Nowoczesny dom jednorodzinny

Liberty House: projekt domu inspirowany historyczną architekturą Krakowa

W Libertowie pod Krakowem trwa realizacja domu, który w zamyśle autorów stanowi reinterpretację wzorców charakterystycznych dla krakowskiej architektury. Jest zespołem 9 modułów w drewnianej konstrukcji wzniesionych na wspólnej żelbetowej bazie. To Kraków w pigułce - mówią architekci.

Spis treści

  1. Liberty House w Libertowie - 9 segmentów o drewnianej konstrukcji
  2. Liberty House - Kroków w pigułce
Liberty House Libertów pod Krakowem
Autorzy: Autograf Studio
Inwestor: prywatny
Powierzchnia: ok. 650 m²
W trakcie realizacji

Liberty House w Libertowie - 9 segmentów o drewnianej konstrukcji

Liberty House powstaje w Libertowie na Pogórzu Wielickim według projektu krakowskiego studia Autograf. To dom jednorodzinny o powierzchni aż 650 m². Tak znaczną przestrzeń architekci rozplanowali w 9 segmentach o drewnianej konstrukcji wzniesionych na wspólnej żelbetowej bazie. Inspirację stanowiła dla nich historyczna architektura Krakowa, zwłaszcza zabudowa Rynku Głównego. Pierzeje Rynku to powielone na obwodzie kwadratu historyczne kamienice. W podobnej filozofii stwarzamy formę Liberty House. Multiplikujemy podstawowy, minimalistyczny moduł jednostki mieszkalnej i również rozstawiamy go na planie kwadratu – opowiadają autorzy.

Powstały w ten sposób przeskalowany rynek staje się punktem centralnym dla Liberty House, tworząc przestrzeń wspólną mieszkańcom. Tu również odnajdziemy nawiązania do historycznej zabudowy. Elementy pojawiające się w rysunku posadzki w sposób żartobliwy odwzorowują poszczególne elementy na płycie Rynku Głównego: wieżę ratusza, Sukiennice, kościół oraz pomnik Mickiewicza – tłumaczą projektanci.

Liberty House - Kroków w pigułce

Oglądana z zewnątrz kubatura obiektu wydaje się jednak na wskroś nowoczesna. Budujemy proporcje domu w oparciu o archetyp, lecz w całości pozbawiamy go historycznego detalu, tworząc w ten sposób syntetyczną, nowoczesną formę. Elewacje od strony ulicy formalnie redukujemy – całkowicie pozbawiając je okien, maskując wejście, usuwając detal – wyjaśniają architekci. Bo, jak dodają, Liberty House to Kraków w pigułce. To dom, który ideowo oddaje hołd kulturze i dziedzictwu miasta – podsumowują.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie