Makieta budynku Nowej Filharmonii Szczecińskiej

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta budynku Nowej Filharmonii Szczecińskiej

Nowa Filharmonia Szczecińska

2014-09-09 12:46

Budynek niczym duch – fantom nieistniejącego Szczecina – wyłania się w miejscu, gdzie przed II wojną światową istniała zwarta śródmiejska zabudowa.

Nazwa obiektuFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Adres obiektuSzczecin, ul. Małopolska 48
AutorzyEstudio Barozzi Veiga, architekci Fabrizio Barozzi, Alberto Veiga;
KonstrukcjaBOMA S.L., Fort Polska Sp. z o.o.
Generalny wykonawcaWarbud S.A.
InwestorMiasto Szczecin
Powierzchnia terenu3800.0 m²
Powierzchnia użytkowa12734.0 m²
Kubatura98200.0 m³
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycji118 918 000

Wobec niemal nieograniczonych możliwości, jakie oferuje współczesna rzeczywistość, gdzie żaden kształt nie ma już żadnego znaczenia, uważamy, że istotna jest nie tyle czystość projektu, ile czystość myśli, czystość idei. Ważne, by znaleźć taki sposób pracy, który naprawdę coś oznacza, który pokazuje stan, w jakim dziś znajduje się nasza dyscyplina. Dzięki temu wychodzimy jej naprzeciw, odporni na przeciwności i bez melancholii.

Alberto Veiga

Nowa filharmonia stanęła przy ul. Małopolskiej w centrum miasta, w miejscu zajmowanym przed wojną przez neorenesansowy gmach Konzert und Vereinshaus. Budynek o zygzakowatej linii dachu i mlecznobiałych, szklanych elewacjach, na które nałożono gęsto rozmieszczone pionowe profile aluminiowe, przywraca śródmiejski charakter tej części Szczecina. Projekt młodej hiszpańskiej pracowni wyłoniono w konkursie z 2007 roku, ale jury przy wyborze tej pracy nie było jednomyślne. Część sędziów zarzucała koncepcji, że zbyt dosłownie nawiązuje do sylwety gotyckich pierzei i podziału na poszczególne kamienice, jednak ostatecznie przeważył pogląd, iż obiekt ma największe szanse, by stać się nowym symbolem Szczecina. To jest filharmonia. To jest sztuka. Dynamika światła i cienia symbolizuje rozwój. Budynek mówi, że jest to świątynia muzyki, która stanie się ikoną miasta i da siłę nowej architekturze w Szczecinie – uzasadniali swój wybór. Tak też się stało. Nowa architektura w Szczecinie to kolejne śmiałe projekty. Tuż obok, przy placu sąsiadującym z filharmonią, dobiega końca realizacja nowego oddziału Muzeum Narodowego, którego kubatura w większości znajdzie się pod ziemią.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w SzczecinieSzczecin, ul. Małopolska 48Autorzy: Estudio Barozzi Veiga, architekci Fabrizio Barozzi, Alberto Veiga; architekci prowadzący: Pieter Janssens, Agnieszka Samsel Współpraca: architekci Marta Grządziel, Isak Mayor, Petra Jossen, Cristina Lucena, Cristina Porta, Ruben Sousa Pracownia ze strony polskiej: Studio A4 Sp. z o.o., architekt Jacek Lenart; współpraca: architekci Jaume Cassanyer, Tomasz Bąk Konstrukcja: BOMA S.L., Fort Polska Sp. z o.o. Akustyka: Arau Acustica Fasada: Ferres Arquitectos y Consultores Instalacje sanitarne: GLA Engineering Sp. z o.o. Instalacje elektryczne: ELseco Sp.z o.o. Oświetlenie: Anoche Iluminación Generalny wykonawca: Warbud S.A. Inwestor: Miasto Szczecin Powierzchnia terenu: 3800 m2 Powierzchnia użytkowa: 12 734 m2 Kubatura: 98 200 m3 Projekt konkursowy: 2007 Projekt wykonawczy: 2009 Realizacja: 2014 Koszt inwestycji: 118 918 000 PLN

Wykonawca makiety: Dani Granados Corsellas, DGC Models d'Arquitectura

Nagroda:

2013 Nagroda dla młodych talentów włoskiego Stowarzyszenia Architektów, Planistów, Architektów krajobrazu i Konserwatorów (CNAPPC)

Makieta budynku Nowej Filharmonii Szczecińskiej

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta budynku Nowej Filharmonii Szczecińskiej