Architektura MuratorRealizacjePrzedszkole i szkoła w Opolu

Przedszkole i szkoła w Opolu

Charakter wnętrz obiektów buduje relacja z połaciami spadzistych dachów, wprowadzone betonowe elementy i odsłonięcie ceglanej konstrukcji. O nowej realizacji pracowni PORT pisze Hubert Trammer.

Przedszkole i szkoła w Opolu
Przedszkole i szkoła w Opolu, proj. PORT; fot. Stan Zajaczkowski

Początek szkole we wsi Malina dał w XIX wieku niewielki budynek, który po oddaniu w 1913 roku do użytku nowej szkoły został ograniczony do funkcji domu mieszkalnego dla nauczycieli. Od 1975 roku Malina znajduje się w granicach Opola. W drugim dziesięcioleciu XXI wieku szkoła zaczęła być prowadzona przez Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae (Dla Dzieci Śląska), które wkrótce przejęło też znajdujące się w budynku przedszkole, tworząc zespół szkolno-przedszkolny. W jego programie nauczania wykorzystywana jest metoda Montessori, a także dwujęzyczne nauczanie immersyjne. W placówce część zajęć odbywa się po polsku, a część po niemiecku.

W 2015 roku w południowo-wschodnim narożniku powstała dobudówka o płaskim dachu pochłaniającym fragmenty pierwotnego spadzistego zadaszenia szkoły. Impulsem do kolejnej rozbudowy był powrót w polskim systemie edukacji do ośmioklasowej szkoły podstawowej. W 2020 roku przedszkole zostało przeniesione z obecnego gmachu szkoły do budynku mieszczącego ją pierwotnie. W dawnej stodole umieszczono salę warsztatową. Architekci przekonali inwestorów, aby wykorzystać te nieużywane obiekty, zamiast zastępować je nowymi.

Żeński klasztor w Dobrzeniu Wielkim U podstaw projektu leżało przekonanie, iż architektura oprócz odpowiadania na pragmatyczne potrzeby człowieka oddziałuje jednocześnie na jego emocje i ducha, a skromna przestrzeń może wspomagać kontemplację i modlitwę – o modernizacji i rozbudowie klasztoru Sióstr Franciszkanek Szpitalnych piszą Antoni Domicz i Justyna Swoszowska.
Centrum Biznesu w Opolu Architektom zależało, aby Centrum Biznesu stało się dla pracowników miejscem przyjaznym i inspirującym. Program użytkowy budynku wzbogacili o elementy sprzyjające aktywności zawodowej i efektywnej pracy. O realizacji pisze Antoni Domicz.
Tagi:
Przedszkole w Jemielnicy Ujmująco prosty projekt przedszkola i żłobka na Opolszczyźnie podkreślają zastosowane materiały wykończeniowe oraz drewniana kolumnada – o nowej realizacji ch+ architekci pisze Oskar Grąbczewski.
Przedszkole w Kłodawie Zaletą nowo powstałego budynku jest wpisanie w lokalny kontekst i udany dialog elewacji z otoczeniem – o realizacji ANTA Architekci pisze Katarzyna Gucałło.
Wyniki konkursu na projekt biblioteki i przedszkola w Józefowie Poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie projektu miejskiej biblioteki i przedszkola w Józefowie. Zwyciężyła pracownia Regio z Warszawy.
Energoefektywne przedszkole w Michałowicach: wyniki konkursu SARP Gmina Michałowice oraz warszawski oddział SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Jury najwyżej oceniło dwa projekty: pracowni 2pm oraz zespołu Alicji Rudowskiej, Pameli Krzyszczak i Martyny Dryś.
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci Kompleks społeczno-edukacyjny z przedszkolem i ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi projektu katowickiej pracowni M.O.C. Architekci w przyszłości tworzyć ma centralną strefę podwarszawskiej gminy  Michałowice.
Przedszkole Kobro: w Łodzi powstanie przedszkole projektu Katarzyny Kobro Łódzka ASP dysponuje już działką, na której powstanie funkcjonalistyczne przedszkole Kobro. Projekt na podstawie archiwalnych zdjęć makiety opracował zespół z Biura Architekta Miasta Łodzi.