Przedszkole w Ćwiklicach na Śląsku

i

Autor: Archiwum Architektury Przedszkole Publiczne nr 10 w Ćwiklicach, fot. Tomasz Zakrzewski, archifolio.pl, dzięki uprzejmości pracowni

Przedszkole w Ćwiklicach na Śląsku

2016-06-27 18:17

Ponadstuletni budynek publicznego przedszkola nr 10 w Ćwiklicach koło Pszczyny zyskał nowy wyraz. Projektanci z katowickiej pracowni Amaya Architekci powiększyli obiekt o nowe skrzydło, którego elewację wykonano częściowo z gontu modrzewiowego malowanego na żywe kolory.

Nazwa obiektuPrzedszkole Publiczne nr 10 w Ćwiklicach
Adres obiektuul. Zawadzkiego 5, 43-229 Ćwiklice
AutorzyAMAYA ARCHITEKCI, architekci Agnieszka Majewska, Bartosz Majewski
KonstrukcjaMarcin Zasada, Andrzej Pyra
Generalny wykonawcaBudmex
InwestorGmina Pszczyna
Powierzchnia użytkowa779.0 m²
Kubatura3682.0 m³
Projekt2012
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycji1793751 zł

Pszczyna jak wiele innych gmin w Polsce borykała się do niedawna z niewystarczającą liczbą miejsc w publicznych przedszkolach. Dzięki rozbudowie historycznego obiektu ich liczba w Ćwiklicach zwiększyła się z 50 do 125. Pierwotnie projekt przewidywał jedynie dwie nowe sale oraz wielofunkcyjną salę ćwiczeń, jednak ze względu na duże zapotrzebowanie na miejsca tę ostatnią przeprojektowano, tak że w rozbudowanej części mieszczą się dziś trzy nowe oddziały.

Głównym założeniem architektów było maksymalne wykorzystanie niewielkiej działki, harmonijne połączenie projektowanego skrzydła z istniejącym budynkiem oraz stworzenie dużych i dobrze doświetlonych przestrzeni dla dzieci i nauczycieli. Aby wykorzystać naturalne światło, zaprojektowali narożne przeszklenia, a w korytarzu i na klatce schodowej – niewielkie świetliki.

O architektonicznym wyrazie nowej części decyduje przede wszystkim elewacja z gontu modrzewiowego na parterze. Inspirację dla jej żywej kolorystyki stanowiły regionalne stroje ludowe, tradycyjne drewniane zabawki odpustowe i... klocki lego. Dla kontrastu elewacja pierwszego piętra jest biała, lekka, z dużymi narożnymi przeszkleniami i swobodnie zakomponowanymi kwadratowymi oknami. Warto zwrócić uwagę, że z uwagi na skromny budżet inwestycji, architekci musieli wykorzystać m.in. istniejącą stolarkę okienną i drzwiową.

Projekt obejmował również przebudowę historycznego budynku; zmianę układu komunikacji, nową klatkę schodową i wentylację mechaniczną, budowę windy kuchennej oraz dostosowanie obiektu do wymagań ochrony przeciwpożarowej. W nowej części powstała ponadto szatnia dla całego przedszkola, pomieszczenia administracyjne i techniczne.