Pracownia WXCA wygrała konkurs na projekt biurowca we Wrocławiu

i

Autor: Archiwum Architektury

Pracownia WXCA wygrała konkurs na projekt biurowca we Wrocławiu

2019-08-27 17:40

Warszawskie studio WXCA zwyciężyło w konkursie inwestorskim na projekt nowego biurowca na terenie Portu Popowice we Wrocławiu. Kolejne miejsca zajęły lokalna pracownia 3XA oraz PORT Józefa Franczoka i Marcina Kolanusa.

Nazwa obiektuBiurowiec na terenie Portu Popowice
Adres obiektuWrocław, rejon ul. Wejherowskiej i Białowieskiej
AutorzyWXCA, architekci Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Adam Mierzwa, Paulina Kucharska, Paweł Słupski, Jan Kucza-Kuczyński, Paweł Grodzicki, Marcin Jurusik
InwestorVantage Development
Powierzchnia użytkowa13000.0 m²
Data realizacji (koniec)2021

Zajmujący ponad 14 ha Port Popowice w zachodniej części Wrocławia to ostatnio jeden z największych obszarów inwestycyjnych w mieście. Plany zakładają, że powstanie tam ponad 2,5 tysiąca mieszkań, przestrzenie komercyjne oraz rekreacyjne. Wkrótce rozpocznie się także realizacja obiektu biurowego autorstwa pracowni WXCA. Właściciel terenu, firma Vantage Development, rozstrzygnął właśnie konkurs na projekt budynku.

Siedmiokondygnacyjny, mocno przeszklony gmach, z charakterystycznym układem rdzawych żyletek na elewacji, zaoferuje 13 tys. m2 powierzchni użytkowej. Przewidzieliśmy elastyczną możliwość aranżacji przestrzeni biurowej, w której znajdą się mobilne miejsca pracy, wspólne stoły czy pokoje ciszy – mówi Paulina Kucharska z WXCA. Na parterze architekci zaplanowali przedszkole oraz przestrzeń gastronomiczną, a na dwóch kondygnacjach podziemnych – garaż na 300 aut.

Budynek będzie realizowany zgodnie z wymogami certyfikatu LEED GOLD. Bliskie sąsiedztwo parków i rzeki dodatkowo motywuje do stosowania proekologicznych rozwiązań, jednak kluczowe dla nas jest poczucie odpowiedzialności za całkowitą metamorfozę tego terenu. Od początku byliśmy zgodni, że w tak wyjątkowej przestrzeni musi powstać ponadprzeciętny obiekt. Chcemy, żeby to miejsce było w pełni samowystarczalne, więc znajdą się tam zarówno obiekty mieszkaniowe, usługowe, jak i biurowe – podsumowuje Robert Konarski, dyrektor Działu Realizacji Inwestycji Vantage Development. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na połowę 2021 roku.

Pracownia WXCA wygrała konkurs na projekt biurowca we Wrocławiu

i

Autor: Archiwum Architektury