Architektka Agnieszka Labus z Nagrodą O 2018!

i

Autor: Archiwum Architektury Agnieszka Labus podczas testowania Obiektywu 60+, fot. archiwum lab 60+

Architektka Agnieszka Labus z Nagrodą O 2018!

2018-02-19 17:30

Agnieszka Labus z fundacji Laboratorium Architektury 60+ nagrodzona w konkursie organizowanym przez O.pl Polski Portal Kultury.

Konkurs o Nagrodę O odbywa się od 2010 roku. Laureatów wybiera kapituła, w której skład wchodzą członkowie redakcji portalu O.pl. Nagroda przyznawana jest w siedmiu kategoriach: sztuki wizualne i fotografia, literatura, teatr, muzyka, film, architektura oraz design. Nagrodą O wyróżniamy te osobowości, które w swojej pracy twórczej łączą dbałość o wysoki poziom artystyczny i intelektualny ze zdystansowanym podejściem do wiodących strategii i kulturalnych mód. Interesują nas zwłaszcza te postawy, które wykraczają poza metaforyczne „centrum” – nie boją się geopolitycznej lokalności, twórczo przetwarzają dominujące tendencje, a także kreują nowe jakości artystyczne i społeczne – piszą organizatorzy.

W tym roku w kategorii architektura nominowano krakowską Fundację Czas Wolny, odpowiadającą m.in. za liczne inicjatywy aktywujące mieszkańców Zabłocia, projekt Przygarnij przestrzeń, opierający się na formule warsztatów urbanistyczno-architektonicznych organizowanych przez Fundację Wspólnie – LafargeHolcim na terenie niewielkich miejscowości w całej Polsce oraz architektkę Agnieszkę Labus, założycielkę fundacji LAB 60+, która zajmuje się szeroko rozumianym projektowaniem dla seniorów (więcej o działaniach LAB 60+ pisaliśmy tu). Nagrodę otrzymała Agnieszka Labus za przetarcie szlaku rzadko uczęszczanego przez projektantów i architektów oraz za empatię i myślenie o przestrzeni publicznej jako o rzeczywistym dobrze wspólnym. Nagrodę główną w każdej kategorii stanowi całoroczne wsparcie medialne realizowane przez redakcję portalu, jest więc szansa na jeszcze większą popularyzację zasad projektowania uniwersalnego ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych.

W kategorii design nagrodę otrzymał Piotr Rypson za książkę „Czerwony monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm”, w kategorii literatura – Monika Bobako za książkę „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”, w kategorii film – Maja Chiara Faber za Festiwal Filmu Awangardowego Lava Festival w Krakowie, w kategorii sztuki wizualne i fotografia – dr hab. Jarosław Fazan, dr Mateusz Antoniuk, dr Michalina Kmiecik, dr Jakub Kornhauser, dr Małgorzata Szumna, dr Iwona Boruszkowska za stworzenie Ośrodka Badań nad Awangardą WP UJ, w kategorii teatr – Ewa Braun, Piotr Franaszek, Leszek Mądzik, Janusz Kapusta, Boris Kudlička, Lech Majewski za I edycję Festiwalu Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie, a w kategorii muzyka – Mateusz Romanowski, Bibi Żbikowska, Karolin Pyzel, Krzysiek Sarosiek, Magda Korzeniewska, Magda Stefaniak i inni za inicjatywę Noise For Refugees.