Architektura MuratorProjektyPierwsza synagoga w powojennej historii Łodzi

Pierwsza synagoga w powojennej historii Łodzi

Nowa synagoga w Łodzi projektu Design Lab Group będzie pierwszym obiektem tego typu zrealizowanym w mieście po II wojnie światowej. Kamień węgielny pod budowę bożnicy wmurowano pod koniec sierpnia.

Pierwsza synagoga w powojennej historii Łodzi
Budowa budynku hotelowego z synagogąŁódź, ul. Pomorska 18
AutorzyDesign Lab Group, architekci Maciej Taczalski, Karolina Taczalska, Paulina Jaklewicz, Bartosz Kaciupski, Marta Szafnicka, Alyona Shpakova
KonstrukcjaHit Projekt
Instalacjesanitarne: Grosan Paweł Groberek, elektryczne i teletechniczne: Arles Michał Armacki
InwestorLinat Orchim
Powierzchnia użytkowa3246.0 m²

Nowa synagoga w Łodzi stanie na działce przy ul. Pomorskiej. To samo centrum miasta, gdzie znajduje się zabytkowy zespół pałacowy Karola Gerbhardta, od 1997 roku należący do łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Projekt autorstwa architektów z Design Lab Group zakłada realizację kompleksu na tyłach nieruchomości. Będzie się on składał z dwóch brył: dwukondygnacyjnej synagogi usytuowanej na osi głównej bramy wjazdowej i pięciokondygnacyjnego hotelu wraz z centrum edukacji oraz restauracją serwującą koszerną kuchnię. Nowa synagoga pomieści salę modlitewną na ok. 120 osób, hotel – 65 pokoi dla ok. 128 osób. Łącznie całość dysponować będzie powierzchnią ponad 3 tys. m2.

Nowa synagoga w Łodzi z nowoczesnymi rozwiązaniami

Parter obu części wykończony zostanie płytami czerwonego piaskowca, jednak o odmiennym sposobie obróbki kamienia. Skrzydło hotelowe urywa się wraz z linią zabudowań pałacu, dzięki czemu nie dominuje zabytkowej zabudowy i nie będzie widoczne z ulicy – tłumaczą architekci. We wnętrzach zastosowali przy tym wiele nowoczesnych rozwiązań ułatwiających przestrzeganie zasad judaizmu, w tym niepodejmowania określonych czynności w szabat. Tego dnia drzwi wejściowe będą na przykład przez cały otwarte, a winda zatrzymywać się ma automatycznie na każdym piętrze, aby praktykujący Żydzi mogli z niej korzystać bez używania przycisków. Przewidziano także specjalne szabatowe oświetlenie w pokojach – włączone ciągle i zapewniające półmrok.

Obiekty będą w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o niedosłyszących w recepcji, sali modlitewnej nowej synagogi i salach edukacyjnych znajdą się m.in. wzmacniające dźwięk pętle indukcyjne. W ramach inwestycji zaplanowano też uporządkowanie terenu za pałacem: wymianę nawierzchni, zagospodarowanie skwerów i wprowadzenie elementów małej architektury.

Gmina Wyznaniowa Żydowska ma już prawomocne pozwolenie na budowę i zabezpieczoną większość środków na realizację nowej synagogi. Przybliżony termin rozpoczęcia inwestycji to 2020 rok.

Wizualizacje: We’re Architects

Pierwsza synagoga w powojennej historii Łodzi
Showroom Indigo Nails projektu Reform Architekt [GALERIA] Dawnej była tu przędzalnia bawełny, dziś powstają kosmetyki do stylizacji paznokci. Prezentujemy nową aranżację siedziby Indigo Nails w Łodzi autorstwa lokalnej pracowni Reform Architekt.
Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu Sieć PURO od lat stawia  na wyraziste rozwiązania architektoniczne oraz współpracę z uznanymi projektantami i artystami. Za projekt hotelu PURO Łódź odpowiada pracownia ASW Architekci z Poznania.
Brama Miasta Łódź: projekt medusa group w Nowym Centrum Łodzi Brama Miasta została oddana do użytku. Za projekt dwóch budynków na głównej osi Nowego Centrum Łodzi odpowiada śląska pracownia medusa group
Biuro firmy Clariant w łódzkim Monopolis: projekt The Design Group W łódzkim Monopolis, w historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego, powstało biuro szwajcarskiego koncernu chemicznego Clariant. Za projekt aranżacji odpowiada warszawska pracownia The Design Group.
Przedszkole Kobro: w Łodzi powstanie przedszkole projektu Katarzyny Kobro Łódzka ASP dysponuje już działką, na której powstanie funkcjonalistyczne przedszkole Kobro. Projekt na podstawie archiwalnych zdjęć makiety opracował zespół z Biura Architekta Miasta Łodzi.
Patchwork Łódź – konkurs na projekt przestrzeni na terenie zakładów Scheiblera Firma Echo Investment ogłasza konkurs studencki na zaprojektowanie przestrzeni publicznych dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi. Do wygrania miesięczne praktyki w renomowanych pracowniach.