Architektura MuratorKonkursyDom Jutra - wyniki konkursu

Dom Jutra - wyniki konkursu

Świeże pomysły dla polskiego rynku mieszkaniowego - oto wyzwanie, przed jakim stanęli uczestnicy konkursu dla studentów i młodych absolwentów w ramach programu Mieszkanie+, organizowanego przez BGK Nieruchomości i Wydział Architektury PW. Przedstawiamy nagrodzone prace.

Dom jutra - wyniki konkursu
Alicja Wieczorkiewicz, Aleksandra Kozłowska - "Reurbanizacja dziedzictwo reminescencje wspólnota dostępność"

Ze względu na szeroki zasięg konkursu, został on podzielony na cztery wątki tematyczne - Osiedle społeczności jutra (urbanistyka), Modelowy dom mieszkalny (innowacyjne rozwiązania funkcjonalne i użytkowe), Technologie, energia, materiały (nowe technologie realizacyjne) oraz Budowanie społeczności w erze informacyjnej (cyfryzacja środowiska). Łącznie zgłoszono 165 prac.

Osiedle społeczności jutra

Zwyciężył projekt Alicji Wieczorkiewicz i Aleksandry Kozłowskiej - "Reurbanizacja dziedzictwo reminescencje wspólnota dostępność". Według autorek projektu, w obliczu zaniku tradycyjnych więzi międzyludzkich w mieście, potrzebna jest nowa formuła urbanistyczna. Dzieje się to między innymi przez podniesienie rangi podwórka jako miejsca spotkań, oraz osadzenie projektowanego osiedla w środowisku historycznym.

Wyróżnienia I stopnia zdobyły 3 prace. Pierwsza z nich, autorstwa Klaudii Lachcik i Joanny Romaniuk, zakłada scenariusz odwrócenia się trendu odpływu ludności do największych miast, i wzrost znaczenia średnich ośrodków. W tym kontekście proponują katalog rozwiązań, które mogą posłużyć do tworzenia elastycznego środowiska mieszkaniowego. Koncepcja Agnieszki Biedalak i Sonii Dubois to wizja miasta radykalnie zrównoważonego, gdzie użyte ekologiczne rozwiązania pozwalają na to, aby urbanistyka stała się długoterminowym procesem. Ostatnie wyróżnienie w tej kategorii przypadło projektowi autorstwa zespołu Dominik Grzyb, Jakub Garstka i Filip Walkowiak, który opiera się o koncepcję osiedla otwartego, gdzie szczególnie ważne są przestrzenie między budynkami, tworzące integrującą przestrzeń publiczną przystosowaną do ruchu pieszego.

Modelowy dom i mieszkanie

Nie przyznano nagrody głównej, ale za to 5 wyróżnień I stopnia. Agnieszka Pluszczewicz proponuje projekt domu w balonie, który daje niezależność i samowystarczalność. Projekt Elżbiety Szymańskiej i Karoliny Łuciów to prognoza potrzeb mieszkaniowych - minimum potrzeb prywatnych, maksimum wspólnych. "Dom z misją" (Jakub Andrzejewski, Jan Przedpełski, Patrycja Dyląg) to budynek, w którego zamierzeniach jest tymczasowe zamieszkanie, mające łączyć różne grupy społeczne. Praca Martyny Masiakowskiej to założenie mieszkania uniwersalnego, o modułowym formacie. Jakub Bródka przedstawia koncepcję czterech modeli mieszkań, które można łączyć na różne sposoby w zależności od kontekstu przestrzennego.

Technologie przyszłości

Główną nagrodę zdobył Jarosław Wiśniewski projektem "Synergia technologii" będącym wykorzystaniem udoskonalonej technologii żelbetowej w konstrukcji modułowej, tak aby można było budować szybko, tanio i dobrze jednocześnie. Wyróżnienie I stopnia przyznano Wojciechowi Zientkowi, za próbę opracowania algorytmu tworzącego idealny układ mieszkania.

Budowanie społecznośći w erze informacyjnej

Zwyciężył projekt SAM2 - System Automatycznego Projektowania Mieszkań (Jacek Markusiewicz, Karolina Ostrowska-Wawryniuk) W którym za pomocą systemu znaczników przyszli mieszkańcy budynku są w stanie samodzielnie konfigurować jego rozkład i strukturę za pomocą aktualizowanego na bieżąco cyfrowego modelu. Wyróżnienie I stopnia otrzymały dwie prace - projekt Marii Ignasiak i Aleny Tochka, który proponuje wymianę zasobów i sprzętu między mieszkańcami za pomocą aplikacji mobilnej, oraz koncepcja Krzysztofa Nazara, gdzie każdy konsument może korzystać z dynamicznej bazy wiedzy architektonicznej.

REURBANIZACJA DZIEDZICTWO
REMINISCENCJE WSPÓLNOTA DOSTĘPNOŚĆR
Tereny przy Roosevelta w Poznaniu: konkurs studencki Miasto Poznań zaprasza do udziału w konkursie studenckim na zagospodarowania terenów przy ulicy Roosevelta. Pula nagród wynosi 20 tys. zł.
Doroczna Polsko-Niemiecka Nagroda Integracyjna BDA – SARP 2021: wyniki Poznaliśmy laureatów Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP. Jury poza nagrodą główną przyznało również cztery równorzędne wyróżnienia.
Rewitalizacja ulicy Partyzantów w Gdańsku Poznaliśmy wyniki konkursu studenckiego na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną rewitalizacji rejonu ulicy Partyzantów w Gdańsku. Główną nagrodę przyznano za zrównoważone proporcje pomiędzy przestrzenią otwartą a proponowaną zabudową oraz podzielenie pierzei na segmenty korespondujące z istniejącymi obiektami historycznymi.
Piwnice Pałacu Kazimierzowskiego: wyniki konkursu dla studentów architektury Politechniki Śląskiej Prezentujemy wyniki konkursu na projekt rewitalizacji zabytkowych piwnic Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie wraz z komentarzami pomysłodawczyni, prof. Magdaleny Żmudzińskiej-Nowak, oraz przewodniczącego jury Michała Krasuckiego, stołecznego konserwatora zabytków.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!
Wyniki konkursu o Stypendium Twórcze SARP Oddział Kraków 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Stypendium Twórcze SARP Oddział Kraków im. prof. Bohdana Lisowskiego. Nagrodę główną otrzymał Adrian Matuszewski z Politechniki Krakowskiej, ale jury przyznało też pięć wyróżnień.