Z szacunkiem do otoczenia – o Evergreen 365 w Poznaniu Jerzy S. Majewski
Budynek znakomicie dopełnia kompozycję osiedla Grunwald Północ, któremu wyraźnie brakowało zamknięcia od strony narożnika ul. Bukowskiej i Grochowskiej. Dwa siedmiokondygnacyjne skrzydła układem brył bez zarzutu korespondują z pobliskimi blokami z czasów PRL-u. Analogii z dawną zabudową jest więcej, choć to obiekt o zdecydowanie wyższym standardzie mieszkań, układów funkcjonalnych, wykończenia klatek schodowych i użytych materiałów. Podobnie jak w pobliskich blokach, w elewacjach frontowych od strony ulic dominują wąskie pasy horyzontalnych okien. Na tle fasad licowanych ciemną okładziną ceramiczną, tworzą przemyślane, zróżnicowane plastycznie kompozycje – pisze Jerzy S. Majewski.
Południowa elewacja wschodniego skrzydła budynku jest najbardziej spektakularna; dominują tu jasne kolory tynków, jasna szarość betonu, stali i aluminium oranżerii, które w przyszłości mają być przełamane zielenią i kolorami „wyposażenia” balkonów
Fot.:
Maciej Lulko
Aby przeczytać cały artykuł, zarejestruj się lub zaloguj do naszego serwisu. Rejestracja i korzystanie ze strony jest bezpłatne.
Gościem kolejnego spotkania z cyklu ARCHIczwartki będzie Piotr Grabowski z GAB Studio – młodej poznańskiej pracowni, która na koncie ma już między innymi wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Roku SARP.
BIM, projektowanie parametryczne, cyfrowa fabrykacja - to tylko niektóre z technologii, które architektom pragnie przybliżyć organizowana przez grupę Programatura w Poznaniu seria wykładów. Architektura-murator jest patronem wydarzenia.
W założeniu architektów poznański Evergreen miał być jedną z pierwszych w naszym kraju inwestycji mieszkaniowych, w których zieleń byłaby integralną częścią przestrzeni wspólnych, generując interakcje społeczne i budując wspólnotę, a także dając namiastkę mieszkania poza miastem i pozwalając na pewną produkcję żywności na prywatny użytek. Jak to zwykle bywa, realizacja o włos minęła cele wytyczone w pierwszych szkicach. Myśl architekta wykracza tu jednak ponad fetyszyzację technologii – „ekologia” jest wyrażona stosunkiem do zieleni, a nie potrzebą bicia kolejnego rekordu w obniżaniu wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną, co jest częstym grzechem współczesnych inwestycji – pisze Tomasz Mielczyński.
Architekci starali się zaproponować więcej niż standardowe mieszkania z dużymi balkonami, zaprojektowali więc niewielkie szklarnie w archetypicznej formie domków, dające namiastkę życia poza miastem – o nowej mieszkaniowej realizacji na poznańskim Grunwaldzie piszą Jerzy S. Majewski i Tomasz Mielczyński. W numerze także wypowiedź współautora budynku, Szymona Januszewskiego, oraz krótki przewodnik po nowego typu udogodnieniach dla mieszkańców, jakie do swojej oferty wprowadzają dziś coraz częściej deweloperzy najnowszych inwestycjach mieszkaniowych, których deweloperzy starają się zaoferować klientom.
Na poznańskiej Wildze na miejscu pawilonu handlowego ma stanąć siedmiokondygnacyjny budynek mieszkalny. Budowa ma rozpocząć się już w październiku tego roku.
Co roku w Poznaniu odbywa się miejski eksperyment - próba nadania monumentalnej przestrzeni ludzkiej skali. W projekcie Atelier Starzak Strebicki, zrealizowanym w ramach Generatora Malta, za pomocą prostych zabiegów na placu Wolności stworzono serię miejskich pokoi.