Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

DOMINO
DOMINO
DOMINO
grupa architektoniczna
Wojciech Dunaj
ul. Mickiewicza 118/5
71-140 Szczecin
tel. 91 48 740 70
91 48 774 19
e-mail: info@grupadomino.pl
www.grupadomino.pl

Grupę Architektoniczną Domino założył w 2000 roku Wojciech Dunaj. Biuro ma siedzibę w Szczecinie, a jej trzon stanowi ośmioro architektów oraz kilkoro współpracowników. Firma projektuje zabudowę mieszkaniową, biurową, budynki użyteczności publicznej, dokonuje modernizacji istniejących obiektów. „Podstawowym sposobem pozyskiwania zleceń jest udział w konkursach, w bezpośredniej konkurencji z innymi pracowniami” – mówią architekci, którzy otrzymali m.in. I nagrodę w konkursie na modernizację Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie (2009), II w konkursie na Nowe Orłowo, dzielnicę Gdyni, wyróżnienie w konkursie na gmach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (oba 2010), II nagrodę w międzynarodowym konkursie na przebudowę Fary Gubińskiej w Gubinie (2013), I nagrodę w konkursie na zabudowę mieszkaniową przy ul. Zamkowej – Browarnej w Gdańsku i I nagrodę w konkursie na przebudowę i rozbudowę zespołu hotelowo – rekreacyjnego w Stroniu Śląskim (oba 2013). Do ważnych realizacji biura należą: rozbudowa kina Wolność w Szczecinku (I nagroda w konkursie, 2003), zespół zabudowy mieszkaniowej przy ul. E. Plater Parkowej w Szczecinie (wyróżnienie Nagroda Roku SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w roku 2002), zespół zabudowy wielorodzinnej i zabudowy dla osób w podeszłym wieku przy ul. Śniadeckiego i Tańskiego w Stargardzie Szczecińskim (I nagroda w konkursie, 2006), tzw. Promenada Gwiazd wraz placem miejskim w Międzyzdrojach (2008), zabudowa mieszkaniowa przy ul. Pasymskiej w Warszawie (2013).

Wojciech Dunaj

Wojciech Dunaj

Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Konkurs na projekt kompleksu sportowego w Piekarach Śląskich: wyniki Władze Piekar Śląskich ogłosiły wyniki dwuetapowego konkursu na projekt kompleksu sportowego na terenie dawnej kopalni Szarlej. Główną nagrodę zdobyła Grupa Architektoniczna Domino za atrakcyjne i kameralne wkomponowanie obiektów w otaczającą zabudowę i intuicyjne dla użytkowników rozwiązania funkcjonalne.
Nowy budynek Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Główną nagrodę zdobyła młoda wrocławska pracownia P2PA. Wśród laureatów także Grupa Architektoniczna Domino, Atelier Loegler, biuro H2 architekci Marka Happacha oraz Monopi Studio.
Nowa klinika Instytutu Onkologii w Gliwicach: wyniki konkursu SARP Katowicki SARP rozstrzygnął dwuetapowy konkurs na projekt nowego budynku klinicznego gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Obiekt ma być gotowy w 2025 roku.
WTC w Nowym Jorku: o konstrukcji World Trade Center W tym roku mija 20 lat od zamachu na WTC w Nowym Jorku. W wyniku ataku zginęło blisko 3 tys. osób. Przypominamy tekst konstruktora Adama Zbigniewa Pawłowskiego, profesora i wykładowcy Politechniki Warszawskiej, który szczegółowo objaśnia, dlaczego doszło do zawalenia się wież WTC i czy można było opóźnić katastrofę.
Basen w Piasecznie: wyniki konkursu Nowy basen w Piasecznie powstanie według projektu pracowni Macieja Popławskiego. Władze miasta i warszawski SARP rozstrzygnęły właśnie konkurs na projekt obiektu wraz z koncepcją zagospodarowania blisko 30 hektarów terenów zielonych wokół.
Marsylska Jednostka Mieszkaniowa – Le Corbusier i jego maszyna do mieszkania Le Corbusier chciał stworzyć obiekt totalny i samowystarczalny, przy tym jednak niebędący barierą i przeszkodą dla otoczenia. Materializacją jego koncepcji i założeń autorskich stała się Jednostka Marsylska.
Nowy dworzec Częstochowa Główna Zbliża się przebudowa dworca Częstochowa Główna. PKP S.A. podpisały umowy na opracowanie dokumentacji projektowej z pracowniami wybranymi w konkursie architektonicznym: Toprojekt z Rybnika oraz AND Studio i Antonini z Paryża.
Kopiec Powstania Warszawskiego od nowa – wyniki konkursu Zarząd Zieleni ogłosił wyniki konkursu na projekt zagospodarowanie terenów kopca Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Jury pod przewodnictwem Grzegorza Stiasnego pierwszą nagrodę przyznało zespołowi w składzie: Justyna Dziedziejko, Magdalena Wnęk, Maciej Kaufman, Marcin Maraszek i Natalia Trochonowicz.
Wyniki konkursu na plac Orła Białego w Szczecinie W konkursie na zagospodarowanie jednej z najważniejszych przestrzeni publicznych Szczecina zwyciężyło lokalne biuro Orłowski Szymański Architekci. Był to pierwszy konkurs w mieście, w którym swoje uwagi na temat nadesłanych prac mogli przekazać sędziom reprezentanci strony społecznej.