Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek wielorodzinny Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej, proj. Małeccy Biuro Projektowe  

Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej

2020-09-15 13:52 Materiał sponsorowany

Nowy Werdon to osiedle w Rudzie Śląskiej, które na zlecenie Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa zaprojektowało Biuro Projektowe Małeccy.  Nazwa inwestycji nawiązuje do znajdującego się po drugiej stronie ulicy Werdonu, zespołu domów robotniczych z początku XX wieku, którego lokatorami byli weterani bitwy pod Verdun.

Nazwa obiektuBudynek mieszkalny Nowy Werdon
Adres obiektuRuda Śląska, ul. 1 Maja 261/263
AutorzyMałeccy Biuro Projektowe
Generalny wykonawcaBudmex Nowy Sącz
InwestorMGSM Perspektywa
Powierzchnia terenu1531.0 m²
Powierzchnia zabudowy501.0 m²
Powierzchnia użytkowa1572.0 m²
Powierzchnia całkowita1758.0 m²
Kubatura4890.0 m³
Projekt2016
Data realizacji (koniec)2019

Nowy Werdon: wyważona kompozycja

W jaki sposób nowy budynek na powstającym osiedlu Nowy Werdon łączy przeciwne sobie cechy? Zacznijmy od początku. W miejscu nowo zaprojektowanych budowli stały poprzednio tzw. familoki, przedstawiciele tradycyjnej śląskiej architektury. W 2016 roku dokonano ich wyburzenia. Nowy projekt zakładał nawiązanie do starego budownictwa będącego częścią tożsamości regionu. W efekcie powstał nowoczesny budynek, który jednocześnie nawiązuje do tradycji. Wyróżnia się, ale też harmonijnie wpisuje w otaczający krajobraz. Jego bryła jest prosta i czysta, a wygląd bardzo wyrazisty. Nowy Werdon to budynek z charakterem.

Elementy spójnej całości: Nowy Werdon

Do zabytkowych obiektów w okolicy Nowy Werdon nawiązuje między innymi gabarytami, spadzistym dachem pokrytym dachówką oraz elewacją z czerwonej cegły. O jego współczesnym charakterze świadczy minimalizm i prostota wykończenia. Wnętrza budynku Nowy Werdon zostały wypełnione naturalnym światłem, dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń. Poddasze doświetlono trzema rodzajami okien dachowych FAKRO – dużymi oknami Duet proSky i zespoleniem okien kolankowych z dachowymi. Taki zestaw okien połaciowych podkreśla  nowoczesność budynku, współtworząc jego wyrazistą bryłę. Balkony, tarasy i okna wzbogacają estetykę, a wysmakowany styl idzie tu w parze z użytecznością.

Mieszkania dwu- i trzypoziomowe

Trzy pierwsze kondygnacje zajmują dwustronne lokale trzypoziomowe, z garażem i strefą wejściową w parterze, salonem, jadalnią i kuchnią na pierwszym piętrze oraz trzema sypialniami na drugim. Takich mieszkań zaplanowano pięć. Każde dysponuje również rozległym tarasem od strony podwórka. Powyżej znalazło się dziewięć lokali o zróżnicowanych powierzchniach, od małych 27-metrowych kawalerek, do dwupoziomowych, ponad 100-metrowych apartamentów z antresolą. Docelowo zespół Nowy Werdon składać się będzie z czterech budynków. Zastosowane produkty FAKRO: 15 okien dachowych FTU-V P2;  15 okien kolankowych BVU P2; 8 okien o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym FDY-V/U U3 Duet proSky.

Pobierz najnowsze katalogi FAKRO w wersji .pdf, z przykładami innowacyjnych okien fasadowych, dachowych, w tym do dachów płaskich, a także schodów strychowych i markiz.

belka zwa 2020

i

Autor: Archiwum Architektury