Nowoczesna willa

Dom w Lesie pod Warszawą: nowoczesne siedlisko projektu Z3Z Architekci

2023-12-15 17:28

Budynek stanął na malowniczej leśnej działce, dlatego ze wszystkich stron wielkimi przeszkleniami otwiera się na otoczenie. Zieleń we wnętrzach jest wręcz wszechobecna i staje się ważną częścią aranżacji przestrzeni mieszkalnej.

Dom w Lesie pod Warszawą
Autorzy: Z3Z Architekci, Mateusz Zajkowski, Emilia Chomiuk
Powierzchnia: 330 m²
Realizacja: 2020

Dom stanął w malowniczym sosnowym lesie. Aby ograniczyć wycinkę drzew, usytuowano go  na niewielkiej polanie. Założony przez inwestorów program udało się architektom rozplanować na powierzchni 330 m². Powstała dwukondygnacyjna, rozrzeźbiona bryła, która dzięki wgłębieniom i wielkim oknom zapewnia atrakcyjne widoki w niemal wszystkich pomieszczeniach. W kontraście dla zielonego sąsiedztwa, budynek wykończono czarną blachą trapezową. Jedynie wnęki przy głównym wejściu i tarasie wyłożone zostały innym materiałem – drewnem cedru kanadyjskiego. Jego nieregularna struktura ma podkreślać leśny, niejednorodny charakter otoczenia – tłumaczy współautor domu Mateusz Zajkowski z pracowni Z3Z Architekci.

Wnętrza budynku utrzymane zostały w ascetycznym charakterze. Dominuje tu biel ścian i szarość betonowych posadzek. Wszystko po to, by nie konkurować ze spektakularnymi widokami z okien.  Szczególnie ciekawy efekt dają narożne okna z szybami łączonymi w narożniku bez słupka. Dzięki nim las staje się jeszcze bardziej dostępny – dodaje architekt. ze środka.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie