Architektura Murator20-lecie architektury25 lat: Wolność / Architektura / Zmiana

25 lat: Wolność / Architektura / Zmiana

9 października w ramach cyklu spotkań dyskusyjnych związanych z wystawą Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się debata z projektantami prezentowanych obiektów. Oprócz wybitnych polskich architektów wśród panelistów zasiądą Fernando Menis oraz Florian Riegler. Spotkanie poprowadzi wieloletni publicysta tygodnika "Polityka" Piotr Sarzyński

Kolekcja Architektury murator
Otwarcie wystawy Kolekcja Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fot. Marcin Czechowicz

9 października w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się dyskusja z udziałem wybitnych polskich architeków, autorów makiet, które weszły w skład kolekcji "Architektury-murator". Swoją obecność zapowiedzieli również zagraniczni projektanci: Fernando Menis z Hiszpanii oraz Florian Riegler z Austrii.

Spotkanie skoncentrowane będzie na zagadnieniach społecznego odbioru i społecznych funkcji architektury. Poruszone zostaną między innymi kwestie: czy miastom lepiej służy architektura "zadziorna" czy "pokorna" wobec otoczenia, tradycji, kontekstu urbanistycznego? Czy wybitna architektura pojedynczych obiektów może wpływać na jakość przestrzeni naszym miast? Jaka powinna być rola architektów w kreowaniu świadomości estetycznej rodaków? Jak promować najlepsze wzory? Czy kryteria społeczne oceny architektury i urbanistyki zyskują na znaczeniu?

Konferencję poprowadzi Piotr Sarzyński, od 28 lat publicysta tygodnika "Polityka", który zajmuje się problematyką kultury, a szczególnie sztuk wizualnych, muzealnictwa, designu oraz architektury. Autor kilku książek, w tym poświęconego problematyce estetyki polskich miast "Wrzasku w przestrzeni".

Plan spotkania:
1. Powitanie: kuratorzy Tomasz Fudala i Ewa P. Porębska oraz moderator Piotr Sarzyński
2. Koncepcja Kolekcji – Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika Architektura- murator
3. Liczy się jakość architektury / arch. Monika Kupska-Kupis - VELUX / sponsor kolekcji Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
4. W podróży po Polsce - wprowadzenie do dyskusji - Piotr Sarzyński
5. Dyskusja z architektami / autorami obiektów prezentowanych na wystawie

3 głównych panelistów

Przedstawiciele zespołów architektonicznych, które prezentują na wystawie kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej więcej niż jedną realizację:
Robert Konieczny
Ewa Kuryłowicz
Jerzy Szczepanik-Dzikowski

+ loża architektów
Andrzej Bulanda
Wojciech Grabianowski
Zbigniew Maćków
Fernando Menis
Maciej Miłobędzki
Florian Riegler
Grzegorz Stiasny
Jan Sukiennik
Piotr Śmierzewski
Jakub Wacławek

Ze względu na obecność dyskutantów zagranicznych przewidujemy tłumaczenie symultaniczne.

25 lat: Wolność / Architektura / Zmiana
9 października (czwartek), godz. 18.00
Miejsce: audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3

 

Na konferencję zaprasza firma Velux

Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku Od 17 września do 22 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się wystawa „PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku”. Zaprezentowana zostanie na niej unikatowa kolekcja makiet współczesnej polskiej architektury, przygotowana z okazji XX-lecia miesięcznika „Architektura-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Architektura dla kultury. Wykład Minister Kultury prof. Małgorzaty Omilanowskiej Wykład Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej pt. "Architektura dla kultury", poświęcony siedzibom instytucji kultury w Polsce odbył się 11 grudnia 2014 w ramach wystawy "Kolekcja Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie".
Wrocławski Solpol zabytkiem? Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacja Transformator złożyły wniosek do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przyznanie postmodernistycznemu domowi towarowemu Solpol statusu zabytku. Oficjalna procedura właśnie się rozpoczęła. Obiekt ma szansę stać się najmłodszym zabytkiem w Polsce.
Ewolucja Menisa. Wykład hiszpańskiego architekta Fernando Menisa 19 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się wykład Fernando Menisa, hiszpańskiego architekta, autora projektu Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.
Kolekcja na 20 lat „Architektury-murator” Z okazji przypadającego w 2014 roku 20-lecia istnienia miesięcznika „Architektura-murator” redakcja zainicjowała powstanie kolekcji makiet obiektów, które wywarły największy wpływ na przestrzeń i myślenie o architekturze w Polsce po 1989 roku. Jeszcze do 4 stycznia modele można oglądać na wystawie w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tylko w ciągu ośmiu tygodni od otwarcia obejrzało ją 24 tysiące osób. Podsumowujemy dwa pierwsze miesiące trwania ekspozycji i wydarzenia towarzyszące.
Dokąd zmierza architektura? Relacja ze spotkania wokół Kolekcji "Architektury-murator" 11 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyło się ostatnie spotkanie wokół wystawy Kolekcja "Architektury-murator" pt. "Dokąd zmierza architektura?". Wykład wygłosiła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, dyskusję poprowadzili Ewa P. Porębska i Grzegorz Stiasny.