Architektura MuratorProjektyPierwsza synagoga w powojennej historii Łodzi

Pierwsza synagoga w powojennej historii Łodzi

Nowa synagoga w Łodzi projektu Design Lab Group będzie pierwszym obiektem tego typu zrealizowanym w mieście po II wojnie światowej. Kamień węgielny pod budowę bożnicy wmurowano pod koniec sierpnia.

Pierwsza synagoga w powojennej historii Łodzi
Budowa budynku hotelowego z synagogąŁódź, ul. Pomorska 18
AutorzyDesign Lab Group, architekci Maciej Taczalski, Karolina Taczalska, Paulina Jaklewicz, Bartosz Kaciupski, Marta Szafnicka, Alyona Shpakova
KonstrukcjaHit Projekt
Instalacjesanitarne: Grosan Paweł Groberek, elektryczne i teletechniczne: Arles Michał Armacki
InwestorLinat Orchim
Powierzchnia użytkowa3246.0 m²

Nowa synagoga w Łodzi stanie na działce przy ul. Pomorskiej. To samo centrum miasta, gdzie znajduje się zabytkowy zespół pałacowy Karola Gerbhardta, od 1997 roku należący do łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Projekt autorstwa architektów z Design Lab Group zakłada realizację kompleksu na tyłach nieruchomości. Będzie się on składał z dwóch brył: dwukondygnacyjnej synagogi usytuowanej na osi głównej bramy wjazdowej i pięciokondygnacyjnego hotelu wraz z centrum edukacji oraz restauracją serwującą koszerną kuchnię. Nowa synagoga pomieści salę modlitewną na ok. 120 osób, hotel – 65 pokoi dla ok. 128 osób. Łącznie całość dysponować będzie powierzchnią ponad 3 tys. m2.

Nowa synagoga w Łodzi z nowoczesnymi rozwiązaniami

Parter obu części wykończony zostanie płytami czerwonego piaskowca, jednak o odmiennym sposobie obróbki kamienia. Skrzydło hotelowe urywa się wraz z linią zabudowań pałacu, dzięki czemu nie dominuje zabytkowej zabudowy i nie będzie widoczne z ulicy – tłumaczą architekci. We wnętrzach zastosowali przy tym wiele nowoczesnych rozwiązań ułatwiających przestrzeganie zasad judaizmu, w tym niepodejmowania określonych czynności w szabat. Tego dnia drzwi wejściowe będą na przykład przez cały otwarte, a winda zatrzymywać się ma automatycznie na każdym piętrze, aby praktykujący Żydzi mogli z niej korzystać bez używania przycisków. Przewidziano także specjalne szabatowe oświetlenie w pokojach – włączone ciągle i zapewniające półmrok.

Obiekty będą w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o niedosłyszących w recepcji, sali modlitewnej nowej synagogi i salach edukacyjnych znajdą się m.in. wzmacniające dźwięk pętle indukcyjne. W ramach inwestycji zaplanowano też uporządkowanie terenu za pałacem: wymianę nawierzchni, zagospodarowanie skwerów i wprowadzenie elementów małej architektury.

Gmina Wyznaniowa Żydowska ma już prawomocne pozwolenie na budowę i zabezpieczoną większość środków na realizację nowej synagogi. Przybliżony termin rozpoczęcia inwestycji to 2020 rok.

Wizualizacje: We’re Architects

Pierwsza synagoga w powojennej historii Łodzi
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.