DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół biurowy DOKI Office w Gdańsku, proj. APA Wojciechowski Architekci

DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych

2021-01-12 15:08

Na postoczniowych terenach Młodego Miasta w Gdańsku powstanie wielofunkcyjny zespół mieszkaniowo-usługowy pod nazwą DOKI. Projekty budynków przygotowały trzy biura architektoniczne: FORT, Rayss Group i APA Wojciechowski.

DOKI to nazwa nowej inwestycji realizowanej w Gdańsku przez firmę Euro Styl, należącą do Grupy Dom Development, we współpracy ze spółką Torus. W ramach założenia, realizowanego na historycznych, postoczniowych terenach Młodego Miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności, powstanie nowa śródmiejska zabudowa w układzie kwartałowym. Koncepcje poszczególnych obiektów w obrębie ulic Popiełuszki, Rybaki Górne, Gazownicza i Doki, opracowały różne biura architektoniczne. Za masterplan i architekturę części mieszkaniowej, czyli DOKI Living, odpowiada pracownia FORT Targowski.

DOKI Living: nowe oblicze śródmieścia Gdańska

Wyraźnym trendem w rozwoju współczesnych miast jest ograniczanie rozrostu terytorium. Peryferyjne dzielnice sypialne tracą na atrakcyjności Przyczyną jest oczywisty mankament reglamentowanej dostępności usług i boleśnie dłużące się czasy przejazdu do pracy, szkoty i innych atrakcji śródmieścia. Dodatkowo, rozciągnięte, energochłonne drogi komunikacyjne i wymuszane znaczne inwestycje infrastrukturalne potęgują straty w naturalnych zasobach przyrodniczych. Odpowiedzią dzisiejszej, przyjaznej środowisku urbanistyki, jest skierowanie aktywności na rozwój dośrodkowy. Przestrzeni inwestycyjnych poszukuje się w centrach miast. Przemysł ustępuje z cennych gruntów, które dodatkowo zyskują na atrakcyjności, gdy są położone w pobliżu rozległych akwenów. Tereny nadwodne opuszczone przez porty i stocznie stają się najbardziej poszukiwanymi miejscami zamieszkania. Tak dzieje się i w Gdańsku, zwłaszcza na terenach postoczniowych, gdzie cenne dziedzictwo scenerii historycznych zdarzeń staje się inspiracją dla współczesności. Powstanie tu nowe centrum miasta. Szanujące przeszłość, a jednocześnie budujące nowe, inspirujące oblicze śródmieścia. Bogate w artefakty stoczniowego pejzażu otoczenie uzyska kontynuacje w urbanistycznym rozplanowaniu, formie architektury oraz użytych materiałach i detalu, tak by czytelny był związek z unikatową tradycją miejsca – mówi Wojciech Targowski z pracownia FORT.

Czytaj też: Jemsi zaprojektują kolejną część Młodego Miasta w Gdańsku! |Zespół DOKI Living ma być realizowany w pierwszym etapie. Najpierw powstaną tu dwa budynki: 5- i 8-piętrowy, połączone ze sobą pieszą kładką. Znajdzie się w nich w sumie 212 mieszkań o powierzchni od 25 do blisko 130 m² oraz 15 lokali usługowych. W apartamentach na wyższych kondygnacjach zaprojektowano przestronne tarasy z widokiem na baseny stoczniowe, zabytkowe żurawie i wieże Starego Miasta. Na pierwszych piętrach – nad halami garażowymi i częścią usługową – przewidziano dostępne tylko dla mieszkańców patia z ogródkami oraz strefami wypoczynku i rekreacji. Dodatkowo pomiędzy budynkami wprowadzona zostanie strefa uspokojonego ruchu. Projekt DOKI Living realizowany będzie w trzech etapach, w których łącznie powstanie 670 mieszkań. Pierwsze dwa budynki zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2022 roku oraz w II kwartale 2023 roku.

DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół DOKI w Gdańsku od strony ul. Popiełuszki, z lewej Muzeum II Wojny Światowej

Montownia i DOKI Office: łączenie historii i współczesności

Dość spektakularnie zapowiada się też przebudowa zabytkowego gmachu montażowni łodzi podwodnych, w którym zaplanowano hotel. Projekt adaptacji obiektu z końca lat 30. XX wieku opracowało studio Rayss Group, za aranżację części wspólnych w parterze odpowiada pracownia CGL, pozostałych przestrzeni – Mootif Studio, a apartamentów – Degutis Studio Architektury. W obiekcie znajdzie się 114 loftów serwisowanych o powierzchni od 37 do 51 m², każdy z łazienką i aneksem kuchennym, food hall, o powierzchni ponad 2 tys. m² oraz centrum konferencyjne wraz z przestrzenią biurową o powierzchni około 420 m². W planach są jeszcze dwa biurowce dla firmy Torus: DOKI Office autorstwa pracowni APA Wojciechowski. Obiekty te, o wysokości 5 i 7 kondygnacji, zaoferują 37 tys. m² powierzchni na wynajem. Pomiędzy nimi powstanie nowa ulica – Kadłubowców, która zyskać ma charakter woonerfu.

Czytaj też: Wyspa Spichrzów według projektu biura Mąka Sojka Architekci [nowe wizualizacje] |Główną ideą projektu jest naturalne wpisanie w charakter otaczającej zabudowy stoczniowej, ze szczególnym respektowaniem elementów o wyjątkowym znaczeniu dla historii tego miejsca. Realizacja budynków w tak ważnym miejscu to ogromna odpowiedzialność. Chcieliśmy, aby biurowce spod naszej kreski stworzyły tam przyjazny klimat do pracy, ale nie odwracały przy tym uwagi od ikonicznych budynków znajdujących się wokół. Przy tworzeniu podziałów elewacyjnych inspirowaliśmy się zarówno historycznymi zdjęciami, jak i istniejącymi budynkami postoczniowymi. Dążyliśmy do uzyskania ciągłości fasady w parterze, która nawiązuje do dawnej konstrukcji blachowni. Odtworzyliśmy w symboliczny sposób charakterystyczne elementy kratownic, które służyły do transportu blach. Poszukując materiałów zależało nam na tym, aby utrzymać surowy charakter, zbliżony w swojej kolorystyce i fakturze do budynków stoczniowych - ceglana czerwień, odcienie ziemi, szarości betonu połączone z elementami stalowymi w odcieniach grafitu – zapowiada Dżafar Bajraszewski, architekt prowadzący z biura APA Wojciechowski. Przewidywany termin oddania do użytku kompleksu DOKI Office to pierwsza połowa 2023 roku.