Architektura MuratorKonkursyEwa Kuryłowicz z Honorową Nagrodą SARP 2021

Ewa Kuryłowicz z Honorową Nagrodą SARP 2021

Tegoroczną laureatką Honorowej Nagrody SARP została warszawska architektka Ewa Kuryłowicz. Kapituła doceniła projektantkę m.in. za przepełnioną empatią twórczość architektoniczną i wielowymiarową społeczną aktywność.

Ewa Kuryłowicz z Honorową Nagrodą SARP 2021
Ewa Kuryłowicz; fot. Maciej Zienkiewicz

Kapituła Honorowej Nagrody SARP 2021, składająca się z laureatów lat ubiegłych, czyli Romualda Loeglera, Ryszarda Jurkowskiego, Andrzeja Bulandy i Zbigniewa Maćkowa oraz prezesa SARP Bohdana (Bisia) Lisowskiego, to prestiżowe wyróżnienie przyznała profesor Ewie Kuryłowicz, wiceprezes i generalnej projektantce w pracowni Kuryłowicz & Associates. Architektkę doceniono za twórcze osiągnięcia w architekturze przepełnione empatią dla użytkowników, działalność dydaktyczną wspierającą pokolenia młodych architektów i wielowymiarową społeczną aktywność.

Honorowa Nagroda SARP to wyraz najwyższego uznania środowiska polskich architektów dla twórczości architektonicznej i postawy społecznej. Ewa Kuryłowicz jest nie tylko czynną architektką, ale też kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na WA PW, recenzentką wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, promotorką ponad 120 dyplomów magisterskich i 50 inżynierskich, z których ponad 10 otrzymało nagrody krajowe i uczelniane. Należy też do prekursorów nauczania o projektowaniu uniwersalnym na polskich uczelniach. W latach 2005-2008 była ekspertką ACE ds. projektowania uniwersalnego, w latach 1996-2012 konsultantką UW ds. projektowania uniwersalnego. W 2013 roku powołała do życia Fundację imienia Stefana Kuryłowicza, która co roku organizuje cieszący się dużą renomą program stypendialny Teoria i Praktyka.

Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2021 połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznej laureatki odbędzie się 10 grudnia w pawilonie wystawowym SARP przy ul. Foksal w Warszawie.

Zawód architekt: Ewa Kuryłowicz
Zawód architekt: Ewa Kuryłowicz Staram się kontynuować sposób działania mego męża, który spotykał się z zespołami, dociekał, oglądał ich projekty, ale nigdy nie wtrącał się do nich w sposób zasadniczy. Aby architekt mógł identyfikować się z projektem, poświęcić się mu i pracować nad nim, często po nocach, niezbędne jest poczucie wolności. Dlatego nasze projekty są dość różnorodne przy czytelnym wspólnym mianowniku.

Autor: (Red.)
Rozmowy Naturalne: Ewa Kuryłowicz o nowych priorytetach w pracy architekta Musimy eliminować beton z budowania, ponieważ okazuje się, że to właśnie on stanowi 4/5 masy wybudowanej na Ziemi. Reszta to cegły, asfalt, metale, tworzywa sztuczne, o których się mówi, że pływają w formie gór śmieci po oceanach – a  mimo wszystko są znikomym procentem – mówi profesor Ewą Kuryłowicz w rozmowie z Ewą Trzcionką.
Osiedle Mieszkanie Plus w Katowicach od Kuryłowicz & Associates Rozpoczyna się realizacja osiedla Mieszkanie Plus na katowickich Szopienicach według projektu biura Kuryłowicz & Associates. Typologia i schemat zabudowy stanowią rozwinięcie konkursowego opracowania na modelowy budynek wielorodzinny z 2017 roku.
Kuryłowicz & Associates projektuje pro bono dla Centrum Zdrowia Dziecka Pracownia Kuryłowicz & Associates opracowała pro bono kompleksową modernizację izby przyjęć oraz holu głównego 30 poradni specjalistycznych w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. To już kolejna realizacja na terenie Instytutu, w którą zaangażowali się społecznie architekci z tego warszawskiego biura.
Nowe przystanki linii średnicowej w Warszawie projektu Kuryłowicz & Associates Konsorcjum Torprojekt i Kuryłowicz & Associates podpisało umowę na zaprojektowanie dwóch nowych przystanków warszawskiej linii średnicowej przy rondzie de Gaulle’a i Wybrzeżu Kościuszkowskim. Prace projektowe obejmują także zmiany w dotychczas już opracowanej dokumentacji dla odcinka pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Wschodnią.
Osiedle U-City Residence w Warszawie projektu Kuryłowicz & Associates Kameralne osiedle U-City Residence powstanie na granicy warszawskiego Ursusa z zielonymi terenami Konotopy według projektu pracowni Kuryłowicz & Associates.
Osiedle Naturia w Toruniu: nowa realizacja Kuryłowicz & Associates Zakończył się I etap realizacji zespołu mieszkalnego Naturia w Toruniu autorstwa studia Kuryłowicz & Associates. Naturia to miejsce, w którym architektura przeplata się z przyrodą, kłaniając się drzewom i dając mieszkańcom poczucie harmonii i spokoju – mówi Maria Saloni-Sadowska, kierownik projektu.