Architektura MuratorProjektyModernizacja ul. Święty Marcin w Poznaniu

Modernizacja ul. Święty Marcin w Poznaniu

W ramach największej od lat inwestycji publicznej w Poznaniu trwa przebudowa ulicy Święty Marcin. Projekt modernizacji opracowało Studio ADS.

Modernizacja ul. Święty Marcin w Poznaniu
Na wysokości domów towarowych alfa chodnik zostanie poszerzony. Pojawią się tu autorskie meble miejskie oraz dwa rzędy klonów, dzielące przestrzeń na powtarzalne moduły
Fot.: serwis prasowy

Do rewitalizacji tej najbardziej rozpoznawalnej ulicy Poznania przygotowywano się kilka lat, prowadząc konsultacje z mieszkańcami i specjalistami wielu dziedzin. W oparciu o ich wyniki w 2015 roku władze miasta zorganizowały konkurs na nowe zagospodarowanie arterii wraz z przyległymi ulicami. Kompozycja urbanistyczna zaproponowana w zwycięskiej pracy opiera się na wytworzeniu dwóch głównych alei miejskich na osi wschód-zachód, które miałyby zostać podkreślone szpalerami drzew. To ul. św. Marcin – dawny wjazd do miasta od strony dworca, a dziś połączenie Kaponiery i zachodniej części Poznania ze śródmieściem, oraz ul. 27 Grudnia, łącząca starówkę z jego północną częścią oraz Jeżycami. Kompozycję uzupełnia poprzeczny, północno-południowy układ ulic, o węższym przekroju i indywidualnie kształtowanym charakterze. Rozpoczęta we wrześniu modernizacja obejmie nie tylko aranżację przestrzeni publicznych, ale też realizację nowej linii tramwajowej. W ramach I etapu zaplanowano przebudowę tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w obrębie ul. Święty Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności i Towarowa. Na poszerzonych ciągach pieszych pojawią się autorskie meble miejskie oraz zieleń, w tym 65 kilkumetrowych drzew.

Modernizacja ul. Święty Marcin w Poznaniu
Inspirację dla rysunku nawierzchni stanowiły kompozycje linearne Henryka Stażewskiego
Fot.: serwis prasowy
Tagi:
Nowa biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wkrótce ruszy budowa Infocentrum projektu Consultor Projekt Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Po latach przygotowań budowa obiektu mieszczącego m.in. nową bibliotekę ma szansę wreszcie się rozpocząć. Prezentujemy najnowsze wizualizacje pracowni Consultor Architekci.
Stara Rzeźnia w nowej odsłonie: Poznań zyska nową dzielnicę Znamy projekt zagospodarowania Starej Rzeźni w Poznaniu. Ponad stuletni, nieco zapomniany fragment miasta zyska zupełnie nowe funkcje. Koncepcję zabudowy na zlecenie Vastint Poland opracował zespół pod kierunkiem zmarłego niedawno Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK Architekci.
Na terenie dawnych zakładów Modena w Poznaniu powstanie osiedle. Jego projekt opracowało biuro HRA Architekci Teren dawnych zakładów odzieżowych Modena w Poznaniu od ponad dwóch dekad pozostawał niezagospodarowany. Teraz ma się to zmienić. Do 2028 roku firma Cordia zbuduje tu duże osiedle. W pierwszym etapie powstanie 6-piętrowy budynek z dominantą podkreślającą przyszłą oś całego założenia.
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.
Nowy Strzeszyn / Poznań Układ istniejącego na działce brzozowego gaju zdefiniował meandry gęstej, nastawionej na sąsiedztwo urbanistyki tego poznańskiego osiedla. O Nowym Strzeszynie według projektu biura Insomia pisze Agnieszka Rumież.
Wspólny dziedziniec: nowy projekt Pawła Grobelnego w przestrzeni Poznania W Poznaniu ukończona została właśnie nowa przestrzeń autorstwa Pawła Grobelnego. Dla firmy  OKRE Development projektant stworzył minimalistyczny ogród o geometrycznym układzie ścieżek i klombów, które uzupełnił o autorskie meble miejskie.