Bazar Bakalarska od nowa

i

Autor: Archiwum Architektury

Bazar Bakalarska od nowa

2018-10-03 14:27

Trwa modernizacja tzw. bazaru Bakalarska w warszawskich Włochach według projektu Aleksandry Wasilkowskiej. W pierwszym etapie rewaloryzacji powstanie pawilon handlowy z charakterystyczną attyką sugerującą dodatkową kondygnację.

Nazwa obiektuRewaloryzacja bazaru Bakalarska
Adres obiektuWarszawa, ul. Bakalarska
AutorzyPracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska, Aleksandra Wasilkowska, Karolina Kotlicka, Arkadiusz Lewandowski
Współpraca autorskaMonika Bodurkiewicz, Sebastian Barszczewski, Daniel Przybyłek
InwestorNasz Rynek
Powierzchnia użytkowa20000.0 m²
Data realizacji (początek)2017

Targowisko przy ulicy Bakalarskiej w Warszawie powstało w 2010 roku na dwuhektarowym, poprzemysłowym terenie w sąsiedztwie siedziby Urzędu Dzielnicy Włochy i popularnej w stolicy giełdy kwiatowej. Przeniosło się tu wówczas ponad 500 kupców z Jarmarku Europa, największego targowiska na naszym kontynencie, działającego do 2008 roku na Stadionie Dziesięciolecia. Obecnie bazar przy Bakalarskiej jest jedną z największych tego typu przestrzeni handlowych w Warszawie. Jest tu ponad 500 pawilonów i setki stoisk pod namiotami. Ze względu na różnorodność etniczną kupców, targowisko należy też do najbardziej wielokulturowych miejsc w stolicy, przyciągających klientów z całego regionu. Towar sprzedawany na straganach to głównie tania odzież, buty i kosmetyki, ale są tam także punktu usługowe i gastronomiczne. Dwa lata temu prowadząca bazar spółka Nasz Rynek zwróciła się do Aleksandry Wasilkowskiej z prośbą o opracowanie projektu rewaloryzacji targowiska. Architektka przygotowała go w konsultacji z kupcami. Inwestycja niedawno się rozpoczęła. Według założeń w pierwszym etapie powstać ma pierzeja nowych pawilonów handlowych o łącznej powierzchni 1800 m2. W parterze pojawią się stragany z owocami i warzywami, stanowiska kupieckie, usługi, restauracje i bary, a także plac zabaw z urządzoną zielenią. Obiekt będzie mieć formę parterowej hali z charakterystyczną attyką sugerującą dodatkową kondygnację. spółka Nasz Rynek nie podaje na razie terminu zakończenia inwestycji.