Architektura MuratorProjektyNowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę

Nowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę

Telewizja Polska przymierza się do realizacji nowych budynków przy Woronicza w oparciu o konkursowy projekt biura Mąka Sojka Architekci z 2015 roku. Niedawno ogłosiła przetarg na wykonawcę w formule optymalizuj-buduj.

Nowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę
Nowe budynki dla kanałów informacyjnych TVP, proj. Mąka Sojka Architekci; il. materiały przetargowe TVP

Konkurs na projekt nowej siedziby TVP

Konkurs architektoniczny na projekt nowych obiektów dla kanałów informacyjnych TVP na terenie zespołu przy ul. Woronicza spółka zorganizowała we współpracy z SARP-em w 2015 roku. Zwyciężyło biuro Mąka Sojka Architekci, proponując pięciokondygnacyjną, prostopadłościenną bryłę z zadaszonym atrium i 50-metrową, smukłą dominantą, w której przewidziano m.in. studio z panoramicznym widokiem na miasto. W części niższej głównym elementem miała być przeszklona strefa newsroomu. W zamierzeniu ma to być symboliczne okno na świat, które pozwala zajrzeć do wnętrza „reaktora”. Podążając za postindustrialnymi konotacjami, w projekcie można odnaleźć nawiązania do przestrzeni nawy fabrycznej, gdzie na różnych poziomach równolegle tworzy się wielowątkowy kontent – tłumaczyli autorzy.

Nowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę
Nowe budynki dla kanałów informacyjnych TVP, proj. Mąka Sojka Architekci. Wnętrze atrium; il. materiały przetargowe TVP

Nowe budynki dla kanałów informacyjnych TVP: przetarg

27 sierpnia zarząd TVP ogłosił przetarg na wykonawcę obiektów w formule optymalizuj-buduj. Wybrana firma będzie więc musiała dokonać zmian w projekcie, które szczegółowo określono w nowym programie funkcjonalno-użytkowym. Ten objęty jest jednak klauzulą poufności i dostępny będzie tylko dla firm, które wyrażą zainteresowanie udziałem w postępowaniu i o to wystąpią.

Czytaj też: Siedziba TVP w Warszawie |

W ramach planowanej inwestycji przy ul. Woronicza przewidziano budowę pięciokondygnacyjnego budynku z dwupoziomowym garażem podziemnym i niepodpiwniczonego obiektu o wysokości 10 kondygnacji. Powierzchnia całkowita całego zespołu wyniesie ponad 37 tys. m². Głównym kryterium wyboru wykonawcy jest cena: 97% punktów. Pozostałe 3% można otrzymać za udzielenie gwarancji na urządzenia elektryczne, elektroenergetyczne, sanitarne oraz wentylacji i klimatyzacji, w jakie zostaną wyposażone budynki. Termin składania ofert upływa 27 października 2021 roku. Więcej informacji na stronie: https://tvp.eb2b.com.pl.

Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych: wyniki Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło wyniki dwuetapowego konkursu na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Wśród laureatów m.in. pracownia KWADRAT ze  Szczecina, ARE Stiasny & Wacławek z Warszawy i PROLOG z Wrocławia
CPK szuka architekta. Kto zaprojektuje lotnisko w Baranowie? Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła postępowanie na wybór generalnego projektanta przyszłego lotniska. Na nadsyłanie zgłoszeń zespoły mają niespełna miesiąc.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów już otwarte! 30 czerwca oddano do użytku kolejne stacje II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstały według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński. [ZDJĘCIA]
Port Praski w Warszawie Pierwsze realizacje w rejonie ulic Sierakowskiego, Krowiej i Okrzei pokazują, że nowy fragment Warszawy może stać się dzielnicą wielofunkcyjną, o dość stonowanej, wielkomiejskiej architekturze – pisze o Porcie Praskim Łukasz Pancewicz.
Plaża Romantyczna w warszawskim Wawrze Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę. O nowej realizacji pracowni projektowej Karola Żurawskiego pisze Jerzy S. Majewski.
Terminal Kultury Gocław w Warszawie Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem. O nowej realizacji biura 87a architekci pisze Sonia Prószyńska.
Zespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie Kluczową trudność stanowiła adaptacja ponad stuletnich budynków zgodnie z wymaganiami inwestora i konserwatora. Dotyczyło to m.in. wymiany stropów, wprowadzenia wind czy ognioodpornego wykończenia. O przebudowie pofabrycznego zespołu przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie piszą Anna Rostkowska i Piotr Kilanowski.
Plac Nowego Sąsiedztwa: warsztaty Centrali na temat wodnego ogrodnictwa Na placu Defilad w Warszawie powstanie oczko wodne! To nowa inicjatywa grupy projektowej Centrala. Inauguracja projektu połączona z warsztatami i projekcją filmu już 19 czerwca.