Architektura MuratorProjektyWieżowiec The Bridge: UNStudio projektuje w Warszawie

Wieżowiec The Bridge: UNStudio projektuje w Warszawie

The Bridge to kolejny wieżowiec u zbiegu ulicy Towarowej i Grzybowskiej na warszawskiej Woli. Projekt mierzącego 174 metry budynku opracowało holenderskie  UNStudio.

Wieżowiec The Bridge: UNStudio projektuje w Warszawie
Wieżowiec The Bridge w Warszwie, proj. UNStudio; widok od strony placu Europejskiego
Wieżowiec The BridgeWarszawa, róg ul. Towarowej i Grzybowskiej
AutorzyUNStudio
Współpraca autorskaPolsko Belgijska Pracownia Architektury Projekt
Data realizacji (koniec)2024

The Bridge to najnowszy projekt Ghelamco. Liczący 174 metry wieżowiec stanie tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona, zrealizowanej w latach 1948-1952 według projektu Kazimierza Marczewskiego i Stefana Putkowskiego jako budynek administracyjny Wojskowych Zakładów Graficznych. Oba obiekty zostaną połączone wspólnym lobby. Koncepcję architektoniczną wieżowca opracowało holenderskie UNStudio, znane z takich realizacji jak Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie, sieć metra w katarskiej Dosze czy  wiszący most Erasmusbrug w Rotterdamie. Lokalnym parterem biura jest Polsko Belgijską Pracownią Architektury Projekt, która dla Ghelamco przygotowała koncepcje Warsaw Spire i biurowca Warsaw UNIT.

Przy projektowaniu nowego wysokościowca zawsze zastanawiamy się, jak będzie on funkcjonował w szerszym, miejskim kontekście. Warszawski obiekt, dzięki unikalnej organizacji przestrzennej, zintegruje okoliczne przestrzenie publiczne; a co najważniejsze – odnowi związek miasta z jego dziedzictwem, łącząc w jedną kompozycję historyczny budynek Bellony z nową wieżą – mówi Arjan Dingste, dyrektor i starszy architekt w UNStudio.

The Bridge: wieżowiec na granicy Woli i Śródmieścia

Liczący 40 pięter The Bridge zaoferuje 47 tys. m² powierzchni biurowej. Budynek będzie certyfikowany w systemach WELL i BREEAM. Będzie mieć także certyfikat „Obiekt bez barier”. W wieżowcu wdrożony zostanie ponadto opracowany przez Ghelamco system operacyjny, pozwalający na efektywne zarządzanie kontrolą dostępu oraz rozwiązania podnoszące jego bezpieczeństwo w razie epidemii (m.in. wirusobójcze lampy UV, które zostaną umieszczone w windach i centralach wentylacyjnych). Pod obiektem znajdzie się parking na 280 miejsc, a w parterze, od strony placu Europejskiego, kawiarnia.  

Jak informuje Ghelamco Poland, na czas budowy wieżowca The Bridge część placu Europejskiego zostanie wyłączona z użytku. W przyszłości od strony ul. Grzybowskiej, w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się parking, powstanie minipark. W ten sposób wejście do nowego obiektu prowadzić będzie przez zielony skwer, a sam plac Europejski zbliży się do ulicy Towarowej i Grzybowskiej. Przewidywany termin zakończenia budowy The Bridge to koniec 2024 roku.

Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku [NOWE WIZUALIZACJE]
Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku [NOWE WIZUALIZACJE] Fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects, znana w naszym kraju przede wszystkim z realizacji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, zaprojektowała nowy kwartał na terenie Stoczni Gdańskiej. Zespół mieszkaniowo-biurowy pod nazwą Żurawie otrzymał już pozwolenie na budowę. Obecnie rozpoczyna się sprzedaż mieszkań w pierwszym etapie inwestycji.
Autor: Piotr Prus
Gala Innowacji z Caroline Bos, współzałożycielką UNStudio 16 listopada podczas uroczystej Gali Innowacji poznamy laureatów w konkursie na najbardziej Innowacyjne Projekty / Realizacje i najbardziej Innowacyjne Pracownie w Polsce. Wieczór rozpocznie wykład holenderskiej architektki Caroline Bos z UNStudio.
Centrum handlowe w Wuhan Najciekawsze zagadnienie techniczne: podświetlana elewacja wykonana z ponad 42 tysięcy stalowych, sferycznych opraw oświetleniowych o średnicy 60 cm, zintegrowanych z diodami LED