Pawilon Serpentine 2016 według Bjarke Ingels Group

i

Autor: Archiwum Architektury Pawilon Serpentine 2016 projektu Bjarke Ingels Group (BIG); wizualizacja © Bjarke Ingels Group (BIG)

Modułowa jaskinia - Pawilon Serpentine według Bjarke Ingels Group

2016-02-25 16:39

Serpentine Gallery w Londynie ujawniła projekt tymczasowego pawilonu oraz czterech domów, które staną w Ogrodach Kensington tego lata.

Pawilony letnie Serpentine Gallery to tymczasowe obiekty projektowane przez znanych architektów, które co roku stawiane są w Ogrodach Kensington. Około dwa tygodnie temu podano do wiadomości, że tegoroczny pawilon zaprojektuje Bjarke Ingels Group (BIG), a program prezentacji architektury zostanie poszerzony o cztery niewielkie konstrukcje, nawiązujące do Świątyni Królowej Karoliny - znajdującego się nieopodal galerii klasycystycznego budynku z 1734 roku.

Znana ze śmiałych projektów pracownia BIG, zaproponowała konstrukcję o skomplikowanej geometrii - ścianę, która niczym za sprawą suwaka, otwiera się na przestrzeń wewnątrz.

Staraliśmy się zaprojektować strukturę, która będzie ucieleśnieniem aspektów, uznawanych często za przeciwieństwa – konstrukcję, która jest formą jednocześnie swobodną i rygorystyczną, modułową i rzeźbiarską, transparentną i nieprzejrzystą, „pudłem” i „blobem”. Zdecydowaliśmy się pracować z jednym z podstawowych elementów architektury – ścianą z cegły. Jednak zamiast elementów ceramicznych lub kamiennych bloków, wykorzystaliśmy spiętrzone ramy z włókna szklanego – czytamy w opisie pawilonu BIG-a.

Szczyt pawilonu przyjmuje formę płaskiego prostokąta. Poniżej ściana zaczyna falować tworząc wybrzuszenia i zagłębienia. Ukształtowane na wzór jaskini wnętrze, doświetlane jest poprzez przesunięcia pomiędzy modułami oraz poprzez półprzeźroczystą powierzchnię materiału.

Wygląd pawilonu zmienia się wraz ze zmianą perspektywy, z której jest oglądany. Z jednej strony elewacja wydaje się niemal niematerialna i transparentna, z drugiej monolityczna i nieprzejrzysta.

Wraz z projektem głównego pawilonu, zaprezentowano też koncepcje czterech domków letnich, których autorami są Kunlé Adeyemi – NLÉ, Barkow Leibinger, Yona Friedman i Asif Khan.