Architektura MuratorProjektyDOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych

DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych

Na postoczniowych terenach Młodego Miasta w Gdańsku powstanie wielofunkcyjny zespół mieszkaniowo-usługowy pod nazwą DOKI. Projekty budynków przygotowały trzy biura architektoniczne: FORT, Rayss Group i APA Wojciechowski.

DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych
Zespół biurowy DOKI Office w Gdańsku, proj. APA Wojciechowski Architekci

DOKI to nazwa nowej inwestycji realizowanej w Gdańsku przez firmę Euro Styl, należącą do Grupy Dom Development, we współpracy ze spółką Torus. W ramach założenia, realizowanego na historycznych, postoczniowych terenach Młodego Miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności, powstanie nowa śródmiejska zabudowa w układzie kwartałowym. Koncepcje poszczególnych obiektów w obrębie ulic Popiełuszki, Rybaki Górne, Gazownicza i Doki, opracowały różne biura architektoniczne. Za masterplan i architekturę części mieszkaniowej, czyli DOKI Living, odpowiada pracownia FORT Targowski.

DOKI Living: nowe oblicze śródmieścia Gdańska

Wyraźnym trendem w rozwoju współczesnych miast jest ograniczanie rozrostu terytorium. Peryferyjne dzielnice sypialne tracą na atrakcyjności Przyczyną jest oczywisty mankament reglamentowanej dostępności usług i boleśnie dłużące się czasy przejazdu do pracy, szkoty i innych atrakcji śródmieścia. Dodatkowo, rozciągnięte, energochłonne drogi komunikacyjne i wymuszane znaczne inwestycje infrastrukturalne potęgują straty w naturalnych zasobach przyrodniczych. Odpowiedzią dzisiejszej, przyjaznej środowisku urbanistyki, jest skierowanie aktywności na rozwój dośrodkowy. Przestrzeni inwestycyjnych poszukuje się w centrach miast. Przemysł ustępuje z cennych gruntów, które dodatkowo zyskują na atrakcyjności, gdy są położone w pobliżu rozległych akwenów. Tereny nadwodne opuszczone przez porty i stocznie stają się najbardziej poszukiwanymi miejscami zamieszkania. Tak dzieje się i w Gdańsku, zwłaszcza na terenach postoczniowych, gdzie cenne dziedzictwo scenerii historycznych zdarzeń staje się inspiracją dla współczesności. Powstanie tu nowe centrum miasta. Szanujące przeszłość, a jednocześnie budujące nowe, inspirujące oblicze śródmieścia. Bogate w artefakty stoczniowego pejzażu otoczenie uzyska kontynuacje w urbanistycznym rozplanowaniu, formie architektury oraz użytych materiałach i detalu, tak by czytelny był związek z unikatową tradycją miejsca – mówi Wojciech Targowski z pracownia FORT.

Czytaj też: Jemsi zaprojektują kolejną część Młodego Miasta w Gdańsku! |

Zespół DOKI Living ma być realizowany w pierwszym etapie. Najpierw powstaną tu dwa budynki: 5- i 8-piętrowy, połączone ze sobą pieszą kładką. Znajdzie się w nich w sumie 212 mieszkań o powierzchni od 25 do blisko 130 m² oraz 15 lokali usługowych. W apartamentach na wyższych kondygnacjach zaprojektowano przestronne tarasy z widokiem na baseny stoczniowe, zabytkowe żurawie i wieże Starego Miasta. Na pierwszych piętrach – nad halami garażowymi i częścią usługową – przewidziano dostępne tylko dla mieszkańców patia z ogródkami oraz strefami wypoczynku i rekreacji. Dodatkowo pomiędzy budynkami wprowadzona zostanie strefa uspokojonego ruchu. Projekt DOKI Living realizowany będzie w trzech etapach, w których łącznie powstanie 670 mieszkań. Pierwsze dwa budynki zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2022 roku oraz w II kwartale 2023 roku.

DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych
Zespół DOKI w Gdańsku od strony ul. Popiełuszki, z lewej Muzeum II Wojny Światowej

Montownia i DOKI Office: łączenie historii i współczesności

Dość spektakularnie zapowiada się też przebudowa zabytkowego gmachu montażowni łodzi podwodnych, w którym zaplanowano hotel. Projekt adaptacji obiektu z końca lat 30. XX wieku opracowało studio Rayss Group, za aranżację części wspólnych w parterze odpowiada pracownia CGL, pozostałych przestrzeni – Mootif Studio, a apartamentów – Degutis Studio Architektury. W obiekcie znajdzie się 114 loftów serwisowanych o powierzchni od 37 do 51 m², każdy z łazienką i aneksem kuchennym, food hall, o powierzchni ponad 2 tys. m² oraz centrum konferencyjne wraz z przestrzenią biurową o powierzchni około 420 m². W planach są jeszcze dwa biurowce dla firmy Torus: DOKI Office autorstwa pracowni APA Wojciechowski. Obiekty te, o wysokości 5 i 7 kondygnacji, zaoferują 37 tys. m² powierzchni na wynajem. Pomiędzy nimi powstanie nowa ulica – Kadłubowców, która zyskać ma charakter woonerfu.

Czytaj też: Wyspa Spichrzów według projektu biura Mąka Sojka Architekci [nowe wizualizacje] |

Główną ideą projektu jest naturalne wpisanie w charakter otaczającej zabudowy stoczniowej, ze szczególnym respektowaniem elementów o wyjątkowym znaczeniu dla historii tego miejsca. Realizacja budynków w tak ważnym miejscu to ogromna odpowiedzialność. Chcieliśmy, aby biurowce spod naszej kreski stworzyły tam przyjazny klimat do pracy, ale nie odwracały przy tym uwagi od ikonicznych budynków znajdujących się wokół. Przy tworzeniu podziałów elewacyjnych inspirowaliśmy się zarówno historycznymi zdjęciami, jak i istniejącymi budynkami postoczniowymi. Dążyliśmy do uzyskania ciągłości fasady w parterze, która nawiązuje do dawnej konstrukcji blachowni. Odtworzyliśmy w symboliczny sposób charakterystyczne elementy kratownic, które służyły do transportu blach. Poszukując materiałów zależało nam na tym, aby utrzymać surowy charakter, zbliżony w swojej kolorystyce i fakturze do budynków stoczniowych - ceglana czerwień, odcienie ziemi, szarości betonu połączone z elementami stalowymi w odcieniach grafitu – zapowiada Dżafar Bajraszewski, architekt prowadzący z biura APA Wojciechowski. Przewidywany termin oddania do użytku kompleksu DOKI Office to pierwsza połowa 2023 roku.

Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Tagi:
Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.