Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Dżus GK
Dżus GK
Dżus GK
Architekci
ul. Artyleryjska 3H / Leśna 2B
brama L
10-173 Olsztyn
tel. 89 523 64 23
e-mail:architekci@dzusgkarchitekci.pl
www.dzusgkarchitekci.pl

Działająca od 1995 pracownia DŻUS GK Architekci należy do Katarzyny Orzechowskiej-Dżus (absolwentki WA PG) i Grzegorza Dżusa (absolwenta WA PG i WAW gdańskiej ASP). Pracujący w Olsztynie architekci specjalizują się w projektach wnętrz, ale zajmują się także realizacją nowych oraz adaptacją już istniejących obiektów, w tym wielu zabytkowych. Największą wagę przywiązują do jakości użytych materiałów oraz detali – bo to one według nich kreują klimat miejsca. Biuro ma na swoim koncie m.in. projekty pływalni w Giżycku i Zambrowie; siedziby BGŻ w Ostrołęce; Oddziału Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie; budynku poczty oraz kilku sklepów i restauracji w tym ostatnim mieście i jego okolicach. Są też autorami wnętrz hoteli Anders w Starych Jabłonkach i Tajty w Wilkasach, a także przebudowy gotyckich zamków w Rynie i Lidzbarku Warmińskim na potrzeby hotelowe.

Grzegorz Dżus

Katarzyna Orzechowska-Dżus

10 niecodziennych miejsc na Walentynki Prezentujemy architektoniczne TOP 10 na Walentynki – dziesięć wyjątkowych miejsc dla zakochanych architektów.
„Polityka” nagradza 30 maja poznaliśmy laureata Grand Prix tegorocznej Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Zwyciężyła pracownia KWK Promes za projekt Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Oryginalny pomysł Koniecznego polega na tym, że nie zdecydował się – wbrew tradycji – na stworzenie na dachu przestrzeni wypoczynkowej, z trawką, ławeczkami, kwiatkami, drzewami. I słusznie, bo po sąsiedzku znajduje się wspaniały park spełniający te funkcje z nawiązką. Zaprojektował natomiast rasowy plac miejski, który doskonale nadaje się na manifestacje, uroczystości oficjalne, letnie kino, jazdę na rowerze, rolkach czy deskorolce, a zimą na sankach – uzasadniał werdykt jeden z jurorów, redaktor „Polityki” Piotr Sarzyński.
10 realizacji z Polski nominowanych do nagrody Unii Europejskiej dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award 2017 Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiła listę obiektów nominowanych do nagrody Unii Europejskiej dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award 2017. Wśród 356 realizacji znalazło się 10 z Polski.
Najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce W dziesiątej edycji konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich i Związku Miast Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną oceniane były 32 realizacje. Oprócz nagród w czterech głównych kategoriach jury przyznało także pięć wyróżnień.
Najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce. Wyniki konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich Gdańsk, Olsztyn, Podkowa Leśna i Warszawa - to tu znajdują się najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce.
Nominacje do nagrody im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury 2017. Lista obiektów z Polski Co dwa lata Fundacja im. Miesa van der Rohe zaprasza międzynarodowych specjalistów do zgłaszania nominacji do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej dla współczesnej architektury - Mies van der Rohe Award. Publikujemy listę dwunastu obiektów nominowanych przez SARP oraz indywidualnych ekspertów z Polski.
Stymulująca przestrzeń – o zagospodarowaniu nabrzeży jeziora Ukiel Krzysztof Mycielski Każdą z marin narysowała inna lokalna pracownia, ale wszystkie już na etapie konkursu ściśle ze sobą współpracowały. Przyniosło to spektakularny efekt. Stosując podobny język, zarówno architektury, rozwiązań krajobrazowych, jak i informacji wizualnej, osiągnięto stylistyczną spójność. Jednocześnie w każdym ze zrealizowanych obszarów czytelny jest silny element autorski, który czyni je miejscami o atrakcyjnej, indywidualnej atmosferze – pisze Krzysztof Mycielski.
Nowe serce Olsztyna – o zagospodarowaniu nabrzeży jeziora Ukiel Magdalena Wrzesień Nowe zagospodarowanie nabrzeży jeziora Ukiel daje możliwość rekreacyjnego wykorzystania ich walorów o każdej z czterech pór roku. Biorąc pod uwagę, że w bezpośrednim sąsiedztwie przygotowane zostały tereny inwestycyjne pod infrastrukturę hotelową, należy się spodziewać, że przestrzeń ta stanie się wkrótce faktycznym sercem Olsztyna, zdolnym przyciągnąć nawet więcej mieszkańców i (nowych!) użytkowników niż XIV-wieczne Stare Miasto – pisze Magdalena Wrzesień.
Nagrody SARP 2015 Jury tegorocznej edycji konkursu doceniło realizacje w 9 kategoriach. Nagrodzono Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Muzeum Katyńskie w Warszawie, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, Ubiq Business Park w Poznaniu, pawilon Polski na EXPO 2015 w Mediolanie, siedziba firmy Ericpol Software Pool w Łodzi, Silver House w Gdyni, Dom Tetris w Bukownie oraz prezentowane w tym numerze „A-m” zagospodarowanie nabrzeży Ukiel w Olsztynie.
Nagrody SARP 2015 Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 81 realizacji. Nagrodę Roku 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce przyznano Międzynarodowemu Centrum Kongresowemu w Katowicach, a za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych – siedzibie Muzeum Katyńskiego w Warszawie.