Architektura MuratorRealizacjeCukier w normie. Wnętrze lodziarni w Mielcu

Cukier w normie. Wnętrze lodziarni w Mielcu

Pracownia Pigalopus zaprojektowała nowy lokal dla rodzinnej sieci lodziarni Dudek. Choć wnętrze oddaje charakter miejsca, dzięki chłodnej kolorystyce i oszczędnym detalom nie jest przesłodzone.

Lody Dudek
Fot. Przemysław Nieciecki, PION
Lody DudekMielec, Polska
AutorzyPigalopus / Malwina Borowiec, Karolina Chodur
Data realizacji (koniec)2016
Dekoracje (na potrzeby sesji):Mr. Printables
Zdjęcia:Przemysław Nieciecki, PION

Projekt powstał na zlecenie rozwijającej się sieci lodziarni Lody Dudek. Trzecia już generacja lodziarzy postanowiła otworzyć nowe lokale w miejscowościach niedalekich od rodzimego Szczucina i postawić na nowy wygląd lokalu. Wnętrze lodziarni w Mielcu miało być nowoczesne i przytulne oraz podkreślać charakter miejsca. Wcześniej w tym samym pawilonie funkcjonowała niewielka księgarnia. Aby dostosować przestrzeń do nowej działalności, przeszklenie frontowej elewacji zostało powiększone, a lokal zyskał połączenie z letnim ogródkiem.

Wnętrze lodziarni utrzymano w jasnych, pastelowych kolorach, które dobrano do zastanego materiału - ciemnozielonychej, ceramicznej posadzki. W projekcie wykorzystano łącznie trzy rodzaje płytek, różniących się barwą i rozmiarem. Kolorowe akcesoria, takie jak półki, stół i krzesła przełamują dominację bieli i mięty. Umieszczona na szybach i kaflach folia holograficzna w kształcie rozrzuconego confetti, za dnia tworzy we wnętrzu grę tęczowych błysków i cieni. Ręcznie zdobione donice z roślinami uzupełniają miętowo-białe wnętrze lodziarni.

Projekt WYWIAD: Jacek Tryc Prezentujemy najnowszy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt Wywiad”. Tym razem głównym bohaterem materiału jest architekt Jacek Tryc.
Wnętrze domu w Katowicach projektu biura 8486 W projekcie wnętrza architekci połączyli elementy na pozór do siebie nie pasujące, tworząc niepowtarzalną kompozycję materiałów, kolorów oraz form. Realizacja zdobyła nagrodę za najlepszy projekt wnętrzarski w tegorocznym konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego.
Seafood Station Restaurant & Oyster Bar w Warszawie projektu pracowni Sikora Wnętrza Inspiracją dla dwupiętrowej restauracji Seafood Station w Warszawie były targi rybne z różnych zakątków świata. Projekt aranżacji wnętrza opracował architekt Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza.
Nowy numer „Architekta Wnętrz” Najnowszy numer „Architekt Wnętrz” jest już dostępny. W bieżącym wydaniu poszukujemy tworzyw będących alternatywą dla plastiku. Rozmawiamy z biorewolucjonistką Różą Janusz, współzałożycielką start-upu Make Grow Lab produkującego bioopakowania. Rozwinięciem tematu jest artykuł w dziale ABC specjalisty o materiałach przyszłości, autorstwa Adriana Krężlika z SWPS i Wydziału Architektury Uniwesytetu w Porto.
NINE's. Restaurant & Sports Bar: lokal Roberta Lewandowskiego w Browarach Warszawskich Na początku października w Browarach Warszawskich otwarto NINE's. Restaurant & Sports Bar: nowy koncept gastronomiczny należący do Roberta Lewandowskiego i jego wspólników. Projekt wnętrza opracowało Studio 370.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.