Architektura MuratorKonkursyDom Jutra - wyniki konkursu

Dom Jutra - wyniki konkursu

Świeże pomysły dla polskiego rynku mieszkaniowego - oto wyzwanie, przed jakim stanęli uczestnicy konkursu dla studentów i młodych absolwentów w ramach programu Mieszkanie+, organizowanego przez BGK Nieruchomości i Wydział Architektury PW. Przedstawiamy nagrodzone prace.

Dom jutra - wyniki konkursu
Alicja Wieczorkiewicz, Aleksandra Kozłowska - "Reurbanizacja dziedzictwo reminescencje wspólnota dostępność"

Ze względu na szeroki zasięg konkursu, został on podzielony na cztery wątki tematyczne - Osiedle społeczności jutra (urbanistyka), Modelowy dom mieszkalny (innowacyjne rozwiązania funkcjonalne i użytkowe), Technologie, energia, materiały (nowe technologie realizacyjne) oraz Budowanie społeczności w erze informacyjnej (cyfryzacja środowiska). Łącznie zgłoszono 165 prac.

Osiedle społeczności jutra

Zwyciężył projekt Alicji Wieczorkiewicz i Aleksandry Kozłowskiej - "Reurbanizacja dziedzictwo reminescencje wspólnota dostępność". Według autorek projektu, w obliczu zaniku tradycyjnych więzi międzyludzkich w mieście, potrzebna jest nowa formuła urbanistyczna. Dzieje się to między innymi przez podniesienie rangi podwórka jako miejsca spotkań, oraz osadzenie projektowanego osiedla w środowisku historycznym.

Wyróżnienia I stopnia zdobyły 3 prace. Pierwsza z nich, autorstwa Klaudii Lachcik i Joanny Romaniuk, zakłada scenariusz odwrócenia się trendu odpływu ludności do największych miast, i wzrost znaczenia średnich ośrodków. W tym kontekście proponują katalog rozwiązań, które mogą posłużyć do tworzenia elastycznego środowiska mieszkaniowego. Koncepcja Agnieszki Biedalak i Sonii Dubois to wizja miasta radykalnie zrównoważonego, gdzie użyte ekologiczne rozwiązania pozwalają na to, aby urbanistyka stała się długoterminowym procesem. Ostatnie wyróżnienie w tej kategorii przypadło projektowi autorstwa zespołu Dominik Grzyb, Jakub Garstka i Filip Walkowiak, który opiera się o koncepcję osiedla otwartego, gdzie szczególnie ważne są przestrzenie między budynkami, tworzące integrującą przestrzeń publiczną przystosowaną do ruchu pieszego.

Modelowy dom i mieszkanie

Nie przyznano nagrody głównej, ale za to 5 wyróżnień I stopnia. Agnieszka Pluszczewicz proponuje projekt domu w balonie, który daje niezależność i samowystarczalność. Projekt Elżbiety Szymańskiej i Karoliny Łuciów to prognoza potrzeb mieszkaniowych - minimum potrzeb prywatnych, maksimum wspólnych. "Dom z misją" (Jakub Andrzejewski, Jan Przedpełski, Patrycja Dyląg) to budynek, w którego zamierzeniach jest tymczasowe zamieszkanie, mające łączyć różne grupy społeczne. Praca Martyny Masiakowskiej to założenie mieszkania uniwersalnego, o modułowym formacie. Jakub Bródka przedstawia koncepcję czterech modeli mieszkań, które można łączyć na różne sposoby w zależności od kontekstu przestrzennego.

Technologie przyszłości

Główną nagrodę zdobył Jarosław Wiśniewski projektem "Synergia technologii" będącym wykorzystaniem udoskonalonej technologii żelbetowej w konstrukcji modułowej, tak aby można było budować szybko, tanio i dobrze jednocześnie. Wyróżnienie I stopnia przyznano Wojciechowi Zientkowi, za próbę opracowania algorytmu tworzącego idealny układ mieszkania.

Budowanie społecznośći w erze informacyjnej

Zwyciężył projekt SAM2 - System Automatycznego Projektowania Mieszkań (Jacek Markusiewicz, Karolina Ostrowska-Wawryniuk) W którym za pomocą systemu znaczników przyszli mieszkańcy budynku są w stanie samodzielnie konfigurować jego rozkład i strukturę za pomocą aktualizowanego na bieżąco cyfrowego modelu. Wyróżnienie I stopnia otrzymały dwie prace - projekt Marii Ignasiak i Aleny Tochka, który proponuje wymianę zasobów i sprzętu między mieszkańcami za pomocą aplikacji mobilnej, oraz koncepcja Krzysztofa Nazara, gdzie każdy konsument może korzystać z dynamicznej bazy wiedzy architektonicznej.

REURBANIZACJA DZIEDZICTWO
REMINISCENCJE WSPÓLNOTA DOSTĘPNOŚĆR
Plac Wiosny Ludów w Poznaniu: wyniki konkursu Władze Poznania zwróciły się do studentów architektury w całym kraju z propozycją zaprojektowania nowej zabudowy i aranżacji placu Wiosny Ludów. Wyniki rozstrzygniętego niedawno konkursu posłużą miastu do dalszych prac planistycznych.
Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego Z okazji 25-lecia „A-m” redakcja zaprosiła trzech architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i poprzez symboliczną instalację spróbowali wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. W ten sposób w trzech polskich miastach stanęły Obiekty Niemożliwe autorstwa Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki. Ich budowie towarzyszył specjalny konkurs studencki zorganizowany wspólnie z firmą Zumtobel.
Patchwork Łódź – konkurs na projekt przestrzeni na terenie zakładów Scheiblera Firma Echo Investment ogłasza konkurs studencki na zaprojektowanie przestrzeni publicznych dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi. Do wygrania miesięczne praktyki w renomowanych pracowniach.
Jubileuszowy konkurs studencki „Architektury-murator” Z okazji 25-lecia redakcja „Architektury-murator” wraz z firmą Zumtobel organizuje konkurs studencki na oświetlenie jednego z trzech Obiektów Niemożliwych. Pula nagród wynosi 10 000 zł, w tym Grand Prix 7000 zł. Rejestracja do 28 października!
Polacy zwyciężyli w międzynarodowym konkursie Hubert Różewicz, Bartosz Kołodziejczuk i Damian Konieczny z Wrocławia zdobyli główną nagrodę w konkursie ideowym na projekt domu dla Świętego Mikołaja.
Wyniki konkursu „A-m” na najlepsze projekty studenckie! Liczba prac przesłanych na zorganizowany przez redakcję konkurs na najlepsze projekty studenckie przerosła najśmielsze oczekiwania. Spośród blisko 100 koncepcji wybraliśmy siedem, wyróżniających się oryginalnością, estetyką i szczególnym podejściem do aktualnych problemów społecznych.