Makieta osiedla Górczewska Park w Warszawie

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta osiedla Górczewska Park w Warszawie

Osiedle Górczewska Park w Warszawie

2014-09-09 12:46

Jedna z najciekawszych niskobudżetowych inwestycji mieszkaniowych ostatnich lat. Dzięki inteligentnie zastosowanej typizacji i nawiązaniu do stylu międzynarodowego osiedle charakteryzuje się wyjątkowymi efektami przestrzennymi i plastycznymi.

Nazwa obiektuOsiedle Górczewska Park
Adres obiektuOsiedle Górczewska Park
AutorzyJEMS Architekci – architekci Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Wojciech Kotecki, Paweł Majkusiak
Współpraca autorskaarchitekci Marcin Citko, Paweł Gozdyra, Justyna Kościańska, Paulina Myszka, Mariusz Olszewski, Maciej Rydz, Anna Świderska, Aleksandra Targońska
KonstrukcjaLGL sp. z o.o.
Generalny wykonawcaJ.W. Construction Holding S.A.
InwestorJ.W. Construction Holding S.A.
Powierzchnia terenu37500.0 m²
Powierzchnia zabudowy10850.0 m²
Powierzchnia użytkowa45500.0 m²
Powierzchnia całkowita93450.0 m²
Kubatura281300.0 m³
Projekt2006-2007
Data realizacji (początek)2008
Data realizacji (koniec)2010

Modyfikacje i wariacje ograniczonej liczby powtarzalnych elementów tworzących środowisko zamieszkania i przestrzeń miejską, rezygnacja ze skomplikowanych detali i drogich materiałów były próbą odnalezienia właściwych dla tej lokalizacji i założonego standardu cech architektury.

JEMS

W dzisiejszej rzeczywistości ekonomicznej budowa tanich, funkcjonalnych mieszkań przy jednoczesnej dbałości o wysoki poziom architektury i przestrzeni wokół uchodzi za szczyt wyrafinowania. W przypadku osiedla Górczewska Park projektantom udało się go osiągnąć. Odwołując się zarówno do języka form stylu międzynarodowego, jak i jego najważniejszych cech – typizacji i standaryzacji, stworzyli zespół elegancki i przyjazny mieszkańcom. Oryginalny wyraz architektoniczny budynków uzyskano nie dzięki skomplikowanym detalom czy drogim materiałom, ale poprzez swobodną kompozycję kilku typów okien i loggii na elewacjach. Na wąskiej działce o długości niemal kilometra stanęło 12 obiektów o pięciu różnych rzutach. Ich meandryczny układ pozwolił na wykreowanie dwóch rodzajów przestrzeni. Z jednej strony powstały otwarte na ulicę półpubliczne dziedzińce, z drugiej dostępne tylko dla mieszkańców podwórka z placami zabaw i boiskami do koszykówki. Zadbano też o specjalnie zaprojektowane miejsca na wózki dziecięce i stojaki rowerowe.

Wykonawcy makiety: Kuba Morkowski, Adam Perka

Nagrody:

2010 Wyróżnienie specjalne w konkursie Nagroda Roku SARP

Makieta osiedla Górczewska Park w Warszawie

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta osiedla Górczewska Park w Warszawie