Projekt Służewiec

Modern Mokotów: startuje realizacja osiedla BBGK Architekci na warszawskim Mordorze

2023-10-19 11:33

Rozpoczyna się budowa osiedla Modern Mokotów: długo zapowiadanej inwestycji realizowanej na warszawskim Mordorze w ramach specustawy mieszkaniowej. W miejscu starych biurowców przy ul. Wołoskiej powstać ma zespół mieszkaniowy według projektu pracowni BBGK Architekci.

Modern Mokotów: osiedle w ramach lex deweloper

Modern Mokotów powstanie na blisko 5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Marynarską, Wołoską, Domaniewską i Postępu. Przedsięwzięcie, za którego realizację odpowiadają Archicom i Echo Investment, zapowiadane było już kilka lat temu. Inwestor korzysta w tym przypadku z możliwości, jakie daje Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwana potocznie specustawą mieszkaniową lub lex deweloper. W zamian za zgodę na budowę osiedla, zobowiązał się do postawienia w sąsiedztwie nowej szkoły podstawowej dla 450 dzieci, przeniesienia pod ziemię linii wysokiego napięcia wzdłuż ul. Wołoskiej, stworzenia parku oraz doinwestowania okolicznych terenów zieleni.

Z nawiązaniami do przemysłowej historii

Docelowo osiedle Modern Mokotów ma zaoferować 1600 nowych mieszkań. W pierwszym etapie powstaną trzy budynki. W największym znajdzie się 356 lokali, w kolejnym – 144, a w trzecim – 40. Ten ostatni ma być kameralnym apartamentowcem, w którym rozplanowano zarówno kawalerki, jak i  pięciopokojowe mieszkania o powierzchni dochodzącej do 142 m². Domy charakteryzować będzie regularny rytm fasad z betonowych prefabrykatów, nawiązujący do konstrukcji fabrycznych hal. Pojawią się też liczne detale, inspirowane przemysłowa historią tej części miasta. Pod ziemią przewidziano garaż, a w parterach przestrzenie handlowo-usługowe w parterach, w tym klub mieszkańca i warsztat dla pasjonatów majsterkowania. Zakończenie budowy pierwszego etapu Modern Mokotów planowane jest na pierwszą połowę 2025 roku.

Dużo zieleni zamiast parkingu

Inwestor podkreśla, że na terenie osiedla pojawi się dużo zieleni, która zajmie w sumie ponad 3,5 ha. Rośliny zaplanowano m.in. na dachach domów, a także wokół głównego placu otoczonego restauracjami, kawiarniami i butikami. Obecnie w miejscu inwestycji znajduje się m.in. rozległy wybetonowany parking, który mieści ok. 1100 samochodów. To jest ogromna wyspa ciepła. W zamian proponujemy tereny biologicznie czynne, obsadzone różnorodną zielenią – mówi Wojciech Kotecki z BBGK Architekci. Modern Mokotów dysponować będzie też specjalną przestrzenią do uprawiania kalisteniki, torem rowerowym, miejscem do gry w bule oraz minigolfa oraz niewielkim amfiteatrem.