Architektura MuratorWydarzeniaMPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej

MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej

W 2020 roku Maćków Pracownia Projektowa obchodziła swoje 25-lecie. W Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę podsumowującą dotychczasowy dorobek biura.

MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej
Budynek ZITA we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa

Maćków Pracownia Projektowa została założona w 1995 roku przez Zbigniewa Maćkowa, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Początkowo biuro tworzyło kilkoro architektów, dziś zatrudnia 47-osobowy zespół. Do ich najważniejszych realizacji należą Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr (2003), modernizacja i rozbudowa domu towarowego Renoma (2009), Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy przy Stadionie Miejskim we Wrocławiu (2011) czy Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego (2014). Na wystawie zobaczymy 32 projekty wytypowane przez architektów z ich bogatego dorobku. Prezentowane obiekty uważamy za mandat do dyskusji o rzeczach, które są dla nas ważne – i to właśnie do tej dyskusji chcielibyśmy Państwa zaprosić podczas towarzyszących wystawie wycieczek i rozmów – zachęcają.

Czytaj też: Nowe życie wrocławskiego igloo: rozmowa ze Zbigniewem Maćkowem |

Na ekspozycję składają się makiety, specjalne kubiki informacyjne z metryką i oznaczeniem lokalizacji oraz krótkie filmy ukazujące osadzenie budynków w otoczeniu. Projekty opatrzone są numerem, którego dwie pierwsze cyfry to rok, w którym rozpoczęliśmy pracę nad danym przedsięwzięciem. Zbiór otwiera Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z 1999 roku, a zamyka projekt przebudowy zabytkowego zespołu Młyna Maria. Koncept wystawy jest jednak otwarty, a raster makiet wraz z upływem czasu może się powiększać o kolejne realizacje – tłumaczą architekci.

Wystawa „MPP_ALL”
Gdzie:
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Kiedy: 23 czerwca - 27 października
Kuratorzy: Zbigniew Maćków, Szymon Brzezowski, Aleksandra Czupkiewicz, Yuliia Krylova, Natalia Rowińska, Bartłomiej Witwicki, Agata Woźniak, Michał Zawadzki
Identyfikacja wizualna: Extra Studio – Marta Kowalczyk, Anna Jęchorek
Modele architektoniczne: Onimo

MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej
Budynek V LO we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej
Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy przy Stadionie Miejskim we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej
Zespół mieszkaniowy Ogrody Graua we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej
Zespół biurowy Nowy Targ we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa [ZDJĘCIA] Dom handlowy Renoma we Wrocławiu po raz kolejny poddawany jest przebudowie. Właśnie zakończył się pierwszy etap modernizacji obiektu przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa.
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa [NOWE WIZUALIZACJE] Na skwerze w sąsiedztwie Muzeum Architektury już za dwa lata stanie apartamentowiec Bernardyńska. Projekt budynku o charakterystycznych, rozrzeźbionych elewacjach pokrytych klinkierowymi płytkami ułożonymi w jodełkę opracowała Maćków Pracownia Projektowa.
Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.