Architektura MuratorProjektyCentrum Lokalne Bazar Rogatka – wyniki konkursu

Centrum Lokalne Bazar Rogatka – wyniki konkursu

W ramach projektu Rewitalizacja – wspólna sprawa władze Warszawy we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP zorganizowały konkurs na zagospodarowanie terenu dawnego bazaru Rogatka na Pradze. Zwyciężyła koncepcja Zuzanny Szpocińskiej, Tomasza Marciniewicza, Krzysztofa Kamienobrodzkiego, Jerzego Grochulskiego i Grzegorza Rejniaka.

Centrum Lokalne Bazar Rogatka – wyniki konkursu
Centrum Lokalne Bazar Rogatka, I nagroda, proj. Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz, Krzysztof Kamienobrodzki, Jerzy Grochulski, Grzegorz Rejniak

Warszawskie Centra Lokalne to miejsca, które mają integrować mieszkańców stolicy i sprzyjać nawiązywaniu kontaktów sąsiedzkich. Lokalizacje zostały wyznaczone przez miasto, po konsultacjach z warszawiakami i Stowarzyszeniem Architektów Polskich. 14 września 2018 rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną centrum dawny bazar Rogatka na Pradze-Południe wraz z propozycją programu i rozwiązań organizacyjnych, w tym scenariuszy użytkowania terenu, które powierzchnia wynosi ok. 8500 m2. Program powinien nawiązywać do tradycji miejsca oraz obejmować zarówno funkcje o stałych lokalizacjach, jak i urządzenia plenerowe oraz funkcje w obiektach tymczasowych, sezonowych itp. – czytamy w regulaminie.

W jury pod przewodnictwem Katarzyny Sadowy znaleźli się: architekt Marek Sawicki, Adam Cieciura, zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Południe, Emilia Stępniewska-Królik z Zakładu Gospodarki Nieruchomościami w dzielnicy Praga-Południe, Stanisław Lessaer z Centrum Doradztwa Strategicznego oraz Dorota Jankowska-Lamcha, przedstawicielka strony społecznej.

Spośród siedmiu złożonych prac najlepsza okazała się koncepcja Zuzanny Szpocińskiej, Tomasza Marciniewicza, Krzysztofa Kamienobrodzkiego, Jerzego Grochulskiego i Grzegorza Rejniaka. Sędziowie docenili autorów m.in. za uzyskanie kameralnego charakteru powiązanych ze sobą przestrzeni, wyznaczenie regularnego placu z tymczasową sceną i pasażu pieszego łączącego ul. Grochowską z ul. Mińską oraz zwiększenie dostępu do zieleni.

Od strony ul. Grochowskiej architekci zaproponowali reprezentacyjną bramę wejściową oraz ażurowe ogrodzenie, które mają za zadanie wydzielić przestrzeń Rogatki od uciążliwości ruchliwej arterii. Projekt przewiduje stworzenie zielonej oazy z różnorodnym programem dedykowanym wszystkim grupom społecznym i wiekowym. Jest miejscem, które na nowo oddane mieszkańcom, odrodzi się i będzie stanowiło wizytówkę Kamionka – przekonują w opisie pracy. W ramach założenia przewidzieli kilka podstawowych stref, w tym przestrzeń handlową, kawiarnię i plac aktywności.

Jury zwróciło uwagę, że wszystkie nadesłane na konkurs prace wyszły naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności, postanowiło jednak nie przyznawać drugiej nagrody. Trzecią otrzymało biuro Jaz Plus Architekci, Żmijewski, Jaworski, Masse, w składzie: Julian Żmijewski, Andrzej Jaworski, Zuzanna Massé-Deda, Aleksandra Zakęś, Monika Tymińska, Julia Wąsek, a wyróżnienia Pniewski Architekci oraz zespół Stanisława Ignaciuka, Michała Czerwińskiego, Małgorzaty Sadowskiej-Sobczyk, Alicji Bieske-Matejak i Michała Lenczewskiego. Realizacja ma się rozpocząć w 2019 roku.

Nowe centrum Bródna – jak zagospodarować ul. Kondratowicza? Tylko do 11 stycznia trwa nabór na warsztaty urbanistyczno-architektoniczne dotyczące zagospodarowania ulicy Kondratowicza na warszawskim Bródnie. Wśród ekspertów Marlena Happach, Paweł Detko, Wojciech Kotecki, Janina Trepczyńska-Grynberg i Zygmunt Użdalewicz, a do wygrania 22 tysiące złotych.
Warszawa bez centrum, za to z centrami lokalnymi W Warszawie brakuje miejsc integrujących mieszkańców, sprzyjających nawiązywaniu kontaktów sąsiedzkich czy wspólnemu spędzaniu czasu. Na zlecenie władz miasta stołeczny SARP opracował właśnie studium koncepcyjne dotyczące centrów lokalnych. Pierwsze projekty będą realizowane już w 2016 roku.