Monopol Wódczany w Łodzi to zespół ceglanych budynków z początku XX wieku, położony u zbiegu – alei Piłsudskiego i ulicy Kopcińskiego. Pod względem wielkości był trzecim po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego zakładem przemysłowym w mieście, a przez wiele lat również jednym z najważniejszych miejsc produkcji alkoholu w kraju. Największy rozkwit przypadł na koniec lat 70-tych, ale produkcja odbywała się aż do 2007 roku, kiedy zakłady zamknięto.
Jeszcze w tym roku na terenie kompleksu rozpocznie się realizacja dużej inwestycji firmy Virako. Projekt Monopolis przygotowała warszawska pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego. W zrewitalizowanym głównym gmachu dawnej rozlewni wódki oraz dwóch nowych budynkach powstaną przestrzenie biurowe o łącznej powierzchni 23 400 m2. Kolejne 7 tys. m2 znajdzie się w postindustrialnych przestrzeniach historycznego budynku M1 i łącznie 16350 m2 w dwóch nowych gmachach M2 i M3. Uzupełnieniem funkcji biurowej będą restauracje i kawiarnie, punkty usługowe, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, a także galeria sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole.
Monopolis to miejsce wyjątkowe. Ujmujące skalą i urbanistycznym układem zasługującym na drugie życie. Zachowaliśmy historyczne proporcje zabytkowych budynków, nie ingerowaliśmy w to, co w nich najważniejsze, przybudowami. Dodatkowe powierzchnie biurowe umieściliśmy w nowych bryłach. Historyczna patyna będzie uzupełniona o elegancką współczesność. Biurowy porządek będzie przenikać się z kulturą i aktywną rekreacją – opowiada Rafał Grzelewski, główny projektant Monopolis.
Architekci zdecydowali się również na zagospodarowanie dotychczas niedostępnych piwnic. Na najniższej kondygnacji znajduje się wspaniała piwnica. Uznaliśmy, że nie powinna pełnić funkcji zaplecza, magazynu dla części biurowej, ale należy wydobyć ją na zewnątrz. Zaprojektowaliśmy zagłębiony, lecz otwarty pasaż z dwoma poziomami przestrzeni do odpoczynku i spędzania czasu. Pasaż połączyliśmy z parterem inwestycji terenowymi kaskadami, które urządzają i porządkują przestrzeń – mówi Rafał Grzelewski.
Prace nad realizacją mają rozpocząć się w drugiej połowie tego roku. W pierwszym etapie zostaną odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji historyczne budynki dawnego Monopolu Wódczanego. Zrealizowane zostaną biura w dawnym gmachu postindustrialnym. Budynek M1, podobnie jak pozostałe zrewitalizowane przestrzenie Monopolis, ma zostać oddany do użytku już w drugiej połowie 2018 roku. W kolejnych etapach powstaną budynki M2 i M3. Firma Virako planuje ich ukończenie odpowiednio w 2019 i 2020 roku.