Warszawa w Budowie 15

i

Autor: Patrycja Stołtny-Sapko, Michał Sapko Dajmy placowi odetchnąć! Plac Oddechu, 2016

Festiwal architektoniczny

Zimno już było. Startuje 15. edycja festiwalu Warszawa w Budowie

2023-08-31 13:02

Już 22 września w Muzeum Woli rozpocznie się 15. edycja festiwalu Warszawa w Budowie, tym razem pod hasłem Zimno już było. Kuratorzy podejmą temat zapobiegania kryzysowi klimatycznemu i różnych strategii radzenia sobie z upałami w mieście.

Warszawy relacje ze Słońcem: WWB 15

Ostatnia dekada ubiegłego stulecia rozpoczęła trwający do dzisiaj okres średnich rocznych temperatur przekraczających w Warszawie 8°C i jest to trend wyraźnie rosnący. Pomiędzy 1750 a 2013 rokiem średnia roczna temperatura wzrosła prawie o 2°C. Do końca wieku będzie to 3,5–5°C. Rekordy pomiarów, kiedyś bite co 10, 20, 30 lat, padają teraz co roku.

Tegoroczna edycja festiwalu Warszawa w Budowie: Zimno już było przyjrzy się rozwojowi warszawskiej świadomości temperatury i naszej dotychczasowej relacji ze Słońcem – od fascynacji jego promieniami i prób leczenia słońcem po strach przed dziurą ozonową i kryzysem klimatycznym. Zaprezentuje różnorodne narzędzia przystosowywania Warszawy, innych miast i ich społeczności do zmieniających się warunków i zapobiegania wzrostowi skali kryzysu klimatycznego i termicznego. Przedstawi dawne i nowe sposoby radzenia sobie z wysokimi temperaturami – zapowiadają organizatorzy.

Warszawa w Budowie 15

i

Autor: Tomasz Kaczor, Muzeum Warszawy JBĆ upał

Warszawa w Budowie w nowej formule

Piętnasta odsłona festiwalu po raz pierwszy organizowana jest w nowej formule. Dzięki wznowionej współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej z Muzeum Warszawy wydarzenie realizowane będzie teraz naprzemiennie przez obie instytucje. W tym roku zobaczymy więc edycję przygotowaną przez Muzeum Warszawy, a na 16. odsłonę WWB w 2024 roku wybierzemy się do nowej siedziby MSN na placu Defilad. Dzięki temu, poświęcony miastu festiwal dotrze do szerszej publiczności, angażując nowe głosy, instytucje czy stowarzyszenia w debatę o mieście, jego historii i przyszłości – czytamy w informacji prasowej.

Warszawa w Budowie 15

i

Autor: Sune Berg Olafur Eliasson, Eye See You, 2006

Główna wystawa tegorocznego wydarzenia prezentowana będzie w Muzeum Woli. Zobaczymy tam m.in. pracę Olafura Eliassona Eye see you z 2006 roku, obrazy Wojciecha Fangora i Ryszarda Winiarskiego oraz słynny Dotleniacz Joanny Rajkowskiej, a także stworzone specjalnie na tę okazję prace Katarzyny Krakowiak-Bałki, Karoliny Breguły, Emanuela Leviego czy Kobasa Laksy. Za koncepcję architektoniczną wystawy odpowiada zespół Jana Strumiłły.

Tradycyjnie festiwalowi towarzyszyć będzie bogaty program dyskusji, spacerów i spotkań, przygotowanych we współpracy z takimi instytucjami jak Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Muzeum Ziemi oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

15. festiwal Warszawa w Budowie: Zimno już było
Kiedy: 22 września 2023 roku – 24 marca 2024 roku
Organizator: Muzeum Warszawy
Zespół kuratorski: Wanda Kaczor, Konrad Schiller, Marta Żakowska
Projekt wystawy: Jan Strumiłło z zespołem: Paulina Bukowska, Marta Szczepańska, Zofia Zatorska

Czytaj też: Cerkiew na warszawskiej Woli coraz piękniejsza. Trwa konserwacja polichromii Jerzego Nowosielskiego |