Architektura MuratorProjektyApartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa [NOWE WIZUALIZACJE]

Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa [NOWE WIZUALIZACJE]

Na skwerze w sąsiedztwie Muzeum Architektury już za dwa lata stanie apartamentowiec Bernardyńska. Projekt budynku o charakterystycznych, rozrzeźbionych elewacjach pokrytych klinkierowymi płytkami ułożonymi w jodełkę opracowała Maćków Pracownia Projektowa.

Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
Budynek mieszkalny BernardyńskaWrocław, ul. Bernardyńska 1
AutorzyMaćków Pracownia Projektowa
Generalny wykonawcaVista Construction
InwestorTOSCOM Development
Data realizacji (koniec)2023

Co znajdziesz w artykule:

1. Budynek Bernardyńska: wielkomiejska architektura z widokiem na klasztor
2. Apartamentowiec Bernardyńska: strefa SPA i coworking
3. Zbigniew Maćków o budynku Bernardyńska [FILM]
4. Gdzie powstanie apartamentowiec Bernardyńska
5. Budynek Bernardyńska: nowe wizualizacje

Budynek Bernardyńska: wielkomiejska architektura z widokiem na klasztor

W zabytkowej części Wrocławia, tuż obok Muzeum Architektury i zaledwie 200 m od Galerii Dominikańskiej, stanąć ma nowy budynek mieszkalny – Bernardyńska. Koncepcję apartamentowca dla firmy TOSCOM Development przygotowała Maćków Pracownia Projektowa. Zależało nam na stworzeniu wielkomiejskiej architektury, która skalą, jakością materiałów i detalem nawiązywałaby do najlepszych tradycji z przeszłości. Zastosowaliśmy charakterystyczne dla Wrocławia gzymsy koronujące, wycofanie ostatnich dwóch kondygnacji czy podcięte partery. Na to nałożyliśmy współczesny język architektury oparty na gramatyce klinkieru. Rytmy pilastrów flankujących loggie, ich forma i tektonika wprost odnoszą się do pierwszego wrocławskiego drapacza chmur, znajdującego się w pobliżu  Okręgowego Urzędu Pocztowego – mówi Zbigniew Maćków.

Poszczególne części zespołu autorzy zdecydowali się obniżyć, dostosowując wysokością do sąsiadującej zabudowy. Zgodnie z zaleceniami planistycznymi, postanowiliśmy rozbić bryłę projektowanego obiektu tak, aby wykształcić ogólnodostępną przestrzeń publiczną. W ten sposób powstał kameralny plac, który domykać będzie jedna z najpiękniejszych wrocławskich dominant: ściana kościoła dawnego klasztoru Bernardynów – dodaje Maćków.

Apartamentowiec Bernardyńska: strefa SPA i coworking

Budynek Bernardyńska we Wrocławiu zaoferuje mieszkania o powierzchni od 30 do 200 metrów. Te ostatnie, projektowane jako penthouse'y, będą mieć ponadstandardową wysokość, dochodzącą do 340 cm.  Jak informuje inwestor, jednym z nich będzie lokal o wartości 6 mln zł. To jak dotąd najdroższy apartament we Wrocławiu. Na powierzchni 198 m² rozplanowano salon połączony z obszernym aneksem kuchennym oraz jadalnią, gabinet, a także trzy sypialnie, w tym jedną z garderobą i prywatną łazienką. Osobna łazienka znalazła się w centrum apartamentu. Dopełnieniem mieszkania jest stumetrowy taras, balkon z czterema wejściami oraz aż sześć loggi.

Czytaj też: Nowe życie wrocławskiego igloo: rozmowa ze Zbigniewem Maćkowem |

W budynku znajdzie się też specjalna przestrzeń coworkingowa do dyspozycji mieszkańców, a na poziomie -1 oraz -2 strefa sportu i relaksu – z pełnowymiarowym kortem do squash, siłownią oraz SPA, obejmującym dwie duże sauny, jacuzzi, a także pokoje do masażu i jogi.

Apartamentowiec wyróżniać mają starannie zaaranżowane przestrzenie wspólne. Mieszkańców witać będzie 100-metrowe, reprezentacyjne lobby, o imponującej wysokości 8 metrów. Przewidziano poszerzone portale wejściowe do mieszkań, wyciszone korytarze i wykonywane na indywidualne zamówienie drewniane drzwi. Całość uzupełni designerskie wykończenie klatek schodowych, w tym oryginalne grafiki na ścianach. Jak zapowiada inwestor, oficjalnie sprzedaż lokali rozpocznie się na początku 2022 roku. Budynek Bernardyńska we Wrocławiu ma być gotowy w 2023 roku.

Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa

Zbigniew Maćków o budynku Bernardyńska [FILM]

Gdzie powstanie apartamentowiec Bernardyńska

Budynek Bernardyńska: nowe wizualizacje

Autor: Piotr Prus
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa [ZDJĘCIA] Dom handlowy Renoma we Wrocławiu po raz kolejny poddawany jest przebudowie. Właśnie zakończył się pierwszy etap modernizacji obiektu przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa.
Biurowiec L'UNI we Wrocławiu Dzięki zastosowaniu nowej metody wzmocnienia konstrukcji i budowie stropów w systemie upside down udało się skrócić czas realizacji oraz zredukować ilość stali potrzebnej do wzmocnienia budynku. O wyzwaniach związanych z przebudową zabytkowego obiektu przy ulicy Grodzkiej we Wrocławiu pisze Zbigniew Maćków.
Biurowiec L’UNI we Wrocławiu: zaglądamy do środka dawnego wydziału Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu Trwa przebudowa dawnej siedziby Wydziału Farmacji przy ulicy Grodzkiej we Wrocławiu. Zabytkowy obiekt zostanie zaadaptowany na biurowiec według koncepcji Maćków Pracowni Projektowej. Zapraszamy na fotospacer po modernizowanym gmachu.
Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu Zaprojektowane w minimalistycznej estetyce proste, geometryczne rozwiązania subtelnie odwołują się do przeszłości i otoczenia – o nowej realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Anna Miśniakiewicz.
Wyniki konkursu na zespół szkolno-przedszkolny na Lipie Piotrowskiej we Wrocławiu Maćków Pracownia Projektowa zwyciężyła w konkursie na koncepcję Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Cynamonowej we Wrocławiu. Prezentujemy prace nagrodzone i wyróżnione.
Zbigniew Maćków z Honorową Nagrodą SARP 2020 Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został wrocławski architekt Zbigniew Maćków. Kapituła doceniła projektanta za talent, maestrię i umiar.