Architektura MuratorWydarzeniaEurope 40 under 40

Europe 40 under 40

Ciąg dalszy międzynarodowego sukcesu pracowni KWK Promes. Amerykańskie Muzeum Architektury umieściło Roberta Koniecznego na liście czterdziestu najzdolniejszych.

Europejskie Centrum Studiów Architektonicznych, Artystycznych, Projektowych i Urbanistycznych swój program adresuje do młodych europejskich architektów, architektów wnętrz, architektów krajobrazu i urbanistów, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Jury składające się z krytyków sztuki, dziennikarzy i wybitnych projektantów wybierało najlepszych, spośród kilkuset nadesłanych propozycji.

Europe 40 Under 40 została ogłoszona wspólnie przez The Chicago Athenaeum i Europejskie Centrum na rzecz Architektury. To inicjatywa mająca na celu identyfikację i promocję nowego pokolenia utalentowanych architektów, którzy będą wpływać na środowisko życia i pracy oraz  kształt europejskich miast i obszarów wiejskich.

W ciągu ostatnich dwóch lat Robert Konieczny jest jednym z najczęściej dostrzeganych w architektonicznym świecie twórcą z Polski. W październiku, prestiżowe hiszpańskie wydawnictwo Scalae ogłosiło nazwiska 44 najlepszych młodych architektów na świecie. Jako jedyna z Europy Środkowo-Wschodniej na liście znalazła się śląska pracownia. Wcześniej architekci z KWK Promes dołączyli do grona 101 najbardziej ekscytujących architektów świata wybranych przez miesięcznik “Wallpaper”. Pracownia jest również laureatem II Międzynarodowego Konkursu Młodych Architektów Leonardo 2007, który odbył się 28 września w Mińsku na Białorusi. Biuro KWK Promes zdobyło tam Grand Prix w kategorii najlepsza realizacja oraz nagrodę specjalną Związku Rosyjskich Architektów za Dom Aatrialny w Opolu, zaś złoty medal architekci dostali za projekt Domu ukrytego na Dolnym Śląsku. Dom w Opolu został zauważony również w prestiżowym konkursie House of the Year 2006 organizowanym przez portal architektoniczny World Architecture News.

Teraz architekt z Katowic po raz kolejny znalazł się w światowej czołówce, spełniając kryteria jury. Nadesłane projekty zrealizowanych obiektów oceniane były pod kątem innowacyjności. Jurorzy zwracali uwagę na wykorzystanie nietypowych materiałów i zastosowania nowoczesnych technologii.

Spieszymy donieść, że wśród nominowanych do nagrody Europe 40 Under 40 znalazł się również inny śląski architekt Tomasz Konior, laureat Cegły z Gazety – Nagrody im. Janoscha. W grudniu odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej w Katowicach jego autorstwa. Gmach gimnazjum i Centrum Kultury w Białołęce projektu Koniora wygrał w kategorii obiektów użyteczności publicznej podczas II Międzynarodowego Konkursu Młodych Architektów Leonardo 2007 oraz zdobył nagrodę Projekt Roku SARP 2005 w kategorii obiektów wzniesionych ze środków publicznych.

Program zakończy wędrująca po Europie i Stanach Zjednoczonych wystawa prac 40 zwycięskich architektów.

Robert Konieczny „Moving Architecture”: wystawa w Paryżu W Galerie d'Architecture w Paryżu już wkrótce będzie można zobaczyć wystawę poświęconą mobilnym realizacjom pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W Galerie d'Architecture prezentowali się najlepsi architekci, tacy jak Shigeru Ban, Rem Koolhaas, Renzo Piano czy Bernard Tschumi. KWK Promes jest pierwszą polską pracownią zaproszoną do pokazania tam swojej twórczości.
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.
Teraz Architektura: Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska przyznała statuetki Promotorów Polski. Po raz kolejny w historii konkursu to honorowe wyróżnienie przypadło architektowi.
By the wind House projektu KWK Promes Zapisy w planie miejscowym wymuszały stworzenie bryły nawiązującej formą do tradycyjnej zabudowy opartej na trójpodziale – podmurówka, parter i dach. Architektom udało się zaprojektować współczesną odsłonę tego klasycznego układu. O swojej najnowszej realizacji, By the wind House, pisze Robert Konieczny.
Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny Kameralny apartamentowiec o formie przywodzącej na myśl kultowy model Mac mini Apple’a stanąć ma na niewielkiej działce w sąsiedztwie warszawskich Łazienek. Za projekt obiektu odpowiada pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego.
Archiprzewodnik po Europie: Robert Konieczny i Tomasz Malkowski oprowadzają po najciekawszych realizacjach Starego Kontynentu Nakładem wydawnictwa Pascal wkrótce ukaże się „Archiprzewodnik po Europie”. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski zapraszają w architektoniczną podróż po najodważniejszych realizacjach ostatnich dekad, od kaplicy Petera Zumthora, przez Lego House projektu BIG, po podwodną restaurację Under pracowni Snøhetta.