Architektura MuratorWydarzeniaMPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej

MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej

W 2020 roku Maćków Pracownia Projektowa obchodziła swoje 25-lecie. W Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę podsumowującą dotychczasowy dorobek biura.

MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej
Budynek ZITA we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa

Maćków Pracownia Projektowa została założona w 1995 roku przez Zbigniewa Maćkowa, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Początkowo biuro tworzyło kilkoro architektów, dziś zatrudnia 47-osobowy zespół. Do ich najważniejszych realizacji należą Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr (2003), modernizacja i rozbudowa domu towarowego Renoma (2009), Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy przy Stadionie Miejskim we Wrocławiu (2011) czy Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego (2014). Na wystawie zobaczymy 32 projekty wytypowane przez architektów z ich bogatego dorobku. Prezentowane obiekty uważamy za mandat do dyskusji o rzeczach, które są dla nas ważne – i to właśnie do tej dyskusji chcielibyśmy Państwa zaprosić podczas towarzyszących wystawie wycieczek i rozmów – zachęcają.

Czytaj też: Nowe życie wrocławskiego igloo: rozmowa ze Zbigniewem Maćkowem |

Na ekspozycję składają się makiety, specjalne kubiki informacyjne z metryką i oznaczeniem lokalizacji oraz krótkie filmy ukazujące osadzenie budynków w otoczeniu. Projekty opatrzone są numerem, którego dwie pierwsze cyfry to rok, w którym rozpoczęliśmy pracę nad danym przedsięwzięciem. Zbiór otwiera Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z 1999 roku, a zamyka projekt przebudowy zabytkowego zespołu Młyna Maria. Koncept wystawy jest jednak otwarty, a raster makiet wraz z upływem czasu może się powiększać o kolejne realizacje – tłumaczą architekci.

Wystawa „MPP_ALL”
Gdzie:
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Kiedy: otwarcie 23 czerwca 2022 roku, g. 18.00
Kuratorzy: Zbigniew Maćków, Szymon Brzezowski, Aleksandra Czupkiewicz, Yuliia Krylova, Natalia Rowińska, Bartłomiej Witwicki, Agata Woźniak, Michał Zawadzki
Identyfikacja wizualna: Extra Studio – Marta Kowalczyk, Anna Jęchorek
Modele architektoniczne: Onimo

MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej
Budynek V LO we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej
Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy przy Stadionie Miejskim we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej
Zespół mieszkaniowy Ogrody Graua we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej
Zespół biurowy Nowy Targ we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa [ZDJĘCIA] Dom handlowy Renoma we Wrocławiu po raz kolejny poddawany jest przebudowie. Właśnie zakończył się pierwszy etap modernizacji obiektu przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa.
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa [NOWE WIZUALIZACJE] Na skwerze w sąsiedztwie Muzeum Architektury już za dwa lata stanie apartamentowiec Bernardyńska. Projekt budynku o charakterystycznych, rozrzeźbionych elewacjach pokrytych klinkierowymi płytkami ułożonymi w jodełkę opracowała Maćków Pracownia Projektowa.
Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha do 16 października można oglądać wystawę „Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa”. Ekspozycja, przygotowana we współpracy z Muzeum Narzędzi Ciesielskich Takenaka w Kobe, prezentuje tradycyjne techniki obróbki drewna i przykłady ich zastosowania w architekturze.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma już 20 lat! W 2022 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa obchodzi 20-lecie swojej działalności. To jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i najliczniejszych – zrzesza blisko 120 tys. osób.
Czerwony Pałac: pokaz filmu Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej Już wkrótce startuje festiwal „Film i miasto” vol. 4. W ramach przeglądu pokazany zostanie dokument „Czerwony Pałac” według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej z 1992 roku. O osławionym darze Stalina dla Warszawy opowiadają w filmie m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer i Henryk Drzewiecki.
10. urodziny OKK design! 28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.
Helena Kurcyusz: wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz przez wiele lat była nie tylko główną urbanistką województwa szczecińskiego, ale też animatorką życia kulturalnego w regionie. Postać architektki przypomina nowa wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Ekspozycji towarzyszą wykłady i spacer kuratorski.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.