Architektura MuratorProjektyModernizacja ul. Święty Marcin w Poznaniu

Modernizacja ul. Święty Marcin w Poznaniu

W ramach największej od lat inwestycji publicznej w Poznaniu trwa przebudowa ulicy Święty Marcin. Projekt modernizacji opracowało Studio ADS.

Modernizacja ul. Święty Marcin w Poznaniu
Na wysokości domów towarowych alfa chodnik zostanie poszerzony. Pojawią się tu autorskie meble miejskie oraz dwa rzędy klonów, dzielące przestrzeń na powtarzalne moduły
Fot.: serwis prasowy

Do rewitalizacji tej najbardziej rozpoznawalnej ulicy Poznania przygotowywano się kilka lat, prowadząc konsultacje z mieszkańcami i specjalistami wielu dziedzin. W oparciu o ich wyniki w 2015 roku władze miasta zorganizowały konkurs na nowe zagospodarowanie arterii wraz z przyległymi ulicami. Kompozycja urbanistyczna zaproponowana w zwycięskiej pracy opiera się na wytworzeniu dwóch głównych alei miejskich na osi wschód-zachód, które miałyby zostać podkreślone szpalerami drzew. To ul. św. Marcin – dawny wjazd do miasta od strony dworca, a dziś połączenie Kaponiery i zachodniej części Poznania ze śródmieściem, oraz ul. 27 Grudnia, łącząca starówkę z jego północną częścią oraz Jeżycami. Kompozycję uzupełnia poprzeczny, północno-południowy układ ulic, o węższym przekroju i indywidualnie kształtowanym charakterze. Rozpoczęta we wrześniu modernizacja obejmie nie tylko aranżację przestrzeni publicznych, ale też realizację nowej linii tramwajowej. W ramach I etapu zaplanowano przebudowę tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w obrębie ul. Święty Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności i Towarowa. Na poszerzonych ciągach pieszych pojawią się autorskie meble miejskie oraz zieleń, w tym 65 kilkumetrowych drzew.

Modernizacja ul. Święty Marcin w Poznaniu
Inspirację dla rysunku nawierzchni stanowiły kompozycje linearne Henryka Stażewskiego
Fot.: serwis prasowy
Tagi:
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Rynek Łazarski z jedną z największych na świecie poduszek ETFE Dobiega końca przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu według konkursowego projektu Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata. Nad przyszłym targowiskiem montowany jest dach z jedną z największych na świecie jednokomorowych poduszek z folii ETFE.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Biuro SUD Architekt Polska zwyciężyło w konkursie na wielofunkcyjny zespół w Poznaniu Na terenie dawnych koszar ułańskich na poznańskim Łazarzu powstanie nowy zespół mieszkaniowo-biurowy. W zamkniętym konkursie inwestorskim na projekt założenia zwyciężyła pracownia SUD Architekt Polska.
Polski Teatr Tańca / Poznań W starej kamienicy zbudowano relacje nie tylko pomiędzy aktorami, widzami i przestrzenią, lecz także starą oraz nową architekturą. O realizacji Architektonicznej Pracowni Autorskiej Jerzego Gurawskiego pisze Maciej Siuda.
Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję tymczasowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu. Za najbardziej elastyczną propozycję uznano projekt biura UGO Architecture. Prezentujemy wszystkie prace nadesłane na konkurs.