Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

Europe 40 under 40

2008-03-21 1:00

Ciąg dalszy międzynarodowego sukcesu pracowni KWK Promes. Amerykańskie Muzeum Architektury umieściło Roberta Koniecznego na liście czterdziestu najzdolniejszych.

Europejskie Centrum Studiów Architektonicznych, Artystycznych, Projektowych i Urbanistycznych swój program adresuje do młodych europejskich architektów, architektów wnętrz, architektów krajobrazu i urbanistów, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Jury składające się z krytyków sztuki, dziennikarzy i wybitnych projektantów wybierało najlepszych, spośród kilkuset nadesłanych propozycji.

Europe 40 Under 40 została ogłoszona wspólnie przez The Chicago Athenaeum i Europejskie Centrum na rzecz Architektury. To inicjatywa mająca na celu identyfikację i promocję nowego pokolenia utalentowanych architektów, którzy będą wpływać na środowisko życia i pracy oraz  kształt europejskich miast i obszarów wiejskich.

W ciągu ostatnich dwóch lat Robert Konieczny jest jednym z najczęściej dostrzeganych w architektonicznym świecie twórcą z Polski. W październiku, prestiżowe hiszpańskie wydawnictwo Scalae ogłosiło nazwiska 44 najlepszych młodych architektów na świecie. Jako jedyna z Europy Środkowo-Wschodniej na liście znalazła się śląska pracownia. Wcześniej architekci z KWK Promes dołączyli do grona 101 najbardziej ekscytujących architektów świata wybranych przez miesięcznik “Wallpaper”. Pracownia jest również laureatem II Międzynarodowego Konkursu Młodych Architektów Leonardo 2007, który odbył się 28 września w Mińsku na Białorusi. Biuro KWK Promes zdobyło tam Grand Prix w kategorii najlepsza realizacja oraz nagrodę specjalną Związku Rosyjskich Architektów za Dom Aatrialny w Opolu, zaś złoty medal architekci dostali za projekt Domu ukrytego na Dolnym Śląsku. Dom w Opolu został zauważony również w prestiżowym konkursie House of the Year 2006 organizowanym przez portal architektoniczny World Architecture News.

Teraz architekt z Katowic po raz kolejny znalazł się w światowej czołówce, spełniając kryteria jury. Nadesłane projekty zrealizowanych obiektów oceniane były pod kątem innowacyjności. Jurorzy zwracali uwagę na wykorzystanie nietypowych materiałów i zastosowania nowoczesnych technologii.

Spieszymy donieść, że wśród nominowanych do nagrody Europe 40 Under 40 znalazł się również inny śląski architekt Tomasz Konior, laureat Cegły z Gazety – Nagrody im. Janoscha. W grudniu odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej w Katowicach jego autorstwa. Gmach gimnazjum i Centrum Kultury w Białołęce projektu Koniora wygrał w kategorii obiektów użyteczności publicznej podczas II Międzynarodowego Konkursu Młodych Architektów Leonardo 2007 oraz zdobył nagrodę Projekt Roku SARP 2005 w kategorii obiektów wzniesionych ze środków publicznych.

Program zakończy wędrująca po Europie i Stanach Zjednoczonych wystawa prac 40 zwycięskich architektów.