Architektura MuratorProjektyRusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski

Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski

W nowym budynku realizowanym w ramach inwestycji DOKI Living powstaną 292 mieszkania. Obiekt składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi.

Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski
Nowy budynek inwestycji DOKI Living w Gdańsku, proj. FORT Targowski

DOKI Gdańsk to wielofunkcyjny zespół realizowany na historycznych, postoczniowych terenach Młodego Miasta według projektu trzech pracowni architektonicznych FORT Targowski, Rayss Group i APA Wojciechowski. Masterplan i architekturę części mieszkaniowej, czyli DOKI Living, opracowało biuro FORT Targowski. Projekt zakłada, że w trzech etapach powstanie tu łącznie 670 mieszkań. Inwestor firma Euro Styl z Grupy Dom Development, właśnie wprowadził do sprzedaży 145 mieszkań oraz 19 lokali usługowych w nowym budynku drugiego etapu DOKI Living. Docelowo 8-piętrowy obiekt na planie litery U pomieści 292 mieszkania i apartamenty o metrażach od 25 do 136 m². Jak informuje Euro Styl, ich ceny zaczynają się od 460 tys. zł.

DOKI Living: postoczniowe dziedzictwo i ogrody deszczowe

Nowy budynek inwestycji DOKI Living składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi. Lekkości nada mu regularny układ loggii i balkonów oraz duże przeszklenia. Wykończona czerwoną płytką klinkierową i stalowymi elementami bryła nawiązywać ma do ponad stuletniej zabudowy Stoczni Cesarskiej znajdującej się w sąsiedztwie. Na wysokości pierwszego piętra architekci zaprojektowali przydomowe ogródki oraz trzy kameralne, zielone patia połączone alejkami.

Zielone będą również dachy budynku, obsadzone odpornym na słońce i wiatr rozchodnikiem. W ten sposób powstanie bezobsługowa zieleń, która będzie wspierać prawidłową retencję wód opadowych i ułatwi utrzymanie dogodnej temperatury w apartamentach na ostatniej kondygnacji. Na terenie inwestycji zaplanowano także ogrody deszczowe. Przekazanie lokali do użytkowania przewidziano na koniec 2023 roku.

Mieszkanie po polsku 1945-2018 Powojenne polskie mieszkalnictwo w swej ponad siedemdziesięcioletniej historii miało swoje sukcesy, ale i częste porażki. Jednak mimo tych ostatnich, w każdym okresie, w każdej stylistyce, powstawały ekspery-mentalne zespoły lub pojedyncze obiekty o niebanalnej i innowacyjnej formie, strukturze i technologii. Su-biektywny wybór dziesięciu najlepszych rozwiązań polskiej architektury mieszkaniowej prezentuje jej znawca Ryszard Nakonieczny.
Jak mieszka polski architekt? Miejsca zamieszkania architektów z zaciekawieniem opisujemy od lat. Dzięki nim niczym w soczewce można obserwować style, mody, osobowości, postawy. Jak dziś mieszka polski architekt? Jedenaście nieprezentowanych dotąd domów i mieszkań projektantów różnych generacji. I wniosek, że kiedy polski architekt staje się sam dla siebie klientem, potrafi aranżować przestrzeń prosto i niebanalnie.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.