Dom jednorodzinny

Horizontal House - nowoczesne siedlisko pod Łodzią

Horizontal House to dom w typologii nowoczesnego siedliska. Rozłożysta bryła o powierzchni ponad 600 m² stanowić miała połączenie architektury nowoczesnej i tradycyjnej.

Horizontal House w Pabianicach
Autorzy: REFORM Architekt
Powierzchnia terenu: 4000 m²
Powierzchnia użytkowa: 600 m²
Realizacja: 2020

Horizontal House stanął w leśnym otoczeniu w Pabianicach pod Łodzią. Inwestor miał tu do dyspozycji rozległą działkę o powierzchni 4000 m². Projekt nowoczesnego siedliska, z jednej strony zapewniającego prywatność właścicielom, z drugiej wykorzystującego walory krajobrazu zlecił pracowni REFORM Architekt. Centralna część budynku nawiązuje do typowej polskiej chaty, ale całość otoczono nowoczesnymi bryłami z płaskim dachem. Dachy wzajemnie się przeplatają, tworząc długi, horyzontalny układ – tłumaczy Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM.

Wykończenie domu miało być trwałe, archaizujące i komponujące się z terenem. Wybór padł na szarą cegłę z przebarwieniami, której „dzikie” ułożenie zamaskowano niemal identycznym kolorem fugi. Dwuspadowy dach pokryty został tradycyjnym łupkiem w kolorze czarnym.

Funkcje domu miały być zaprojektowane w sposób schematyczny: sypialnia z widokiem na wyjątkową przyrodę i staw, następnie poranna kąpiel z możliwością podziwiania panoramy lasu. Po pobycie w łazience – garderoba, śniadanie o wschodzie słońca, przejście obok oranżerii, trening, odpoczynek w domowym SPA, kolejne przejście obok oranżerii, praca w gabinecie, ostatnie przejście obok oranżerii, pożegnanie żony oraz wyjście z domu – opowiada architekt. Podobny linearny schemat również po powrocie z pracy: garaż, spacer wzdłuż domu, spojrzenie na staw, kontemplacja natury i wejście do domu – dodaje.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie