Spis treści
- Sanatorium Kos w Ustroniu - trwa remont. Dlaczego tylko w środku?
- Remont w Kosie - co obejmuje remont? Co dalej z witaczem i sztuką z wnętrz? Zapytaliśmy o to inwestora
- Ustroń Zawodzie. Uzdrowiskowa dzielnica i pomnik architektury
Sanatorium Kos w Ustroniu - trwa remont. Dlaczego tylko w środku?
Piramida Kos przechodzi remont, ale tylko wewnątrz - na tyle bowiem pozwala obecnie prawo. Z czym związany jest ten wymóg? Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wciąż rozpatruje odwołanie właściciela jednej z piramid od wpisu do rejestru zabytków, który miał miejsce jeszcze we wrześniu 2023 roku. Pomimo odwołania, na czas jego rozpatrywania piramidy podlegają ochronie konserwatorskiej na tej samej zasadzie, jak w przypadku wszczęcia procedury wpisu. Ma to na celu zachowanie budynku w możliwie jak najlepszym stanie (a w praktyce często i ochronę przed rozbiórką).
Inwestorem jest Grupa American Heart of Poland, właściciel Sanatorium Równica, Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia w Ustroniu oraz czterech piramid - Kosa, Narcyza, Wilgi i Rosomaka. Niedawno zakończył się remont Narcyza. To na zlecenie właśnie tej spółki powstał projekt nowych piramid Macieja Franty i Roberta Koniecznego.
Koniec prac zaplanowano na wrzesień 2024 roku.
Remont w Kosie - co obejmuje remont? Co dalej z witaczem i sztuką z wnętrz? Zapytaliśmy o to inwestora
Zapytaliśmy przedstawicieli Grupy Heart of Poland o szczegóły remontu. W Sanatorium Kos trwa obecnie wymiana wszystkich instalacji oraz wyposażenia. Obiekt, który po remoncie utrzyma przeznaczenie sanatoryjne, ma zyskać nowoczesne meble, sprzęt AGD, a także klimatyzację oraz nowy węzeł sanitarny i system przeciwpożarowy. W budynku zostaną wymienione okna, a w końcu i balkony oraz elewacja, która zmieni kolor i upodobni Kosa do wyremontowanego wcześniej Narcyza.
Prace w Kosie, tak samo jak w przypadku remontu Narcyza, są konsultowane z konserwatorem zabytków. AHoP utrzymuje, że zachowanie pierwotnego charakteru budynków jest dla Grupy istotne. Kamienny witacz stojący pod piramidą w przyszłości nie tylko zostanie zachowany, ale i odnowiony.
Drewniane płaskorzeźby z czasów PRL-u wrócą po remoncie do wnętrza - zostaną umieszczone w specjalnie przygotowanej przestrzeni i wyeksponowane.
Uzdrowisko Ustroń, które należy do Grupy American Heart of Poland stawia przede wszystkim na kompleksowe podejście do Gości i Pacjentów. Obecnie jesteśmy w trakcie remontu Sanatorium KOS oraz naszej głównej bazy zabiegowej w Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia. Chcemy stale podnosić poziom zarówno leczenia, jak i zakwaterowania, więc wszystkie działania, które obecnie mają miejsce, robimy z myślą o naszych Gościach. W planach są oczywiście dalsze renowacje i udoskonalenia, które podniosą ogólny komfort. Wszystkie oddane udogodnienia sprawiają nam ogromną radość i mamy nadzieję, że naszym Gościom także - mówi nam Wojciech Budzowski, Prezes Uzdrowiska Ustroń.
Ustroń Zawodzie. Uzdrowiskowa dzielnica i pomnik architektury
W Ustroniu w latach 60. Henryk Buszko, Aleksander Franta i Tadeusz Szewczyk z Biura Projektów Budownictwa Ogólnego zaprojektowali dzielnicę uzdrowiskową Zawodzie. Zapotrzebowanie na taką inwestycję było duże - na Górnym Śląsku rozwijał się przemysł, a pracownicy potrzebowali miejsca wypoczynku. Były to czasy, gdy zakłady pracy posiadały własne ośrodki wczasowe. Każda z piramid gościła pracowników innego zakładu. Nie tylko ze Śląska, bo i z Krakowa czy Warszawy.
Planów nie zrealizowano do końca - dziś stoi tu 17 piramid (miało ich być więcej), Sanatorium Równica oraz zakład przyrodoleczniczy. Zawodzie wcale nie było pierwszym dużym przedsięwzięciem w mieście. Już wcześniej wzniesiono tu inne założenie wypoczynkowe w Ustroniu Jaszowcu, który jednak dziś, po wielu remontach i wyburzeniach, jest tylko cieniem dawnego ambitnego zespołu budynków kaskadowo opadających wzdłuż zbocza, punktowców i liniowców.