Architektura MuratorProjektyNowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę

Nowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę

Telewizja Polska przymierza się do realizacji nowych budynków przy Woronicza w oparciu o konkursowy projekt biura Mąka Sojka Architekci z 2015 roku. Niedawno ogłosiła przetarg na wykonawcę w formule optymalizuj-buduj.

Nowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę
Nowe budynki dla kanałów informacyjnych TVP, proj. Mąka Sojka Architekci; il. materiały przetargowe TVP

Konkurs na projekt nowej siedziby TVP

Konkurs architektoniczny na projekt nowych obiektów dla kanałów informacyjnych TVP na terenie zespołu przy ul. Woronicza spółka zorganizowała we współpracy z SARP-em w 2015 roku. Zwyciężyło biuro Mąka Sojka Architekci, proponując pięciokondygnacyjną, prostopadłościenną bryłę z zadaszonym atrium i 50-metrową, smukłą dominantą, w której przewidziano m.in. studio z panoramicznym widokiem na miasto. W części niższej głównym elementem miała być przeszklona strefa newsroomu. W zamierzeniu ma to być symboliczne okno na świat, które pozwala zajrzeć do wnętrza „reaktora”. Podążając za postindustrialnymi konotacjami, w projekcie można odnaleźć nawiązania do przestrzeni nawy fabrycznej, gdzie na różnych poziomach równolegle tworzy się wielowątkowy kontent – tłumaczyli autorzy.

Nowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę
Nowe budynki dla kanałów informacyjnych TVP, proj. Mąka Sojka Architekci. Wnętrze atrium; il. materiały przetargowe TVP

Nowe budynki dla kanałów informacyjnych TVP: przetarg

27 sierpnia zarząd TVP ogłosił przetarg na wykonawcę obiektów w formule optymalizuj-buduj. Wybrana firma będzie więc musiała dokonać zmian w projekcie, które szczegółowo określono w nowym programie funkcjonalno-użytkowym. Ten objęty jest jednak klauzulą poufności i dostępny będzie tylko dla firm, które wyrażą zainteresowanie udziałem w postępowaniu i o to wystąpią.

Czytaj też: Siedziba TVP w Warszawie |

W ramach planowanej inwestycji przy ul. Woronicza przewidziano budowę pięciokondygnacyjnego budynku z dwupoziomowym garażem podziemnym i niepodpiwniczonego obiektu o wysokości 10 kondygnacji. Powierzchnia całkowita całego zespołu wyniesie ponad 37 tys. m². Głównym kryterium wyboru wykonawcy jest cena: 97% punktów. Pozostałe 3% można otrzymać za udzielenie gwarancji na urządzenia elektryczne, elektroenergetyczne, sanitarne oraz wentylacji i klimatyzacji, w jakie zostaną wyposażone budynki. Termin składania ofert upływa 27 października 2021 roku. Więcej informacji na stronie: https://tvp.eb2b.com.pl.

Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Przewidziano między innymi 100 nagród pieniężnych w wysokości 5 tys. zł każda.
CPK szuka architekta. Kto zaprojektuje lotnisko w Baranowie? Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła postępowanie na wybór generalnego projektanta przyszłego lotniska. Na nadsyłanie zgłoszeń zespoły mają niespełna miesiąc.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90. Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Plac Piłsudskiego: miejsce niezgody Pojawiające się od blisko 100 lat plany zagospodarowania warszawskiego placu Piłsudskiego (kiedyś zwanego też Saskim i Zwycięstwa) oraz nadania mu właściwej oprawy architektonicznej rozpalają emocje kolejnych pokoleń Polaków. W związku z ogłoszonym w lipcu rządowym planem odbudowy pałacu Saskiego przypominamy prawie stuletnią historię planowania tego ważnego miejsca, w tym artykuł z „Architektury” nr 4/5/1966, który przeczytać można w wydaniu cyfrowym.
MSN / Warszawa Decyzja o wykorzystaniu białego betonu architektonicznego na elewacjach spowodowała, że wszystkie poszczególne etapy związane z technologią i realizacją obiektu wymagały innego podejścia niż na typowej budowie. O realizacji siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie według projektu biura Thomas Phifer and Partners piszą Mikołaj Mundzik i Krzysztof Kuniczuk.
Spójna różnorodność: o Browarach Warszawskich Piotr Lewicki Kazimierz Łatak W miejscu dawnych browarów projektantom z pracowni JEMS Architekci udało się stworzyć kawałek autentycznego miasta. Jest ono przyjazne dla pieszych, a także wielkomiejskie. Współczesne, ale niepozbawione historii – o nowej realizacji Jemsów piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Kamienica wielopokoleniowa przy ul. Stalowej w Warszawie Kamienica wielopokoleniowa przy Stalowej 29 w Warszawie w większym zakresie stanowi projekt interesujący społecznie niż architektonicznie. O realizacji biura Sawa-tech pisze Jerzy S. Majewski.