Remonty

Ustroń Zawodzie. Uzdrowiskowy Instytut Zdrowia w remoncie - czy projekt Buszki, Franty i Szewczyka zachowa swój charakter?

W Zawodziu, dzielnicy uzdrowiskowej Ustronia, ruszyła modernizacja kolejnego obiektu - Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia. Modernistyczny budynek projektowali słynni górnośląscy architekci, Henryk Buszko, Aleksander Franta i Tadeusz Szewczyk. Prace mają się odbywać z poszanowaniem dziedzictwa architektonicznego. Co obejmują prace i na kiedy zaplanowano koniec remontu?

Spis treści

  1. Modernizacja Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, czyli kolejny remont w zabytkowym Zawodziu. Co obejmuje i kiedy się skończy?
  2. Uzdrowiskowy Instytut Zdrowia w Zawodziu - czy architektura zachowa charakter pomimo remontu?
Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany

Modernizacja Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, czyli kolejny remont w zabytkowym Zawodziu. Co obejmuje i kiedy się skończy?

Uzdrowiskowy Instytut Zdrowia działający w ramach NFZ należy do Uzdrowiska Ustroń - American Heart of Poland. Inwestorzy planują modernizację samego obiektu, ale i wyposażenia i infrastruktury. Po modernizacji UIZ będzie mógł przyjąć więcej pacjentów.

Zobacz także: Przewodnik po modernistycznym Ustroniu - co warto zobaczyć w uzdrowisku?

- Modernizacja obejmuje zarówno roboty budowlane, jak i zakup wyposażenia, w tym sprzętu medycznego. Powstanie między innymi poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz pięć poradni specjalistycznych (neurologiczna, ginekologiczna, chorób płuc) pracownia rezonansu magnetycznego, rozbudowana zostanie również poradnia kardiologiczna – mówi Agnieszka Zielińska, Project Manager, American Heart of Poland.

W budynku znajdowało się do tej pory ponad 1,2 tysiąca m² niewykorzystanej powierzchni. Remont przystosuje ją na potrzeby czterech oddziałów i zaplecza zabiegowego. Zwiększy się również baza zabiegowa. Powstaną komfortowe sale 1- i 2-osobowe z łazienkami; nowoczesne wyposażenie zyska zakład rehabilitacji.

Poza zmianami wewnątrz, inwestor planuje termomodernizację budynku oraz modernizację linii technologicznej kuchni borowinowej i solankowej. Generalnym wykonawcą prac remontowych jest firma SKB LDR.

Zakończenie przebudowy Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia planowane jest na koniec 2025 roku.

Uzdrowiskowy Instytut Zdrowia w Zawodziu - czy architektura zachowa charakter pomimo remontu?

Zaprojektowany przez Buszkę, Frantę i Szewczyka obiekt powstał w PRL-u jako część dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Ustroń-Zawodzie wraz ze słynnymi ośrodkami w kształcie piramid oraz Sanatorium Równica. Dzielnica została wpisana do rejestru zabytków (pomimo wciąż rozpatrywanego odwołania jednego z inwestorów, nadal podlega ochronie). W przeszłości budynek Instytutu przechodził już modernizację. Przedstawiciele inwestora, Grupy American Heart of Poland, deklarują, że prace remontowe przeprowadzane są z szacunkiem zarówno do beskidzkiej przyrody, jak i architektury modernistycznej. Kamienna posadzka, którą widać na zdjęciach z remontu, ma zostać odświeżona, uzupełniona i naprawiona. Podobną - już po konserwacji - można znaleźć również w łączniku między Równicą a Instytutem.

Oprócz UIZ do Grupy należy wspomniane Sanatorium Równica, które przeszło ostatnio remont oraz kilka ustrońskich piramid - świeżo zmodernizowane Sanatorium Narcyz, a także Kos (w remoncie), Rosomak i Wilga.

Zobacz remontowaną obecnie piramidę - Sanatorium Kos: