Architektura MuratorWydarzeniaEurope 40 under 40

Europe 40 under 40

Ciąg dalszy międzynarodowego sukcesu pracowni KWK Promes. Amerykańskie Muzeum Architektury umieściło Roberta Koniecznego na liście czterdziestu najzdolniejszych.

Europejskie Centrum Studiów Architektonicznych, Artystycznych, Projektowych i Urbanistycznych swój program adresuje do młodych europejskich architektów, architektów wnętrz, architektów krajobrazu i urbanistów, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Jury składające się z krytyków sztuki, dziennikarzy i wybitnych projektantów wybierało najlepszych, spośród kilkuset nadesłanych propozycji.

Europe 40 Under 40 została ogłoszona wspólnie przez The Chicago Athenaeum i Europejskie Centrum na rzecz Architektury. To inicjatywa mająca na celu identyfikację i promocję nowego pokolenia utalentowanych architektów, którzy będą wpływać na środowisko życia i pracy oraz  kształt europejskich miast i obszarów wiejskich.

W ciągu ostatnich dwóch lat Robert Konieczny jest jednym z najczęściej dostrzeganych w architektonicznym świecie twórcą z Polski. W październiku, prestiżowe hiszpańskie wydawnictwo Scalae ogłosiło nazwiska 44 najlepszych młodych architektów na świecie. Jako jedyna z Europy Środkowo-Wschodniej na liście znalazła się śląska pracownia. Wcześniej architekci z KWK Promes dołączyli do grona 101 najbardziej ekscytujących architektów świata wybranych przez miesięcznik “Wallpaper”. Pracownia jest również laureatem II Międzynarodowego Konkursu Młodych Architektów Leonardo 2007, który odbył się 28 września w Mińsku na Białorusi. Biuro KWK Promes zdobyło tam Grand Prix w kategorii najlepsza realizacja oraz nagrodę specjalną Związku Rosyjskich Architektów za Dom Aatrialny w Opolu, zaś złoty medal architekci dostali za projekt Domu ukrytego na Dolnym Śląsku. Dom w Opolu został zauważony również w prestiżowym konkursie House of the Year 2006 organizowanym przez portal architektoniczny World Architecture News.

Teraz architekt z Katowic po raz kolejny znalazł się w światowej czołówce, spełniając kryteria jury. Nadesłane projekty zrealizowanych obiektów oceniane były pod kątem innowacyjności. Jurorzy zwracali uwagę na wykorzystanie nietypowych materiałów i zastosowania nowoczesnych technologii.

Spieszymy donieść, że wśród nominowanych do nagrody Europe 40 Under 40 znalazł się również inny śląski architekt Tomasz Konior, laureat Cegły z Gazety – Nagrody im. Janoscha. W grudniu odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej w Katowicach jego autorstwa. Gmach gimnazjum i Centrum Kultury w Białołęce projektu Koniora wygrał w kategorii obiektów użyteczności publicznej podczas II Międzynarodowego Konkursu Młodych Architektów Leonardo 2007 oraz zdobył nagrodę Projekt Roku SARP 2005 w kategorii obiektów wzniesionych ze środków publicznych.

Program zakończy wędrująca po Europie i Stanach Zjednoczonych wystawa prac 40 zwycięskich architektów.

Galeria PLATO w Ostrawie Elementy stare dopełniają się z nowymi, nie rywalizując z nimi. Te dodane we wnętrzu sprawiają wrażenie eksponatów. Schody i antresole meandrują w zabytkowej przestrzeni jak współczesne rzeźby – o realizacji pracowni KWK Promes Robert Konieczny pisze Justyna Swoszowska.
Szyb Miedzianka Wieża zdaje się być czymś więcej niż tylko budynkiem. Jest znakiem w krajobrazie, miejscem niekonwencjonalnych działań artystycznych, ale też symbolem upamiętniającym dramatyczną historię miasteczka o górniczej przeszłości – o nowej realizacji pracowni Robert Konieczny KWK PROMES pisze Jerzy S. Majewski.
O budowie galerii PLATO w Ostrawie Architektom zależało na zachowaniu charakteru starej rzeźni – pozostawili przybrudzoną cegłę na elewacjach oraz tradycyjne okna. Elementy odtwarzane zaakcentowali wykończeniem z jasnego mikrocementu. O Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie piszą Robert Konieczny i Michał Lisiński.
Plac Solidarności w Szczecinie: będzie więcej drzew i zbiornik retencyjny Plac Solidarności w Szczecinie czekają duże zmiany. Z inicjatywy Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes pojawią się tam nowe drzewa i krzewy. Będzie też więcej mebli miejskich i zbiornik retencyjny. Prezentujemy koncepcję modernizacji placu Solidarności w Szczecinie, którą architekt opracował pro bono.
From the Garden House projektu KWK Promes From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello, jest jednym z laureatów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022, a ostatnio zdobył specjalne wyróżnienie w konkursie Architizer A+Awards!
Robert Konieczny „Moving Architecture”: wystawa w Paryżu W Galerie d'Architecture w Paryżu już wkrótce będzie można zobaczyć wystawę poświęconą mobilnym realizacjom pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W Galerie d'Architecture prezentowali się najlepsi architekci, tacy jak Shigeru Ban, Rem Koolhaas, Renzo Piano czy Bernard Tschumi. KWK Promes jest pierwszą polską pracownią zaproszoną do pokazania tam swojej twórczości.