Dom wakacyjny nad jeziorem Czorsztyńskim

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. materiały prasowe grupy projektowej HOLA

Dom wakacyjny nad jeziorem Czorsztyńskim

2017-03-03 15:02

Zlokalizowany w południowej Polsce dom letniskowy jest przykładem współczesnego ujęcia lokalnych tradycji architektonicznych. Obiekt powstał według projektu HOLA Design Group.

Budynek wzniesiono w malowniczym krajobrazie nad brzegiem sztucznego zbiornika wodnego w południowej Polsce. Z położonej na skarpie działki roztacza się widok na jezioro i dwa średniowieczne zamki. O lokalizacji domu oraz dyspozycji wnętrz zdecydowało dążenie do jak najlepszego wyeksponowania otoczenia. Ściana domu od strony jeziora jest całkowicie przeszklona, a dwa przesuwne okna pozwalają na jej częściowe otwarcie, by połączyć wnętrze z tarasem.

Bryła domu kształtem, kolorystyką i użytymi materiałami nawiązuje do tradycyjnej zabudowy pasterskiej. Inspiracje architekci znaleźli w bezpośrednim otoczeniu – tuż obok mieści się skansen z budynkami z XIX wieku, które zostały przeniesione z dna tworzonego jeziora. Choć budynek nawiązuje do tych tradycji, wyróżnia go nowoczesna forma. Charakterystyczny dach i ściana frontowa pokryte zostały wiórem osikowym, który płynnie przechodzi z dachu na ścianę. Woda spływa w czasie deszczu po domu do samej ziemi bez użycia rynien.

Wnętrze domu mieści kuchnię z jadalnią, dwie łazienki oraz garderobę na parterze, dwa pokoje dziecinne i sypialnię na poddaszu oraz pokój gościnny, pomieszczenie techniczne i toaletę w piwnicy. Wszystkie pomieszczenia mają ogrzewaną posadzkę pomalowaną farbą do betonu. Sufity i ściany wyłożono drewnianymi, postarzonymi ręcznie deskami. W salonie uwagę zwracają dwie wykonane na zamówienie lampy, a w kuchni wycięty w stalowej płycie znak kwiatu życia – występujący lokalnie motyw ludowy.

Projekt i realizacja: HOLA grupa projektowa - www.hola-design.com / www.hola-design.pl / www.exterio.pl